Braque d’Auvergne. Jak wygląda wyżeł z Owernii?


Wyżeł z Owernii czy innymi słowy Braque d’Auvergne jest rasą uznaną przez FCI i zakwalifikowaną do sekcji wyżłów kontynentalnych. Wzorzec rasy określa jej optymalny wygląd, proporcje oraz wagę.

Dorosły, prawidłowo zbudowany wyżeł z Owernii waży około 22 do 25 kg, a jego wysokość w kłębie powinna mieścić się w przedziale 53 – 63 cm. Rasa posiada krótką, błyszczącą sierść o bardzo ciekawym umaszczeniu. W hodowlach znajdziemy szczeniaki o umaszczeniu czarnym z białymi znaczeniami.

Do charakterystycznych cech rasy należy także umięśniona, a jednocześnie lekka sylwetka. Francuski Braque d’Auvergne to pies bardzo wytrzymały, zwinny i sprawny fizycznie. Posiada duże, inteligentnie wyglądające oczy o ciemnoorzechowym zabarwieniu oraz nisko osadzone, średniej długości uszy.

Jaki charakter i opinie posiada wyżeł z Owernii?

Francuski Braque d’Auvergne, owczarek kraski czy wyżeł rosyjski to rasy znane z dużej potrzeby ruchu. Nasz wyżeł z Owernii jest psem wyjątkowo wytrzymałym, kochającym aportowanie i zajęcia na świeżym powietrzu. Rasa silnie przywiązuje się do wszystkich członków rodziny, ale najmocniej zżywa się z jednym opiekunem.

Hodowlane Braque d’Auvergne to pieski pozbawione agresji. Zarówno szczeniaki, jak i dorośli przedstawiciele tej rasy dobrze dogadują się z innymi zwierzętami. Przyjazny charakter oraz pewność siebie sprawdzają się także w relacjach ze wszystkimi członkami rodziny. Informacje zebrane od właścicieli pozwalają stwierdzić, że wyżeł z Owernii to pies lubiący dzieci. Większość osobników odnosi się do dzieci z dużą delikatnością oraz wytrzymałością. Dzięki swojej wytrzymałości oraz chęci do aktywności, francuski Braque d’Auvergne może stać się wspaniałym towarzyszem dla młodych członków rodziny.

Pozytywne opinie o rasie dotyczą głównie jej wytrzymałości oraz łatwości pracy w różnych warunkach. Podobnie jak wyżeł rosyjski czy owczarek kraski, Braque d’Auvergne może być niekiedy nieco uparty. Na szczęście przyjazny charakter i chęć do nauki sprawiają, że rasa posiada opinie dość łatwej w szkoleniu.

Omawiając opinie o wyżłach z Owernii, nie sposób pominąć kwestii zdrowia i pielęgnacji. Rasa posiada opinie bardzo zdrowej i zachowującej potrzebę aktywności aż do późnej starości. Co ciekawe, francuski Braque d’Auvergne jest także psem wyjątkowo łatwym w pielęgnacji (znacznie łatwiejszym niż np. owczarek kraski). Krótka szata nie posiada tendencji do kołtunienia i nie gromadzi na sobie drobnych zanieczyszczeń. Dzięki temu w zupełności wystarczy czesanie, które ma za zadanie usunięcie martwej sierści. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o wyżle angielskim.

Czy francuski Braque d’Auvergne to rasa wymagająca? Praktyczne informacje

Podstawowe informacje o rasie sugerują, że Braque d’Auvergne nie jest wymagający pod względem pielęgnacji. Mimo wszystko nie jest to pies, który sprawdzi się w każdym domu. Zarówno wyżeł z Owernii jak i wyżeł rosyjski mogą okazać się wspaniałymi towarzyszami, o ile zapewnimy im odpowiednie warunki.

Opis warunków dotyczy głownie aktywności fizycznej. Wyżeł rosyjski i Braque d’Auvergne nie lubią bezczynności. Podstawą jest zapewnienie im kilku intensywnych spacerów dziennie. Już młode szczeniaki posiadają wrodzoną chęć do aportowania i umiejętności łowieckie. Dobry węch, wytrzymałość i zamiłowanie do polowań mogą być wykorzystane podczas szkolenia.

Wyżeł z Owernii na spacerze wśród roślin w szelkach, a także informacje o rasie: wygląd, charakter, wymagania oraz opis
Rasa wyżeł z Owernii krok po kroku, a także charakter i opis psa oraz wymagania i pielęgnacja

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Dowiedz się więcej!

Rasy takie jak wyżeł rosyjski, wyżeł z Owernii czy owczarek kraski wymagają też odpowiedniej socjalizacji, która rozpoczyna się już w hodowlach. Dobra socjalizacja sprawia, że szczeniaki są odpowiednio przygotowane do życia w różnych warunkach i nie wykazują negatywnych zachowań w kontaktach z innymi czworonogami.

Opis najważniejszych warunków warto także uzupełnić o prawidłowe żywienie. Wyżeł z Owernii jest psem o dużej aktywności, a zatem wymaga dobrej jakości posiłków ze zwiększoną zawartością białka. Szczeniaki i dorosłe psy mogą zjadać pełnowartościowe karmy suche lub być żywione dietą BARF. Opis diety BARF sugeruje, że jest to metoda najbardziej zbliżona do naturalnego żywienia wilków i z roku na rok zdobywa coraz większą grupę zwolenników.

Cena za szczeniaki Braque d’Auvergne w dobrych hodowlach

Wyżeł z Owernii nie należy do najpopularniejszych w naszym kraju ras. Mimo wszystko znajdziemy kilka wyspecjalizowanych hodowli, które oferują szczenięta Braque d’Auvergne. Niektóre z nich prowadzą rezerwacje na zakup szczeniąt, inne oferują szczenięta, które są już gotowe do odbioru.

Cena zakupu nie powinna być głównym kryterium naszego wyboru. Przed zakupem warto uzyskać informacje o pochodzeniu szczeniąt, osiągnięciu psów hodowlanych, a także o warunkach, w jakich żyją. Dobra hodowla udzieli także praktycznych porad, które przydadzą się na późniejszym etapie życia z pupilem.

Cena za szczeniaki z pochodzeniem FCI przeważnie rozpoczyna się od kwoty 3500 zł. Młode zwierzaki o wyjątkowych predyspozycjach czy eksterierze mogą być nieco droższe. Niekiedy cena zakupu pupila w krajowych hodowlach może przekraczać kwotę 4000 zł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny