Jakie są choroby kanarków?

Kanarki żyją ok. 10 lat, jednak nie są wolne od schorzeń. To, jak szybko uda się rozpoznać daną dolegliwość, może przesądzić o tym, czy kanarek przeżyje. Najczęstsze choroby kanarków zostały opisy w tabeli poniżej.

Najczęstsze choroby kanarków

Choroby kanarków

Przyczyny

Objawy

Leczenie

Aspergiloza

Głównym powodem jest zagrzybiony pokarm. Chorobę wywołuje grzyb Aspergillus.

Duszności, wyciek z nosa, chudnięcie, stale otwarty dziób, ciężki oddech.

Konsultacja z weterynarzem. Zdezynfekowanie klatki.

Zapalenie spojówek

Zwykle przyczyną są przeciągi. Inne to: infekcje bakteryjne, nadmiernie zapylone powietrze, ciało obce.

Łzawienie, sklejone powieki.

Kilka razy dziennie należy przemywać oczy ptaka herbatą rumiankową. Jeśli objawy nie ustąpią po kilku dniach, należy skonsultować się z weterynarzem.

Biegunka

Zdenerwowanie, nieświeży pokarm, zmiany temperatury.

Biegunka.

Do picia tylko rumianek. Do karmy kanarka trzeba dosypać trochę węgla. Warto podnieść temperaturę w klatce np. przy pomocy lampki. Gdy objawy utrzymają się przez 48 h, trzeba skonsultować się z weterynarzem.

Chrypka

Nagłe zmiany temperatur, zbyt zimna woda do picia, za suche powietrze, przechłodzenie, zadymienie.

Ptak wydaje z siebie chrapliwy głos. Śpiewanie sprawia mu ból.

Zamiast wody ptak dostaje do picia rumianek osłodzony miodem. W jego jadłospisie powinny znaleźć się: świeża słonia i słodkie owoce, miód. Klatka powinna być zaciemniona i najlepiej przenieść ją do cieplejszego pomieszczenia.

Zapalenie żołądka i jelit

Nieświeża woda, zbyt obfity pokarm jajeczny, przeziębienie, zima woda, zatęchłe lub zanieczyszczone jedzenie.

Wzdęty i czerwony brzuch. Nie śpiewa. Jest osowiały. Kał jest jasnozielony, wodnisty.

Ptaka należy umieścić w osobnej klatce. Temperatura powietrza musi wynosić 18 stopni C. Do picia dajemy rumianek osłodzony miodem lub przegotowaną wodę. Do jedzenia kanarek może dostać wyłącznie: suchary, kanar, proso, mak. Klatkę należy codziennie czyścić.

Łysienie (nadmierne pierzenie)

Pasożyty, stres, nieodpowiedni pokarm.

Ptak nadmiernie łysieje poza okresem pierzenia.

Należy podawać mu wapno, świeżego ogórka, mieszaninę witamin.

Poza tymi najczęstszymi chorami, u kanarka może pojawić się: trudności w znoszeniu jaj/zaleganie jaj, złamania nóg lub skrzydeł, rogowacenie skóry, przeziębienie, zatwardzenie, epilepsja, zatrucie pokarmowe oraz pasożyty zewnętrzne.

Kanarek jest na co dzień energiczny, wesoły i wygląda, jakby słuchał, gdy się do niego mówi. Chętnie się kąpie i czyści piórka. Samiec dużo śpiewa lub radośnie ćwierka. Gdy ptak przestanie jeść i pić lub stanie się apatyczny, to najlepiej udać się z nim od razu do weterynarza. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kanarkach.

Odmiany kanarków – które kanarki ładnie śpiewają?

Kanarki znane są od dawna. Pochodzą z Wysp Kanaryjskich, ale pierwsze hodowle powstały w Hiszpanii. Hodowli je mnisi w swoich klasztorach. Były wykorzystywane przez górników w kopalniach. Dzikie ptaki można spotkać na Maderze i w lasach Azorów.

Nie wszystkie kanarki śpiewają tak samo. Obecnie istnieją trzy grupy tych ptaków. Są nimi kanarki:

  • śpiewające – ich śpiew jest bardzo melodyjny. Są to m.in.: kanarki harceńskie i kanarki flandryjskie.
  • barwne – występują w ponad 100 barwnych odmianach. Ich śpiew również jest ładny. Mogą być żółte, czerwone, zielone, białe, izabelowate etc.
  • kształtne – mają ciekawe postury oraz interesujące ułożenie piór. Są mniej znane i nie mają tak melodyjnego głosu. Znane odmiany to np.: kanarek gloster, kanarek belgijski garbaty.

Polecane karmy dla kanarków - sprawdź promocje

Kanarek w klatce, choroby objawy
Najczęstsze choroby kanarków krok po kroku, czyli ich objawy i leczenie

Najbardziej uzdolnione są kanarki harceńskie. Skala głosu tego kanarka potrafi rozszerzyć się do 3 oktaw, przez co jego pieśń jest przyjemna dla ucha. Co ważne, śpiewają głównie samce. Samice tylko podśpiewują, ale na ogół nie wydają z siebie żadnych dźwięków.

Hodowla kanarków – opinie, cena kanarka

Kanarka można kupić w domowej hodowli lub w sklepie zoologicznym. Cena jest różna, bo zależy od odmiany kanarka, ale także miejsca, w którym się go kupuje. Kanarki w zoologicznym zazwyczaj kosztują ok. 30 – 60 zł, a w hodowli 80 – 100 zł (parki można dostać za ok. 150 zł).

Zakup kanarka w hodowli jest bezpieczniejszą opcją. Masz wtedy pewność, że ptak przywykł do kontaktu z ludźmi i nie będzie trudno go oswoić. Przeglądając ogłoszenia, zwróć uwagę nie tylko na zdjęcia i cenę, ale na opis. Czasami dobrzy hodowcy nie potrafią zrobić ładnego zdjęcia. Dopiero gdy zachęci cię opis, skontaktuj się z hodowcą. Na miejscu będziesz mógł ocenić, czy ptaki żyją w odpowiednich warunkach.

Nie można bagatelizować żadnej choroby kanarków, bo przy tak małym stworzeniu, każde schorzenie może okazać się niebezpieczne. Niektóre choroby są do siebie podobne, ale są spowodowane przez coś innego (np. łysienie może być wynikiem stresu, jak i pasożytów), więc coś z pozoru niegroźnego, może okazać się śmiertelne.

ikona podziel się Przekaż dalej