Amadyna wspaniała – opis, występowanie, wymagania, rozmnażanie
Amadyny wspaniałe to małe ptaki egzotyczne zachwycające wielobarwnym upierzeniem. Ze względu na niewątpliwą urodę i spokojny charakter, są chętnie utrzymywane w domach. Jeśli chcesz dobrze zaopiekować się amadyną, musisz poznać jej wyjątkowe wymagania. Przedstawiamy najważniejsze informacje o hodowli i potrzebach amadyn wspaniałych.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ptakach.
Amadyna wspaniała – pochodzenie, wygląd, charakter
Amadyniec – podstawowe informacje, występowanie
Amadyna wspaniała (Poephila gouldiae), zwana też amadyńcem, to niewielki (ok. 15 cm) ptak, należący do rzędu wróblowych i rodziny astyldowatych. W naturze zamieszkuje północną i środkową część Australii.
Amadyńca wspaniałego spotkać można głównie na stepach i terenach trawiastych, gdzie ma łatwy dostęp do pokarmu. Amadyny wspaniałe często tworzą duże mieszane stada z innymi niewielkimi ptakami, składające się nawet z 1000-2000 osobników. W porze suchej ptaki te prowadzą koczowniczy tryb życia i zmieniają miejsce swojego pobytu w poszukiwaniu pożywienia.
Na wolności populacja amadyn jest skrajnie nieliczna. Ptaki te znalazły się na skraju wyginięcia, nie tylko z powodu praktykowanego niegdyś wyłapywania ich do hodowli, ale również niszczenia siedlisk, chorób i presji ze strony drapieżników. Początki hodowli amadyn w niewoli sięgają XIX w. Przez lata ptaki te uchodziły jednak za wyjątkowo trudne w utrzymaniu. Dopiero wraz ze zwiększeniem się wiedzy i szerzeniem informacji na temat ich wyjątkowych potrzeb stały się popularne w hodowli.
Amadyniec wspaniały – wygląd, cechy charakterystyczne
Amadynie wspaniałej (Poephila gouldiae) urody może pozazdrościć niejedna papuga. Jej barwne upierzenie bez wątpienia przykuwa uwagę już od pierwszego spojrzenia. W naturze występują trzy odmiany kolorystyczne, wyodrębnione ze względu na kolor głowy:
- czarnogłowa – najbardziej rozpowszechniona,
- czerwonogłowa,
- pomarańczowogłowa – najrzadsza.
U wszystkich odmian pierś jest fioletowa, brzuch żółty, grzbiet zielony, a ogon i podgardle czarne. Amadyny wspaniałe mają też niebieskie obwódki wokół głowy. Uroku ptakom dodaje charakterystyczny połysk, jakim odznaczają się ich pióra.
Samiec i samica mają podobne upierzenie – różni się jednak ono nasyceniem kolorów. Samica ma mniej intensywne kolory, co jest najłatwiej zauważalne w przypadku piersi. U samicy przybiera ona barwę liliową, a u samca ciemnofioletową. W hodowli znane są też inne mutacje kolorystyczne, np. amadyny niebieskie czy żółte. U niebieskich lub żółtych ptaków charakterystyczne barwy występują na grzbiecie.
Amadyna wspaniała – zachowanie, charakter, usposobienie
Amadyniec wspaniały to ptak spokojny, łagodny i niekonfliktowy. Jest z natury towarzyski, dlatego najlepiej czuję się utrzymywany w większych grupach. Bez problemu może mieszkać także z innymi spokojnymi ptakami o podobnych rozmiarach, zwłaszcza astryldami. Amadyny wspaniałe nie należą do ptaków hałaśliwych – ich wokalizacja jest cicha i przyjemna dla ucha.
Ptaki te w stosunku do człowieka zwykle zachowują dystans. Z amadyną wspaniałą nie da się stworzyć podobnie zażyłej relacji jak z papugą. Nie przepada ona za bezpośrednim kontaktem fizycznym. Nie należy od niej oczekiwać, że będzie akceptować pieszczoty czy przylatywać na zawołanie. Interakcje z amadyną powinny opierać się więc przede wszystkim na obserwacji jej zachowań z pewnej odległości. Przy odrobinie cierpliwości amadynę można jednak nauczyć jeść z ręki.
Amadyny wspaniałe są dosyć wrażliwe na stres. Nierzadko reagują bardzo gwałtownie na niepokojące bodźce, dlatego należy zachować dużą ostrożność w czasie opieki nad nimi. Łatwo je zaniepokoić, dlatego nie są najlepszymi towarzyszami dla dzieci. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat papugi popielatej?
