Aleksandretta chińska – wygląd, środowisko życia, pochodzenie

Papuga aleksandretta – opis, samiec, samica, wielkość

Aleksandretta chińska to średniej wielkości (ok. 45-50 cm), kolorowo upierzona papuga, o majestatycznym wyglądzie. Uznawana jest za jedną z najpiękniejszych aleksandrett. U aleksandretty chińskiej pióra na grzbiecie mają kolor zielony, na piersi i brzuchu – lawendowy, a na głowie – niebieskofioletowy. Między oczami i pod dziobem widoczne są charakterystyczne czarne paski – tworzące „brodę” i „wąsy”. Uwagę przykuwa także długi (ok. 27 cm) zielono-niebieski ogon aleksandretty chińskiej. Tęczówki u dorosłych papug są jasnożółte.

Aleksandretta chińska nieco przypomina z wyglądu aleksandrettę różaną. Jest jednak trochę większa niż różana (33-38 cm). Dodatkowo aleksandretta różana ma różowe pióra tylko w górnej partii ciała.

Ptaki aleksandretty wykazują wyraźny dymorfizm płciowy. Samca i samicę aleksandretty chińskiej można odróżnić już na pierwszy rzut oka. Dorosły samiec ma czerwoną górną część dzioba. Samica ma natomiast cały dziób koloru czarnego. Młode aleksandretty chińskie można rozpoznać po szarych tęczówkach, pomarańczowym dziobie i zielonej głowie. Z czasem dziób ptaków aleksandrett czernieje. Papugi osiągają dojrzałość płciową w wieku około 2-3 lat – wtedy ich tęczówki i dziób przybierają ostateczne barwy.

Aleksandretta chińska – występowanie, siedlisko, zagrożenia

W naturze zasięg występowania aleksandretty chińskiej jest bardzo ograniczony. Papuga ta występuje jedynie w Indiach (regionach Asam i Arunachal Pradesh), Chinach (prowincjach Syczuan i Junnan) oraz w Tybecie.

Naturalnym środowiskiem życia aleksandretty chińskiej są wyżynne lasy liściaste, iglaste i mieszane (sosnowo-dębowe), zarośla oraz doliny rolnicze. Papuga najczęściej przebywa w niewielkich stadach, składających się z kilkudziesięciu osobników.

Poważne zagrożenie dla gatunku stanowi wycinka starych drzew, które są głównym miejscem gniazdowania tych papug. W swoich rodzimych krajach aleksandretty nie cieszą się sympatią rolników – uznawana są za szkodniki upraw. Ptaki egzotyczne często padają też ofiarą kłusowników.

Ptaki aleksandretty chińskie – opinie, charakter, szkolenie

Papuga aleksandretta – charakter, zachowanie

Aleksandretta chińska znana jest ze zrównoważonego charakteru. Ma opinię spokojnego, zabawnego i towarzyskiego ptaka. Barwna papuga jest inteligentna, ciekawska, energiczna i sprytna. Nie należy do ptaków konfliktowych ani agresywnych. Zwykle dobrze dogaduje się z przedstawicielami własnego i innych gatunków, dlatego może być utrzymywana w niewielkich stadach w wolierach jedno- lub wielogatunkowych (z gatunkami o podobnych rozmiarach).

Aleksandretta łatwo się nudzi i może stać się apatyczna, gdy zabraknie wokół niej interesujących bodźców. Wymaga więc sporej dawki stymulacji intelektualnej na co dzień. Warto regularnie dostarczać jej nowe zabawki. Z pewnością do gustu przypadną jej zabawki na inteligencję z ukrytymi przysmakami. Papudze należy ponadto regularnie oferować nieokorowane gałązki drzew, które pozwolą zaspokoić jej silną potrzebę dziobania. Aleksandretty lubią się kąpać, dlatego trzeba umożliwić im regularne kąpiele w baseniku z wodą.

Dobrym pomysłem na wykorzystanie zdolności tych papug może być nauka sztuczek. Ptakom aleksandrettom dużą frajdę sprawia także eksploracja otoczenia, np. w czasie swobodnych lotów po mieszkaniu. Aleksandretty chińskie bywają nieufne, jeśli jednak komuś uda się nawiązać z nimi relację, chętnie wchodzą z nim w interakcje.

Polecane produkty i akcesoria dla papug

Aleksandretta chińska o nietypowym upierzeniu, jej wymagania, hodowla, opis gatunku i ciekawostki
Aleksandretta chińska w klatce w hodowli domowej i jej wymagania, żywienie i opis gatunku

Aleksandretta chińska – głos, problemy behawioralne

Aleksandretty chińskie do komunikacji używają donośnych pisków i skrzeków. W chwilach zaniepokojenia wydają odgłosy przypominające warczenie lub krakanie. Ich głos jest bardziej donośny niż innych ptaków egzotycznych. Ptaki aleksandretty mają przeciętne zdolności dźwiękonaśladowcze. Przy odrobinie cierpliwości można jednak nauczyć je powtarzania pojedynczych słów lub dźwięków z otoczenia.

