Co mówi nauka o emocjach u psów

Jeszcze niedawno ludzie, razem z naukowcami, byli zgodni co do braku emocji i uczuć u zwierząt. Ta cecha była przypisywana tylko i wyłącznie ludziom. Jednak dzięki postępom w nauce oraz badaniom, dziś wiemy, że psy mają dostęp do takich samych emocji co dwuletnie dziecko. Znane są im emocje takie jak radość, strach, smutek, tęsknota, czy frustracja. Ciągle trwają nowe badania, które pozwalają nam coraz lepiej zrozumieć niezwykły umysł psów.

Badanie

Aby przyjrzeć się tematowi, czy utrata psiego towarzysza wpływa na drugiego psa, przeprowadzono badania w Mediolanie. Odbyło się ono w sposób prosty, ponieważ za pomocą kwestionariusza online, który wypełniali właściciele psów.

W badaniu uwzględniono dane dotyczące właścicieli, informacje o zmarłym psie, relacji między zmarłym a żyjącym psem oraz obserwowane zmiany zachowań u żyjącego psa.

Relacja między psami

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

  • 92,5% uczestników zgłosiło, że ich psy żyły razem przez ponad 12 miesięcy.
  • 69% właścicieli opisało relację między psami jako przyjacielską, 48% jako rodzicielską, a 56% jako wzajemnie tolerancyjną.

Zmiany zachowań w żyjącym psie

Najczęściej zgłaszanymi zmianami w zachowaniu żyjącego psa po utracie towarzysza były:

  1. zwiększone poszukiwanie uwagi i kontaktu z opiekunem (67%),
  2. mniej zabawy (57%),
  3. zmniejszona aktywność (46%),
  4. więcej snu (35%),
  5. zwiększony strach (35%),
  6. mniejszy apetyt (32%)
  7. zwiększone szczekanie (30%)

13,4% właścicieli nie zaobserwowało żadnych zmian w zachowaniu psa po odejściu drugiego czworonoga.

Badanie wykazało, że zmiany w zachowaniach żyjącego psa były bardziej nasilone, jeśli psi towarzysze mieli przyjacielską lub rodzicielską relację.

Wyniki badań

Wyniki sugerują, że psy mogą wykazywać zachowania, które można interpretować jako przejaw żałoby po utracie innego psa. Potrafią odczuwać smutek, poczucie osamotnienia, większą potrzebę emocjonalnego wsparcia od swojego opiekuna, a także mogą tracić apetyt i ochotę na aktywność fizyczną, mogą mniej lub więcej spać. Niemniej jednak nadal trudno jest jednoznacznie określić, czy psy przeżywają żałobę w sposób identyczny jak ludzie. Nawet jeśli nie w sposób identyczny to bardzo zbliżony. Co więcej, dowiedziono, że długość wspólnego życia psów, nie miała znaczenia. Znaczenie miało ich relacja oraz jak silnie związane ze sobą były. Wpływ na nasilenie stanu żałoby u psów, miały także emocje i cierpienie opiekunów po stracie jednego z włochatych przyjaciół. Nic dziwnego, bo jak wiemy psy, doskonale czują nasze emocje.

Nie tylko psy przeżywają żałobę

Co ciekawe, dowiedziono także że jest wiele gatunków zwierząt, które przeżywając śmierć swoich przyjaciół i członków rodziny. Przykładowo szympansy po śmierci bliskiego osobnika, stają się bardzo ciche oraz przygnębione, co jest przeciwieństwem do ich naturalnych szaleństw i bycia na co dzień głośno. Czuwają nad ciałem zmarłego przyjaciela, a z czasem zaczynają szeroko omijać miejsce, w którym zmarł. Podobnie słonie, po utracie członka stada stają się przybite oraz apatyczne. Dodatkowo tak jak szympansy czuwają i opiekują się zmarłym ciałem, nawet je przykrywając. Takie rytuały związane z czyjąś śmiercią mają także przykładowo delfiny, ptaki czy wilki. Sprawdź także ten artykuł: Mowa ciała psa krok po kroku. Wyjaśniamy, co chce przekazać pies.

Jak rozpoznać żałobę u psa

Poza wymienionymi wcześniej zachowaniami takie jak utrata apetytu brak chęci na zabawę, zwiększona potrzeba kontaktu z nami itd. istnieją jeszcze inne objawy, które mogą wskazywać na żałobę u psa.

Często psy są bardziej osowiałe i więcej śpią, natomiast jest też taka grupa psów, która nie będzie potrafiła znaleźć sobie kąta w domu na odpoczynek. Pies zaczyna chodzić od ściany do ściany, jakby szukał zapachu psa, który niedawno odszedł. Może też wydawać się zagubionych w różnych sytuacjach, które były dla niego codziennością. Może gorzej sobie radzić po naszym wyjściu z domu i skomleć.

Często utrata silnej wieloletniej więzi, może być dla zwierzaka niczym trauma. Poza tym, że taki psiak potrzebuje czasu na oswojenie się z nową codziennością, ważne jest również nasze wsparcie.

Jak pomóc psu w procesie żałoby

Pomoc naszym psom podczas przechodzenia przez okres żałoby jest niezwykle ważna. To, w jaki sposób reagują na śmierć swojego towarzysza, może być różne, ale jako właściciele możemy podjąć kroki, aby im pomóc w przezwyciężeniu tego trudnego okresu.

Po pierwsze, musimy być wyrozumiali i cierpliwi. Każde zwierzę może przeżywać żałobę na swój sposób, dlatego nie ma jednego uniwersalnego sposobu na pomoc. Może to objawiać się zmianami w zachowaniu, apatią czy brakiem chęci do zabawy. Naszym zadaniem jest okazywanie wsparcia i zrozumienia.

Jednocześnie warto bacznie obserwować naszego pupila. Stres związany z żałobą może prowadzić do problemów zdrowotnych, a nawet chorób. Jeśli zauważymy nasilone objawy, warto skonsultować się z weterynarzem, który podejmie decyzję o ewentualnym wsparciu farmakologicznym.

Warto też kontynuować pewne elementy codziennej rutyny naszego psa. Przewidywalność i powtarzalność wydarzeń mogą wpłynąć pozytywnie na jego poczucie bezpieczeństwa. Jednak jeśli dotychczasowa rutyna jest zbyt mocno związana ze zmarłym towarzyszem, możemy delikatnie wprowadzić nieco zmian.

Unikajmy także dodatkowych stresorów w otoczeniu naszego psa. To nie jest czas na remonty czy przemeblowanie. Również wprowadzenie nowego zwierzęcia może być dodatkowym źródłem stresu, więc dobrze jest poczekać, aż pies przejdzie przez proces żałoby.

Wreszcie, nie zapominajmy o zabawach i aktywnościach, które mogą pomóc poprawić nastrój psa. Spacery, zabawy umysłowe czy interakcja z właścicielem mogą pomóc mu lepiej poradzić sobie z żałobą. Jednak w tym aspekcie trzeba wykazać wyczucie i nie narzucać zbyt wielu aktywności. Długie, spokojne spacery mogą być doskonałą relaksacją i zredukowaniem napięcia, nie tylko dla naszego psa, ale i nas samych.

Źródła:

  1. https://www.nature.com/articles/s41598-022-05669-y
  2. https://cowsierscipiszczy.pl/zaloba/
ikona podziel się Przekaż dalej