Natura a zachowanie psa, czyli genetyka i wpływ rasy

Jeden z bazowych czynników mających wpływ na zachowanie psa dotyczy natury zwierzęcia. Przede wszystkim kluczowy jest dziedziczny bagaż. U psa  osobowość jest mocno związana z genami, a jej zmiana może być bardzo trudna. Drugi ważny czynnik to rasa zwierzęcia. Zanim więc zdecydujemy się na zakup czworonoga, warto nieco więcej dowiedzieć się na temat specyfiki rasy. Należy także poznać historię psa, jego temperament, potrzeby. Choć trzeba przyznać, że także w obrębie rasy każdy pies będzie mieć swoją osobowość i nie musi odpowiadać standardom.

Ruch i zabawa w życiu psa

Psy potrzebują ruchu. Nie ma natomiast jednej odpowiedzi na pytanie, ile pies powinien spędzać na zabawie z opiekunem, na treningu czy na bieganiu, bo jest to sprawa indywidualna, zależy od predyspozycji danej rasy, wieku psa czy trybu życia, jaki zwierzak prowadził do tej pory. Zbyt duża ilość ruchu, jeśli pies do tej pory ćwiczył sporadycznie, może prowadzić do kontuzji, a w dłuższej perspektywie do poważniejszych problemów, jak np. niewydolność serca. Ważne, by pies też mógł odpocząć. Nie zmuszajmy go do aktywności. Z kolei jeśli pies jest przyzwyczajony do wzmożonej aktywności, a my z jakiegoś powodu ją ograniczymy, to możemy się spodziewać, że będzie miał obniżony nastrój, czy nawet może się pojawić depresja lub agresja u psa. Bywa tak, że pies będzie przejawiać zachowania dewastacyjne, np. zacznie niszczyć meble. W ten sposób będzie dawał upust skumulowanej energii. Pamiętajmy o tym, że musimy dać mu nieco wolności. Smutny, znudzony pies to często efekt tego, że nie poświęcamy mu wystarczająco dużo uwagi. Wtedy możemy się spodziewać różnych dziwnych zachowań psa, jak: gonienie swojego ogona, nerwowe kręcenie się w kółko czy nadmierne wylizywanie się.

Czas na odpoczynek

Pies potrzebuje nie tylko ruchu, ale też solidnego odpoczynku. Mówi się o tym, że nasz przyjaciel musi poświęcić 12 do nawet 15 godzin na odpoczynek. Oczywiście jest to wynik uśredniony, bo dokładne wskazania zależą od tego, jakiej jest rasy, w jakim jest wieku i jaki jest styl życia psa. Prawdą jest jednak, że pies potrzebuje dużo więcej spokoju i odpoczynku niż człowiek. Ludzie potrzebują średnio 8 godzin snu, ale mają też inny tryb trawienia czy inne wydatki energetyczne. Szczególnie warto zwrócić uwagę na wypoczynek, jeśli wyjeżdżamy na wakacje, kiedy odwiedzają nas dzieci.

Zły humor właściciela

To już potwierdzone naukowo – psy traktują swoich opiekunów niczym niemowlę matkę i bardzo silnie odczuwają jego emocje. Co to oznacza? Przede wszystkim psy podobnie odczuwają stres jak ich właściciele. Czasem odrobina stresu może działać motywująco, ale zbyt dużo może sparaliżować. Psy bardzo dobrze wyczuwają emocje swojego właściciela. Te złe mogą doprowadzić nawet do depresji u psa. Jeśli nasz pupil ma taką możliwość, by pomóc właścicielowi, to jest w stanie pokonać wszystkie bariery. Nawet jeśli czasem sami nie mamy o tym pojęcia. Warto więc obserwować zachowanie psa, zmiany, jakie w nim zachodzą, kiedy jesteśmy w złym nastroju. Nasz przyjaciel swoim postępowaniem mówi, że martwi się o nas. Innymi słowy: smutny właściciel – smutny pies.