Polecane pokarmy dla papug - sprawdź promocje!
Ptaki amadyny wspaniałe – żywienie, hodowla, utrzymanie
Amadyna wspaniała – dieta, klatka, warunki
Dieta amadyn wspaniałych w naturze składa się głównie z nasion traw w różnych fazach dojrzałości. Podstawowym składnikiem ich menu jest sorgo. W warunkach domowych amadyny najlepiej karmić gotową mieszanką ziaren przeznaczoną dla małych ptaków egzotycznych. Karma dla amadyn powinna bazować na kanarze, różnych gatunkach prosa, murzynku i nasionach traw. Dietę ptaków warto uzupełniać karmą jajeczną. Prawdziwym przysmakiem dla amadyn są także kłosy zbóż, kiełki i zielenina. Największe zainteresowanie ptaki wykazują zielonkami zasianymi w doniczkach.
Klatka dla amadyny wspaniałej powinna mieć wymiary minimum 90 cm x 60 cm x 50 cm. Warto pamiętać, że w przypadku tych małych ptaszków najlepiej zdecydować się na klatkę o orientacji poziomej (dłuższą niż wyższą), która pozwoli na krótkie loty. Amadyna wspaniała nie potrzebuje klatki tak bogato wyposażonej jak papuga. Z pewnością warto zaoferować jej jednak akcesoria, które urozmaicają czas i zachęcą do ruchu, takie jak np. drabinki i huśtawki. W klatce dla amadyn trzeba też umieścić rozwidlone gałązki o różnej grubości.
Ptak amadyniec wspaniały (Poephila gouldiae) jest z natury ciepłolubny. Preferuje temperatury 25-30℃, jednak wystarczy zapewnić mu temperaturę zbliżoną do 20℃. Amadyn wspaniałych nie należy narażać na gwałtowne zmiany temperatur i przeciągi. Ptakom trzeba zagwarantować dostęp do światła przez przynajmniej 12 godzin, dlatego w sezonie jesienno-zimowy konieczne jest użycie dodatkowego sztucznego oświetlenia, które zastąpi światło słoneczne.
Ptak amadyniec – hodowla, rozmnażanie, cena, długość życia
Amadyny wspaniałe można z powodzeniem rozmnażać w warunkach domowych. Do hodowli powinny być jednak dopuszczane wyłącznie ptaki w pełni dojrzałe, czyli takie, które ukończyły 12 miesiąc życia. Aby zachęcić ptaki do lęgów, w klatce należy umieścić budkę lęgową i materiał na gniazdo (włókno kokosowe lub bawełniane, sianko). Dla amadyn wspaniałych odpowiednia jest budka lęgowa o wymiarach około 12 cm x 11 cm x 12 cm przeznaczona dla drobnej egzotyki. Może mieć zarówno formę koszyka, jak i drewnianej skrzynki. W okresie lęgów i odchowu piskląt należy dostarczać ptakom pokarm bogaty w białko (karmę jajeczną) i wapń (muszle). Dietę ptaków odchowujących pisklęta trzeba także wzbogacać odżywczymi kiełkami i zieleniną.
Podczas zalotów samiec prezentuje przed samicą specjalny taniec, prezentując swoje barwne upierzenie. Towarzyszy temu melodyjny śpiew. Samica składa średnio 4-6 jaj. Obowiązek wysiadywania jaj spoczywa na obojgu rodzicach. Pisklęta wykluwają się po upływie 14 dni. Samodzielność zyskują po 40 dniach. Amadyna wspaniała niestety nie należy do ptaków długowiecznych. Zazwyczaj żyje zaledwie 6-8 lat.
Zastanawiasz się, ile kosztuje amadyna wspaniała? Czy jej cena jest porównywalna np. do ceny aleksandretty obrożnej? Cena tego egzotycznego ptaka nie jest zbyt wysoka. Zwykle zapłacimy za niego 90-100 zł. W sklepach zoologicznych może osiągać jednak wyższą cenę. Dla porównania cena aleksandretty obrożnej i innych podobnych papug jest znacznie wyższa. Kosztują nawet kilkaset złotych. Cena aleksandretty obrożnej o innych kolorach niż standardowe jest jeszcze wyższa.
Za sprawą pięknych kolorów i urzekającego usposobienia amadyny wspaniałe to idealne ptaki egzotyczne do utrzymywania w domu. Małe ptaszki zawsze prezentują się zjawiskowo, a obserwacja ich zachowań może być wspaniałą rozrywką.