Afrykanka kongijska – opis, występowanie, środowisko życia

Afrykanka kongijska (Poicephalus gulielmi), zwana też czerwonoczelną, to papuga średniej wielkości (wysokość ok. 26-30 cm, dla porównania gołębia grzywacza ok. 41-45 cm), o intensywnie zielonym upierzeniu. Na czole, głowie, skraju skrzydeł i udach występują u niej pomarańczowoczerwone plamki. Ogon i skrzydła są czarne. Czarne pióra na grzbiecie, głowie i skrzydłach mają zielone krawędzie. U afrykanki kongijskiej różnica w wyglądzie między samcami i samicami jest mała. Upierzenie samic jest nieco jaśniejsze niż samców. Dodatkowo u papug płci żeńskiej tęczówki są pomarańczowobrązowe, a u płci męskiej – pomarańczowoczerwone.

Afrykanka kongijska, podobnie jak np. afrykanka senegalska i afrykanka żółtoplama, zaliczana jest do rodzaju Poicephalus. Afrykanki to krępe ptaki, o dużych głowach, krótkich, kwadratowych ogonach i masywnych dziobach. Bliską kuzynką afrykanki kongijskiej jest afrykanka senegalska. Afrykankę senegalską można rozpoznać m.in. po charakterystycznym żółtym brzuchu.

Naturalnym obszarem życia afrykanki kongijskiej jest środkowa, wschodnia i zachodnia Afryka. Zasięg występowania papugi obejmuje m.in.:

  • Kamerun,
  • Demokratyczną Republikę Konga,
  • Kenię,
  • Tanzanię,
  • Ugandę.

Papuga zamieszkuje głównie lasy deszczowe i inne tereny zadrzewione. Często stwierdza się jej występowanie również na plantacjach kawy. Według IUCN afrykanka kongijska, podobnie jak np. gołąb grzywacz, jest gatunkiem niezagrożonym, określanym jako najmniejszej troski.

Afrykanka kongijska – zachowanie, charakter, szkolenie

Papuga afrykanka kongijska na co dzień żeruje i wypoczywa w niewielkich grupach, liczących około 10 osobników. Afrykanki żerują głównie w koronach wysokich drzew, gdzie za sprawą zielonego upierzenia są prawie niewidoczne.

Afrykanki nie należą do papug hałaśliwych, co dla wielu ptasich opiekunów stanowi dużą zaletę. Dodatkowo w swoim repertuarze wokalnym mają melodyjne i miękkie odgłosy, które przypominają bardziej śpiew niż krzyki wydawane przez inne gatunki papug. Afrykanki czerwonoczelne uważane są za najlepszych mówców wśród afrykanek.

Afrykanka kongijska w klatce, a także opis gatunku, charakter i wymagania w domowej hodowli
Afrykanka kongijska, ciekawie wybarwiona papuga do hodowli w domu

Polecane pokarmy dla papug - sprawdź promocje!

Afrykanka czerwonoczelna zyskała sympatię ptasich miłośników ze względu na wrodzone zamiłowanie do zabawy, wesołe usposobienie i przyjazny charakter. Papuga ta nie ma dużych wymagań i nie wykazuje nadmiernego przywiązania tylko do jednej osoby. Afrykanka jest wyborną akrobatką, dzięki czemu z łatwością uczy się sztuczek. Chętnie powtarza dźwięki i pojedyncze słowa. Afrykanka kongijska lubi używać swojego silnego dzioba, dlatego ma skłonności do zachowań niszczycielskich. Należy zaoferować jej zabawki do dziobania i niszczenia (np. bawełniane liny, nieokorowane gałązki), manipulowania stopami i dziobem (np. drewniane klocki), a także akcesoria do wspinaczki. Mimo spokojnego charakteru papuga afrykańska może czasami przejawiać problemy behawioralne, np. agresję terytorialną, fobie. Jest z natury energiczna, dlatego mała klatka z pewnością nie pozwoli jej zaspokoić potrzeby ruchu. Na bardzo małej przestrzeni nie będzie czuć się komfortowo. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, ile żyje papuga.

Afrykanka kongijska – wymagania, cena, hodowla, żywienie, klatka

Ze względu na dość cichą wokalizację i niewielkie rozmiary afrykanki polecane są do utrzymywania w mieszkaniach. Mogą być idealnymi towarzyszami dla mieszkańców miast, którzy na co dzień marzą o kontakcie z innymi gatunkami niż pospolite ptaki miejskie, np. gołąb grzywacz czy wrona siwa. Wymagania tej papugi zwykle spełni klatka o wymiarach minimum: 60 cm x 60 cm x 55 cm, która kosztuje ok. 200 zł. Hodowla afrykanek powinna być natomiast prowadzona w przestronnych wolierach. Warto zwrócić uwagę na wytrzymałość klatki dla tej papugi.

Na wolności afrykanki żywią się przede wszystkim owocami, nasionami, orzechami, kwiatami i owadami. Do ulubionych przysmaków tych papug należą owoce palmy olejowej. Afrykanki najlepiej karmić gotową mieszanką ziaren dla średnich papug lub papug afrykańskich (standardowa karma będzie kosztować ok. 10-20 zł/kg). Ich dietę należy też wzbogacać różnorodnymi owocami, warzywami i zieleniną. Niezbędny jest dodatek białka zwierzęcego (np. ugotowanego jajka) i wapnia (np. kostka wapienna).

W naturze afrykanki gniazdują w dziuplach. W hodowli należy zapewnić im budkę lęgową o wymiarach 25 cm x 25 cm x 30 cm. Samica składa od 2 do 4 jaj, które wysiaduje przez 26-28 dni. W opiekę nad młodymi zaangażowani są oboje rodzice. Afrykanka kongijska kosztuje kilka tysięcy złotych. Cena afrykanki czerwonoczelnej wynosi średnio 2000-5000 zł. Różnice w cenie między hodowlami często są jednak spore. Afrykanki kongijskie żyją ok. 15-20 lat. W sprzyjających warunkach mogą jednak osiągnąć wiek nawet 30 lat.

ikona podziel się Przekaż dalej