Brak codziennej rutyny

Brak rutyny związanej z porą wyjść na spacer oraz godzin karmienia może doprowadzić do tego, że nastrój psa się pogorszy, co może też prowadzić do problemów z trawieniem. Jeśli nie będzie ustalonych stałych godzin wyjścia na spacer, to pies będzie w ciągłej gotowości i może się pojawić agresja u psa. Żołądek i inne organy muszą mieć czas na trawienie pokarmu, przyswojenie pewnych składników odżywczych, by pies mógł cieszyć się ze spaceru. Właśnie dlatego tak ważna jest rutyna. Dorosły pies, który jest już nauczony czystości, powinien wychodzić na zewnątrz trzy razy dziennie. Poniższa grafika ilustruje najważniejsze czynniki wpływające na zachowanie psa.

Pies w różnych sytuacjach
Zachowanie psa – od czego zależy?

Ignorowanie psich lęków

Pies to członek rodziny, ma swoje emocje i lęki. Pies się trzęsie lub zauważyłeś inne, dziwne zachowanie psa? Reaguj. Jeśli lęki nie są przepracowane, to mogą prowadzić do agresji u psa lub nawet ucieczki. Trzeba zwrócić baczną uwagę na to, co powoduje, że pies się trzęsie, kładzie uszy po sobie czy gryzie ogon. W bardzo wielu przypadkach dziwne zachowanie psa jest wywołane silnymi bodźcami zewnętrznymi oddziałującymi na niego w danym momencie. Wśród nich jest m.in. hałas związany z wystrzałem fajerwerków czy odgłosem pracującego odkurzacza. Przykładowe czynniki, które mogą wpływać negatywnie na zachowanie psa, wymieniamy poniżej.

Pies bawiący się na łące
Zachowanie psa – od czego zależy?

Zaniedbywanie stanu zdrowia czworonoga

Psie problemy często wymagają wsparcia weterynarza. Utrzymanie psa nie jest tanie, trzeba o tym pamiętać. Nie da się jednak pominąć wizyt u weterynarza. Przykładowo pies po kastracji potrzebuje szczególnego wsparcia. Podobnie jak po innych zabiegach. Zmiana nastroju psa może wynikać także z tego, że pies na coś choruje. Smutny, osowiały pies czy przeciwnie nadpobudliwy pies to dla nas znak, że trzeba go zbadać. Choroby neurologiczne mogą dać objawy depresji u psa. W zdrowym ciele, zdrowy duch, dlatego jeśli nagle pies odczuwa problemy behawioralne, to powinien zostać zbadany przez lekarza weterynarii. Zmiana zachowania psa będzie zauważalna, jeśli pies odczuwa ból, gdy przyjmuje określone leki.

Odpowiednie żywienie psa

Trudno w kilku zdaniach opisać wpływ żywienia na zachowanie psa, ale nie ulega wątpliwości, że jest niezwykle duży. Poniżej zebraliśmy najważniejsze konsekwencje wynikające z niewłaściwej diety. Ma ona wpływ zarówno na zdrowie, jak i na zachowanie psa.

Pies analizujący swoje otoczenie
Zachowanie psa – od czego zależy?

Aby uniknąć tych wymienionych powyżej, ale też wielu innych, negatywnych skutków żywienia psa, warto sięgać po sprawdzoną, zdrową karmę dla psów, o potwierdzonym składzie, mającym pozytywny wpływ na jego zdrowie. W naszym sklepie internetowym Vipazor.pl dostępna jest sucha karma, mokra karma, a także liczne przysmaki dla psów, w tym kości, przekąski do żucia, a także ciastka i słodycze.

Jaki właściciel, taki pies

Podsumowując, jest wiele czynników, które mogą kształtować zachowanie psa. Właściciel odgrywa w tym procesie kluczową rolę. Jako opiekun, jesteś odpowiedzialny za jego dietę, zapewnienie czworonogowi odpowiedniej ilości ruchu czy regularne wizyty kontrolne. Pamiętaj o tym, że Ty i pies stanowicie zespół. Dbajcie więc o siebie nawzajem.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej