Yorkshire terrier biewer – wygląd, waga

Szczenięta rasy yorkshire terrier biewer posiadają bardzo charakterystyczne, trzykolorowe umaszczenie. Biewer występuje w kolorze biało czarno złotym (a'la Pom Pon) oraz stalowo biało złotym. Cechą charakterystyczną są białe łaty na ciele, występujące przeważnie na szyi oraz podbrzuszu.

Pochodzący z Niemiec yorkshire terrier biewer osiąga masę ciała w granicach 1,8 do 3,5 kg. Jest to waga typowa dla psów z rodziny yorkshire terrierów. Warto przy tym pamiętać, iż pies biewer nie jest uznawany przez FCI za oddzielną rasę. Należy do rasy psów hybrydowych, uznanych przez inne organizacje kynologiczne. Wzorzec rasy odnajdziemy między innymi w Amerykańskim Klubie Biewera.

Biewery podobnie jak yorki i maltańczyki należą do grupy psów lisowatych. Mają zatem nieco wydłużone proporcje ciała, a ich długość jest znacznie większa niż wysokość. Charakterystyczna dla wszystkich ras jest też gładka, prosta i lejąca się okrywa włosowa. Prosty, jedwabiście gładki włos nie posiada podszerstka i rośnie przez całe życie psa. Dlatego jest to rasa, która wymaga regularnego czesania oraz strzyżenia. Sprawdź także ten artykuł o fryzurach dla yorków.

Biewer z charakterem typowego yorka

Hodowla biewerów dopuszczała do rozrodu osobniki o charakterystycznym dla yorkshire terrierów usposobieniu. Jest to dość nieufna rasa psa, czująca się najlepiej w otoczeniu znanych jej osób. Zarówno szczenięta jak i dorosły pies yorskshire terrier biewer szybko przywiązują się do właściciela, wchodząc z nim w głęboką relację. Jednocześnie jest to rasa psa o silnym temperamencie, która nie zawsze słucha swojego właściciela.

Silny charakter yorkshire terrier biewera przejawia się także w dużej pewności siebie. Pies york posiada cechy psa stróżującego, a jego niewielkie rozmiary nie mają dla niego znaczenia. Dorosły york przeważnie nie boi się większych psów, a wrodzona nieufność może sprawić, że okaże się wobec nich dość agresywny. Dlatego szczenięta wymagają odpowiedniej socjalizacji, która rozpoczyna się już w pierwszych tygodniach ich życia.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Yorkshire terrier biewer jest też zamiłowanym sportowcem. Jego żwawy i żywiołowy charakter przejawia się w nieustannej chęci do zabawy, ćwiczeń z człowiekiem oraz upodobaniem do aktywności na świeżym powietrzu. Wybiegany pies może w pełni rozładować gromadzącą się w nim energię, co przełoży się na posłuszeństwo w domowym zaciszu. Warto pamiętać, że niewykorzystany, żywiołowy charakter yorka będzie miał swoje konsekwencje w zachowaniu. Znudzony pies często okazuje się nadmiernie szczekliwy i może mieć tendencje do pilnowania lub niszczenia przedmiotów domowych.

Odpowiednia pielęgnacja i fryzury dla yorka

Wszystkie yorki i inne rasy długowłose wymagają regularnego, a często również czasochłonnego czesania. Szczeniaki powinny być oswajane z pielęgnacją już od pierwszych tygodni życia. Na początku możemy przeczesywać je zwykłym, metalowym grzebieniem. Nieco starsze szczeniaki i dorosły york mogą być czesane przy użyciu odpowiednich szczotek. Dobrze sprawdzą się tu produkty wykonane z naturalnego drewna z gładkimi pinami. Wszystkie szczotki z zaokrągleniami na końcach pinów mogą wyrywać i szarpać włos, powodując ból i niechęć do czesania.

Zdjęcia dorosłych, wystawowych yorkshire terrier biewerów prezentują psy o bardzo długim włosie. Utrzymanie takiej kondycji włosa wymaga wiele wysiłku i często wiąże się z koniecznością papilotowania. Dlatego większość właścicieli regularnie strzyże szczeniaki. Ciekawym pomysłem są też fryzury dla yorka. Wśród popularnych rozwiązań wyróżniamy między innymi korean style. Są to dość krótkie fryzury dla yorka i maltańczyka. Tułów zostaje przystrzyżony maszynką z niewielką nasadką dystansową. Dłuższy włos pozostawia się na łapkach i uszach. Tego typu fryzura dla yorka obejmuje też kokardki na głowie i silne przystrzyżenie pyszczka.

Pies yorkshire terrier biewer z uśmiechem w ogrodzie oraz charakter i usposonienie rasy
Jaki jest pies rasy yorkshire terrier biewer, czyli jego charakter i opis

Ciekawe fryzury dla yorka inspirują się także popularnym teedy bear. Jest to fryzura o średniej długości, dość równomierna i nadająca psu objętości. Zdjęcia prezentujące dorosłe psy obcięte w tym stylu mogą wyglądać jak zdjęcia młodych szczeniaków. Bez wątpienia są to fryzury dla yorka, która dodaje mu uroku.

Idealna karma dla yorka – jak wybrać?

Yorkshire terrier i yorkskshire terrier biewer wymagają odpowiedniego żywienia, które zaspokoi ich potrzeby. Szczeniaki powinny dostawać posiłki bogate w białko pochodzenia zwierzęcego. Najlepsza będzie tu karma dla yorka typu puppy. Przed zakupem zwróćmy uwagę na opis składu. Karma dla yorka nie powinna zawierać zbyt dużej ilości wypełniaczy ani konserwantów. Niektóre szczeniaki źle reagują na pożywienie drobiowe. Dlatego najlepsza karma dla yorka zazwyczaj bazuje na jagnięcinie.

Karma dla yorka w wieku dorosłym zawiera nieco mniej białka, jednak w dalszym ciągu wymagana jest zwiększona ilość dobrej jakości mięsa. Tu ponownie czytamy opis składu i analizujemy ceny zakupu. Im więcej danego produktu będzie w karmie, tym wyżej będzie znajdował się w składzie. Jest to unijny wymóg, do którego muszą dostosować się wszyscy producenci pokarmu dla psów i kotów. Dlatego jeśli karma dla yorka posiada na pierwszym miejscu zboża, najprawdopodobniej jest bardzo słabej jakości. Pamiętajmy, że zarówno szczenięta jak dorosły pies to urodzeni mięsożercy.

Opinie o rasie, dobra hodowla i cena zakupu szczeniaków

Jak wszystkie rasy hybrydowe, yorkskshire terrier biewer wzbudzają wiele kontrowersji i posiadają zróżnicowane opinie. Jest to rasa psa nieuznawana przez FCI, zatem hodowla zarejestrowana w naszym kraju nie może należeć do ZKWP. Już sam ten fakt sprawia, że rasa biewerów może zbierać negatywne opinie w wielu środowiskach kynologicznych.

Opis charakteru i pielęgnacji nie różni zbytnio biewerów od yorkshire terrierów. Co ciekawe, rasa psa może posiadać choroby typowe dla yorków, jednak zazwyczaj cieszy się dobrym zdrowiem. Największym problemem przeważnie okazuje się skłonność do odkładania kamienia nazębnego.

Przychylne opinie dotyczące tej rasy zwracają uwagę na jej wysoki stopień inteligencji, odwagę i przywiązanie do właściciela. Jest to pies, który przy odpowiednim szkoleniu stanie się idealnym towarzyszem dla całej rodziny. Jak każdy york będzie odważny, czujny i zawsze chętny do zabawy, co potwierdza większość właścicieli.

Szczeniaki biewera nie cieszą się tak dużą popularnością jak typowe yorkskshire terriery. Jednak w naszym kraju znajduje się niejedna hodowla poświęcona psom te rasy. Cena zakupu pupila rozpoczyna się od kwoty 1500 zł. Cena za yorki z bardziej prestiżowych hodowli zazwyczaj waha się między kwotą 2000 a 4000 zł. Ostateczna cena zależy od płci i wybarwienia szczeniaka.

Warto przy tym pamiętać, iż sama cena zakupu nie powinna być pierwszorzędnym czynnikiem, na który zwracamy uwagę podczas zakupu. Znacznie istotniejsza będzie godna zaufania hodowla, która dopuszcza do rozrodu jedynie zdrowe i pozbawione wad genetycznych osobniki. Dobrym pomysłem będzie poznać opinie o danej hodowli. Dokładny opis poprzednich miotów i opinie klientów mogą podpowiedzieć nam w kwestii wyboru godnego zaufania hodowcy. Po jego stronie leży pokazać nam zdjęcia szczeniąt i zdjęcia ich rodziców. Co więcej, hodowca powinien opisać predyspozycje pupili z danego miotu, podpowiedzieć o ich pielęgnacji oraz typowych dla rasy wymaganiach. Warto pojechać do hodowli, obejrzeć szczenięta osobiście i zapoznać się z warunkami, w których żyją psy hodowlane. Zdecydowanie odradza się zakup szczeniąt poza miejscem hodowli.

ikona podziel się Przekaż dalej