Podstawowe informacje o wyżle weimarskim krótkowłosym

Popularne nazwy:
Weimaraner Kurzhaarig, Weimaraner Vorstehhund, Weirman (ang.), Weimaraner (ang.)
Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 7 - Wyżły > Sekcja 1.1 - Wyżły kontynentalne, typ «Braque»
57 - 65 cm
25 - 35 kg
59 - 70 cm
30 - 40 kg
11 - 14 lat
pies aktywny
umiarkowanie podatny na szkolenie
Cena szczeniaka z hodowli:
3000 - 6000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
300 - 450 zł
Imiona dla wyżła weimarskiego krótkowłosego:
Kaki, Plusz, Mimi, Dzikus, Jack, Dżin, Cola, Trop, Gun, Łapa, Frytka, Martini

Wyżeł weimarski krótkowłosy to pies o pięknej prezencji oraz przyjaznym charakterze. To także typ pupila wielozadaniowego, który dobrze sprawdzi się dla wielu miłośników czworonogów. Poniżej opiszemy wygląd i charakter piesków tej rasy, wskażemy najczęstsze opinie, a także warunki prawidłowego szkolenia weimarów. Na koniec poruszymy też takie kwestie jak cena owczarka szwajcarskiego i weimara, a także wskażemy opis dobrej hodowli.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wyżłach.

Wyżeł weimarski - przydatne informacje o rasie

Jak wygląda wyżeł weimarski krótkowłosy?

Charakterystyka rasy powinna rozpoczynać się od opisu jej wyglądu. Pies rasy wyżeł weimarski krótkowłosy posiada proporcjonalną, lekką budowę ciała oraz widoczne umięśnienie. Dorosły, prawidłowo zbudowany pies osiąga wagę 30 do 40 kg, a jego wysokość w kłębie powinna mieścić się w przedziale 59 – 70 cm. Wzorzec rasy wyróżnia także idealne proporcje dorosłej suczki. Wzorcowa, prawidłowo zbudowana weimarka powinna ważyć 25 do 35 kg, przy wysokości w kłębie 57 – 65 cm.

Jak widzimy, wyżeł weimarski krótkowłosy posiada średnią wagę i dość dużą wysokość ciała, z pewnością nie jest to miniaturka. Charakterystyczną cechą wyglądu okazują się też duże, zwisające oraz wysoko osadzone uszy. Całość sylwetki wygląda bardzo szlachetnie, a psy prezentują się wyjątkowo efektownie.

Co ciekawe, weimary występują w dwóch odmianach sierści. Największą popularnością cieszy się weimar krótkowłosy, posiadający bardzo gęstą, miłą w dotyku i przylegającą do ciała sierść. Co ciekawe, przedstawiciele tej rasy nie posiadają podszerstka lub jego ilość jest mocno ograniczona.

Druga odmiana to wyżeł długowłosy, występujący w wielu hodowlach. Psy odmiany długowłosych posiadają szatę długości 3 do 5 cm. Sierść jest gładka, miła w dotyku i lekko falująca. Warto przy tym podkreślić, że weimar długowłosy posiada niewielką ilość podszerstka, stanowiącego naturalny izolator termiczny.

Zarówno wyżeł weimarski krótkowłosy, jak i długowłosy posiadają takie same typy umaszczenia. Wzorzec rasy dopuszcza kolor srebrno szary (może wpadać w odcień niebieski), brązowo srebrny oraz tak zwany myszaty. Dopuszczane są także wszystkie odcienie pośrednie (np. czysto szary czy srebrny). U niektórych osobników pojawiają się znaczenia w odcieniu brązowym, jednak zalicza się to do poważnej wady. Z kolei znaczenia w odcieniu bieli są cechą pożądaną.

Co ciekawe, szczeniaki rasy weimarskiej posiadają niebieskie zabarwienie oczu. Kolor niebieski zanika wraz z wiekiem, a dorosły pies tej rasy posiada oczy w kolorze bursztynowym. Niebieski kolor oczu dorosłego psa nie jest spotykany.

Każda hodowla bulteriera, owczarka czy weimara powinna dążyć do udoskonalania rasy, a psy hodowlane powinny być zgodne ze wzorcem. Dokładny opis weimarów odnajdziemy we wzorcu FCI numer 99. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyżle angielskim?

Charakterystyka krótkowłosych weimarów

Opisując usposobienie krótkowłosych weimarów, znajdziemy wiele analogii do charakteru takich ras jak owczarek szwajcarski czy owczarek niemiecki. Wszystkie te rasy słyną ze swojej odwagi oraz chęci do współpracy z człowiekiem. Nasz srebrny czy szary wyżeł weimarski krótkowłosy to wspaniały i lubiący pieszczoty towarzysz, który mocno przywiązuje się do wszystkich członków rodziny. Zarówno małe szczeniaki o niebieskich oczach, jak i dorosłe pieski lubią dzieci i dobrze odnajdują się we wspólnych kontaktach. Weimar jest psem przyjacielskim oraz przyjaźnie nastawiony do dzieci, o ile zostanie tego nauczony.

Radosny charakter łączy się także z dużą inteligencją. Zarówno owczarek, jak i krótkowłosy weimar wyróżniają się dużą bystrością oraz spostrzegawczością. Ich odwaga połączona z chęcią do współpracy sprawiła, że stały się rasami wybieranymi między innymi do pracy w policji.

Zarówno długowłosy, jak i krótkowłosy weimar to psy, które potrzebują dużej dawki ruchu. Samodzielny spacer po posesji nie będzie dla nich wystarczający. Duża aktywność piesków może być dla niektórych atutem, jednak dla innych zalicza się do wyraźnej wady. Wyżeł weimarski krótkowłosy wymaga bowiem dużo uwagi oraz zaangażowania ze strony właściciela.

Przyjazne usposobienie oraz duża inteligencja łączą się także z silnym instynktem łowieckim. Dlatego owczarek, krótkowłosy i długowłosy weimar wymagają odpowiedniego, konsekwentnego szkolenia. Psy owych ras mogą akceptować dzieci i małe zwierzęta. Dogadają się także z kotami i innymi mniejszymi pupilami domowymi, jednak należy pamiętać o instynkcie łowieckim. Nawet dobrze szkolony pies rasy wejmarskiej może niekiedy udać się w pogoń za obcym kotem czy dziką zwierzyną. Warto mieć to na uwadze podczas spaceru i odpowiednio zabezpieczać psy.

Wyżeł weimarski - przed zakupem szczeniaka

Najważniejsze wady i zalety rasy – opis i charakterystyka

Charakterystyka wyglądu oraz usposobienie rasy odsłaniają ich istotne wady oraz zalety. Wyżeł weimarski cieszy się dobrymi opiniami wśród miłośników aktywnych czworonogów. Jest typem zadaniowca, który świetnie sprawdzi się w łowiectwie czy na treningach posłuszeństwa.

Dużą zaletą rasy jest jej wytrwałość, szybkość oraz odwaga. Młode szczeniaki nie przejawiają tendencji do nadmiernej lękliwości, są chętne do kontaktu z ludźmi oraz innymi zwierzętami. Nasz szary czy srebrny weimar jest też uważany za dość odpornego na przewlekłe choroby, co stanowi kolejny istotny atut.

Niestety rasa posiada także pewne wady. Dorosły weimar czy owczarek niemiecki może niekiedy popadać w konflikty z osobnikami tej samej płci. Do dodatkowej wady należy bardzo silny instynkt łowiecki, wymagający odpowiedniego szkolenia. Wśród często podkreślanej wady z pewnością należy też dość wysoka cena za szczeniaki. Rasowa miniaturka dorosłego weimara z dobrej, renomowanej hodowli zazwyczaj okazuje się dość kosztowna.

Warto także podkreślić, że nawet miniaturka dorosłego psa wymaga bardzo dużej dawki ruchu oraz zajęć intelektualnych. Brak zajęcia może sprawić, że pies zaprezentuje nieco trudniejsze usposobienie. Nasz srebrny czy szary wyżeł weimarski może niekiedy niszczyć przedmioty domowe czy stać się natarczywy. Dlatego nie będzie odpowiednią rasą dla małych dzieci bądź dorosłych osób, które stronią od aktywności fizycznej. Charakterystyka rasy wskazuje natomiast na to, że weimar świetnie sprawdzi się jako pupil dla nieco starszych, aktywnych dzieci oraz osób, które poszukują wytrwałego psa pracującego.