Ptaki aleksandretty nie są podatne na problemy behawioralne. Dla niektórych właścicieli uciążliwa może być ich głośna wokalizacja. Ze względu na donośny głos nie są polecane do utrzymywania w mieszkaniach.

Aleksandretta chińska ma silny dziób i uwielbia go wykorzystywać. Miewa skłonność do zachowań niszczycielskich, które można jednak odpowiednio ukierunkować, oferując jej różnorodne zabawki do niszczenia i obdziobywania. Sprawdź także ten artykuł z poradami, co jedzą papugi.

Papuga aleksandretta chińska – rozmnażanie, hodowla, wymagania

Utrzymanie i żywienie aleksandretty chińskiej

Aleksandretty chińskie najlepiej utrzymywać w dużych wolierach (o długości ok. 4,5 m), o solidnej, metalowej konstrukcji. Nie nadają się dla nich woliery drewniane, które szybko zniszczą. Ptaki aleksandretty są odporne na niskie temperatury, dlatego mogą przebywać w wolierach zewnętrznych nawet przez cały rok. Należy zapewnić im jednak osłonięte miejsca, w których schronią się przed silnym słońcem, wiatrem i śniegiem. Jeśli chcesz utrzymywać papugę w warunkach domowych, powinieneś zakupić klatkę o wymiarach minimum: 100 cm x 60 cm x 60 cm.

W naturalnej diecie aleksandretty chińskiej znajdują się głównie owoce, nasiona, pędy i pąki roślin, kwiaty, nektar, orzechy. Do ulubionych przekąsek ptaków należą nasiona sosny, bazie topoli, oraz zboża (jęczmień i kukurydza). Swoje menu okazjonalnie wzbogacają owadami. Ptaki często żerują na polach i w sadach.

W hodowli aleksandretty chińskie należy karmić w podobny sposób jak inne ptaki z tej grupy. Ich jadłospis powinien składać się z:

  • mieszanki ziaren dla średnich papug (na bazie m.in. prosa, kanaru, gryki, owsa),
  • owoców (np. jabłka, banana, gruszki, owoców jagodowych),
  • warzyw (np. marchewki, buraka, papryki, warzyw strączkowych),
  • zieleniny (np. mniszka lekarskiego, gwiazdnicy pospolitej, babki lancetowatej),
  • skiełkowanego ziarna,
  • orzechów,
  • ugotowanych jaj.

Papuga aleksandretta – hodowla, cena, długość życia

Aleksandretta chińska na wolności gniazduje w dziuplach wysokich drzew. W naturze okres rozmnażania przypada od kwietnia do czerwca. W tym czasie samica składa od 2 do 5 jaj, które wysiaduje przez 24 dni. Młode ptaki pozostają z rodzicami przez 8-9 tygodni.

Rozmnażanie tych papug w niewoli zwykle nie przysparza większych problemów. Budka lęgowa dla aleksandretty chińskiej powinna być wytrzymała – ptaki mogą zniszczyć słabsze konstrukcje swoim silnym dziobem. Zamiast tradycyjnej drewnianej budki lęgowej aleksandretcie chińskiej lepiej zaoferować pień drzewa z wydrążoną dziuplą. Budka lęgowa dla papugi powinna mieć wymiary około 30 cm x 25 cm x 60 cm. Otwór wejściowy musi mieć 9-10 cm.

Papugi aleksandretty należą do dosyć długowiecznych ptaków. Ich długość życia jest podobna jak innych aleksandrett (np. aleksandretty większej). W hodowli mogą osiągnąć wiek nawet 25-30 lat.

Zastanawiasz się, ile kosztują ptaki egzotyczne? Interesuje Cię cena aleksandretty obrożnej lub chińskiej? Aleksandretta chińska to jedna z droższych przedstawicielek swojego rodzaju. Osiąga nieco wyższą cenę od ceny aleksandretty obrożnej. Kosztuje od 500 do 1000 zł. Dla porównania cena aleksandretty obrożnej wynosi ok. 250-300 zł. Aleksandretta różana kosztuje z kolei ok. 500 zł, a większa nawet 1000 zł.

W Polsce aleksandretty chińskie nie cieszą się jeszcze dużą popularnością – opinie hodowców wskazują jednak, że mają wszystkie cechy, by stać się idealnymi ptakami do towarzystwa. Czemu więc nie spróbować ich bliżej poznać?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny