Wyżeł włoski krótkowłosy – zdjęcia

Jak wygląda bracco italiano?

Szczeniaki wyżłów włoskich zakwalifikowane zostały do grupy 7 klasyfikacji FCI (wyżeł), sekcji 1 (wyżeł kontynentalny). Wyżły są nieco niższe niż np. landseer, jednak zdecydowanie większe niż pinczer. Suczki mierzą zazwyczaj ok. 55-62 cm, a samce 58-67 cm. Waga psów przewyższa wyżły typu Münsterländer – psy ważą bowiem ok.24-40 kg, przy czym suczki nieco mniej. Umaszczenie wyżłów włoskich jest bardzo różnorodne i niezwykle ciekawe, co odróżnia psy na tle innych ras. Krótkowłosy bracco italiano może być:

  • dereszowato-brązowy (biała szata z brązowymi łatkami)
  • biało-pomarańczowy (biała szata z pomarańczowymi albo szarymi łatami)

Sierść psów jest krótka, błyszcząca oraz bardzo gęsta. Wyżły włoskie mają orzechowe albo brązowe oczy, które zależne są od maści czworonoga. Wyżły tej rasy są postawne, a ich budowa proporcjonalna. Tułów psów jest wydłużony, szyja mocna i z wyraźnym podgardlem, a kościec solidny. Każda hodowla wyżła włoskiego stara się, by pies miał kanciastą głowę, wiszące wargi i długie uszy, osadzone nieco z tyłu głowy. Właśnie tak powinien wyglądać wyżeł włoski wg. wzorca rasy FCI – najlepiej zobrazują to zdjęcia.

Wyżeł włoski żyje średnio między 10, a nawet 14 lat – a więc trochę mniej, jak np. pinczer. Wiele zależeć będzie oczywiście od stopnia pielęgnacji, żywienia pieska oraz tego, jak bardzo będzie on aktywny fizycznie. Za długość życia psa odpowiedzialne są również dobre geny szczeniaka. Jeżeli chodzi o kupno, to naprawdę ciężko dostać takiego psiaka w Polsce. Za granicą zaś cena wyżła włoskiego z rodowodem to ok. 1000 euro (4000 zł).

Charakter wyżłów włoskich

Opis właścicieli wielu psów, jeżeli chodzi o charakter psiaków, jest podobny. Podobnie, jak Münsterländer czy landseer, są to psy opanowane i bardzo spokojne. Nie można jednak przy tym powiedzieć, że wyżeł włoski jest leniwy – przecież to rasa myśliwska! A więc, kiedy pies pojedzie ze swoim właścicielem np. do lasu, wstępuje w niego ogromna energia. Czasami energii tej jest tak wiele, że ciężko jest zapanować nad instynktem zwierzaka. Wyżeł włoski ma łagodne usposobienie, ale jest przy tym bystrym czworonogiem.

Jeżeli chcesz zabierać psa na polowania spodziewaj się, że pies będzie pracował powoli i metodycznie, chętnie słuchając się poleceń. Mimo silnie rozwiniętego instynktu łowieckiego, odpowiednio przeszkolony pies zawsze będzie wracał do swojego opiekuna. W pracy pies jest skuteczny – odpowiedzialny jest za to węch i bardzo dobra kondycja fizyczna psa. Kiedy wyżeł poczuje zapach zwierzyny łownej, nagle zaczyna ruszać delikatnie ogonem. Jeżeli zobaczy zaś owe zwierzę, zastygnie – a z nim jego ogon.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Pies rasy wyżeł włoski krótkowłosy bawiący się na trawie oraz opis rasy i cena
Jaki charater ma pies rasy wyżeł włoski krótkowłosy i co warto wiedzieć

Jeżeli chcesz, by pies stał się doskonałym towarzyszem polowań i posłusznym przyjacielem, pamiętaj o konsekwencji w wychowywaniu wyżła. Gdy pies poczuje za dużo wolności, będzie mógł wykorzystywać słabości swojego właściciela. A więc, postaraj się wpajać mu pewne zasady oraz uczyć go posłuszeństwa, najlepiej od szczeniaka. Tylko w ten sposób nauczysz psa pewnych zachowań i tego, kto „gra pierwsze skrzypce” w relacji człowiek-pies. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyżle czeskim?

Wyżeł włoski krótkowłosy – co warto wiedzieć o bracco italiano?

Pielęgnowanie i żywienie wyżłów włoskich

Pies nie potrzebuje specjalnej pielęgnacji bądź wyszukanych zabiegów. Wystarczy, że będziesz go odpowiednio często szczotkował – a już zwłaszcza w okresie linienia. Nie musisz też kąpać psa zbyt często, jak wymagają tego np. długowłose rasy. Pamiętaj jedynie, żeby regularnie badać uszy wyżła włoskiego i czyścić je – zwłaszcza, że piesek ma uszy wiszące.

Hodowla doradza właścicielom wyżłów, by karmili je 3 razy dziennie, a już maksymalnie 3. Nie karm psa zbyt obficie czy tłusto, ponieważ wyżeł włoski ma skłonność do przybierania na wadze – a to może odbić się negatywnie na jego zdrowiu. Z powodzeniem możesz zdecydować się na wysokojakościową karmę mokrą lub suchą, na posiłki gotowane bądź surowiznę.

Zdrowie i choroby wyżła włoskiego

Rasa jest odporna i wytrzymała, z reguły ciesząc się świetnym zdrowiem. Bez większych trudności poradzą sobie z warunkami zimowymi, ponieważ mają grubą sierść. Należy jednak zatroszczyć się o wyżła włoskiego latem. Pilnuj, by wtedy pies się nie przeforsowywał, a także miał zapewniony dostęp do cienia i świeżej wody.

Jak już wspominaliśmy, wyżeł włoski ma skłonność do tycia – dlatego powinno się zapewnić psu zdrową dietę i odpowiednio dużą dawkę aktywności fizycznej na co dzień. Chyba jedynymi chorobami, na które zapadają szczeniaki, są problemy dermatologiczne i kłopoty z biodrami. Poza tym, psy nie wykazują predyspozycji do innych chorób.

ikona podziel się Przekaż dalej