Cena owczarka szwajcarskiego i weimara

Zarówno szary wyżeł weimarski, jak i biały owczarek szwajcarski nie należą do najpopularniejszych w naszym kraju ras psów. Z uwagi na to, cena za szczeniaki może niekiedy okazać się dość wysoka.

Cena owczarka szwajcarskiego i wyżła weimarskiego będzie uzależniona od renomy hodowli, skojarzenia oraz predyspozycji młodego pupila. W naszym kraju największą renomą cieszą się hodowle zarejestrowane w ZKwP. Cena owczarka szwajcarskiego na kolanka zazwyczaj rozpoczyna się od kwoty 5 000 zł, z kolei cena owczarka szwajcarskiego na wystawy może być nawet dwukrotnie wyższa.

Szczeniaki szarych czy srebrnych weimarów wcale nie będą tańsze w zakupie. Cena za szczeniaki z dobrego skojarzenia wynosi przeważnie 5000 – 7500 zł (aktualizacja cen: 25-06-2021). Miniaturka dorosłego psa o wyjątkowych predyspozycjach czy eksterierze może być jeszcze droższa. Co ciekawe, cena za szczeniaki z tego samego miotu również może okazać się zróżnicowana. Dlatego warto poprosić hodowcę o opis cen za konkretnego pupila.

Czym powinna wyróżniać się hodowla bulteriera czy wyżła weimarskiego? Charakterystyka

Dobra hodowla bulteriera czy wyżła weimarskiego powinna zapewniać odpowiednie warunki i dopuszczać do rozrodu jedynie zdrowe osobniki. Podejrzanie niska cena za szczeniaki może być pierwszym sygnałem ostrzegawczym. Niestety nie każda hodowla bulteriera czy wyżła weimarskiego spełnia podstawowe wymagania. Mała miniaturka dorosłego psa może okazać się wtedy chorowita czy niewłaściwie socjalizowana.

Warto pamiętać, że dobra hodowla bulteriera, hodowla wyżłów weimarskich czy owczarka szwajcarskiego, powinna posiadać aktualne badania psów hodowlanych. Z pewnością warto odwiedzić ją osobiście i ocenić warunki, w jakich żyje miniaturka dorosłego psa. Istotna okazuje się także analiza dokumentacji hodowli i rodowodów rodziców szczeniąt.

Polecana hodowla bulteriera czy weimara będzie posiadała pozytywne opinie w internecie. Sprawdzony hodowca opisze usposobienie konkretnych szczeniąt, omówi ich nastawienie do dzieci i podpowie w kwestii pielęgnacji oraz szkolenia. Przed zakupem warto obejrzeć psy hodowlane, poznać ich prawdziwy charakter i zobaczyć, jak nasza miniaturka będzie wyglądała w wieku dorosłym. Mały szczeniak o niebieskich oczach musi także posiadać odrobaczenia i szczepienia, które zapewnią mu odporność na wiele groźnych chorób.

Cena weimara, cena bulteriera czy cena owczarka szwajcarskiego nie powinna być najważniejszym kryterium, które bierzemy pod uwagę podczas zakupu szczeniaka. Pamiętajmy, że zarówno wygląd, jak i usposobienie młodego psa, będą podobne do eksterieru oraz charakteru jego rodziców.

Zalety i wady wyżła weimarskiego krótkowłosego

Zalety
  • łatwa pielęgnacja
  • inteligentny
  • rodzinny
  • można uprawiać z nim sporty
Wyżeł weimarski to doskonały towarzysz dla osób aktywnych. Prawidłowe szkolenie sprawi, że będzie to dobry pies rodzinny.
Wady
  • skłonność do dominacji u samców
  • nie lubi samotności
  • wymaga dużo uwagi
Potrzeby wyżła związane z jego aktywnością wymagają sporego zaangażowania opiekuna. Pies nie przepada za samotnością i może okazywać to nadmierną szczekliwością.

Wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
  • duży nos,
  • wysoko osadzone uszy,
  • długa kufa,
  • zgryz nożycowy,
  • silne łapy,
  • wyraźnie zaznaczony kłąb
Wyżeł weimarski to duży i dostojny pies. Jego piękna sierść występuje w wersji gładkiej lub szorstkiej.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
  • srebrzystoszare,
  • mysioszare,
  • sarnioszare
Kolor oczu:
bursztynowe

Galeria zdjęć - Wyżeł weimarski krótkowłosy

Charakter wyżła weimarskiego krótkowłosego

Charakter:
Potrzeba ruchu:
pies aktywny
Poziom agresji:
niski
Wyżeł weimarski nie powinien być agresywny. Może jednak próbować zdominować opiekuna.
Skłonność do ucieczek:
umiarkowana
Wyżeł weimarski ma silny instynkt łowiecki, któremu może dać się ponieść podczas spacerów (szczególnie bez smyczy).
Użytkowanie:
pies myśliwski
Wyżeł weimarski to pies mający instynkt łowiecki. Może być również dobrym stróżem i psem do towarzystwa.
Poddawany próbom pracy:
tak

Wyżeł weimarski krótkowłosy - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
tak
Z wyżełem weimarskim lepiej poradzi sobie osoba doświadczona w szkoleniu psa. W przypadku "nowicjuszy" zaleca się skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy wspomogą opiekuna wiedzą i doświadczeniem.
Dla kogo się nadaje:
Wyżeł weimarski jest psem aktywnym. Potrzebuje minimum 1-2 godziny intensywnego ruchu dziennie. Może mieszkać z rodziną, ale dzieci muszą szanować potrzeby psa.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Umiarkowanie
Wyżeł weimarski nie jest polecany dla rodzin z bardzo małymi dziećmi. W przypadku dzieci starszych należy pamiętać o rozmiarach i sile wyżła. Zabawy powinny być nadzorowane przez dorosłych, a dzieci nie powinny same zabierać psa na spacery.
Czy chętnie zostaje sam:
nie
Wyżeł weimarski jest przywiązany do opiekuna. Zostając samemu może okazywać niezadowolenie i szczekać. Wyżła można nauczyć zostawania samemu w domu, ale nie wolno zostawiać go na zbyt długo.
Podatność na szkolenie:
umiarkowanie podatny na szkolenie
Wyżeł weimarski może próbować zdominować opiekuna. Niezwykle istotne jest zatem odpowiednie szkolenie. Szczególny nacisk należy położyć na naukę reagowania na przywoływanie, by uniknąć ucieczek psa.

Pielęgnacja wyżła weimarskiego krótkowłosego

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
  • skracanie pazurów,
  • czyszczenie uszu,
  • mycie zębów,
  • szczotkowanie sierści,
  • kąpiele,
  • przemywanie okolicy oczu,
  • pielęgnacja opuszek łap
U tej rasy zaleca się częste wyczesywanie sierści. Warto to robić raz dziennie przy użyciu szczotki dobrze wyczesujące martwe włosy. Wyżeł powinien być kąpany co około dwa miesiące, by zapewnić jego sierści piękny i lśniący wygląd. Do pielęgnacji pupila należy używać szamponów i odżywek dla psów. Opiekun powinien również dbać o higienę jamy ustej pupila. Ważne jest mycie psich zębów oraz stosowanie gryzaków dentystycznych.
Odżywianie:
  • Karma gotowa sucha,
  • Karma gotowa mokra,
  • Dieta domowa,
  • Dieta surowa (BARF),
  • Karma dla psów ras dużych,
  • karma dla psów aktywnych
Wybierając karmę dla wyżła należy kierować się jego wiekiem, aktywnością oraz stanem zdrowia. Dla psów sportowych odpowiednie będą pełnoporcjowe karmy dla psów aktywnych i pracujących. Opiekun może również serwować psu posiłki domowe - gotowane lub surowe. Ważne jest jednak ich właściwe zbilansowanie.
Podatność na choroby:
U wyżłów weimarskich może występować nadwrażliwość na alergeny pokarmowe i wziewne. Alergia objawia się m.in. świądem skóry, biegunkami, czy wymiotami. Innym problemem są tłuszczaki, czyli łagodne guzy z komórek tłuszczowych, umiejscowione w tkance podskórnej. Występują one u około 20% psów. Psy tej rasy mogą mieć również problemy ze stawami oraz choroby okulistyczne.
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz inne psy podobne do wyżła weimarskiego krótkowłosego