Wyżeł vizsla szorstkowłosy - charakterystyka, usposobienie, zdjęcia, opinie
Wyżeł vizsla szorstkowłosy to właściwie wyżeł węgierski szorstkowłosy (Drotszörü Magyar Vizsla). Wywodzi się wprost od wyżła węgierskiego krótkowłosego. Krótkowłosy znany jest od czasów średniowiecznych, natomiast szorstkowłosy powstał dopiero w XX wieku. Wyżeł węgierski krótkowłosy to jedna z najdawniej zarejestrowanych w FCI ras, jej wzorzec nosi numer 57, podczas gdy szorstkowłosy ma numer 239. Poznajmy tę stosunkowo młodą rasę.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wyżłach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wyżeł vizsla szorstkowłosy – historia, wygląd, charakter
Pochodzenie i historia rasy
Krzyżowanie rasotwórcze rozpoczęło się na początku XX wieku. Najpierw skrzyżowano wyżła węgierskiego krótkowłosego z wyżłem niemieckim szorstkowłosym, a następnie z pudlem dużym, który posiada – o czym zapewne nie wszyscy wiedzą – doskonały instynkt łowiecki i ongiś był wykorzystywany w łowiectwie. Prawdopodobnie użyto domieszki krwi także innych ras, ale pełna dokumentacja rasotwórcza nie zachowała się.
Na początku lat 30. XX wieku pogłowie nowoutworzonej rasy było na tyle wyrównane, że Węgrzy wystąpili do FCI z wnioskiem o jej oficjalne uznanie. Nastąpiło ono wkrótce i jeszcze przed II wojną światową rasa wyżeł węgierski szorstkowłosy stała się odrębną, o własnym numerze wzorca. Podobnie jak jej krótkowłosy przodek, objęta jest obowiązkiem pracy w polu i w wodzie.
Wyżeł vizsla szorstkowłosy jest daleko mniej popularną rasą, niż krótkowłosy, mimo że w niczym mu nie ustępuje, a nawet przewyższa pod względem pasji łowieckiej. Jest bardziej wytrzymały, ma pewniejszą stójkę (po wyżle niemieckim szorstkowłosym), chętnie pracuje w polu, w lesie i w wodzie, a przy tym zachował doskonały kontakt z człowiekiem, łatwość w układaniu, energię i ochotę do wykonywania poleceń. Uwaga: wyżeł węgierski szorstkowłosy to nie jest odmiana rasy wyżeł węgierski krótkowłosy. Są to dwie odrębne rasy, których nie wolno kojarzyć między sobą.
Przy tej okazji warto wspomnieć o ostatniej modzie na hybrydy jak cavapoo czy pomsky. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że nie są to żadne rasy, a zwykłe mieszańce. Nową rasę tworzy się niekiedy kilkadziesiąt lat. Hodowla rasotwórcza musi być prowadzona przez osoby, posiadające gruntowną wiedzę z zakresu genetyki i morfologii psów, a każde kojarzenie rasotwórcze musi być głęboko przemyślane. Nie wystarczy skojarzyć „po sąsiedzku” cavalier king charles spaniela z pudlem (średni lub miniaturowy) i sprzedawać szczenięta jako „cavapoo”. Niestety, popyt napędza podaż, a produkcja (bo nie hodowla) mieszańców, sprzedawanych za ciężkie pieniądze (cena szczeniaka to nawet 10 tys. zł), kwitnie w najlepsze.
Jak wygląda wyżeł vizsla szorstkowłosy (wyżeł węgierski)
Jest to pies szczupłej budowy, dość rosły, nieco mocniejszy od krótkowłosego. Poza tym pod względem proporcji i wielkości niczym nie różni się od swojego krótkowłosego przodka. Ma suchą, szlachetną głowę z dobrze rozwiniętymi nozdrzami. Nos w kolorze szaty. Kufa nieco krótsza od połowy długości głowy, nieszpiczasta. Szczęki potężne i mocne, zgryz idealnie nożycowy (42 zęby). Oczy lekko owalne, średniej wielkości, ciemnobrązowe. Uszy o cienkich płatach, osadzone nieco w tyle głowy, w kształcie zaokrąglonej litery V, zwisające blisko policzków. Silnie umięśniony i lekko wygięty kark, skóra na podgardlu ciasno przylegająca.
Ogon dość nisko osadzony, sierpowato wygięty, sięgający do stawu kolanowego, zwężający się ku końcowi, dobrze i gęsto owłosiony. W pobudzeniu i w ruchu noszony poziomo. W krajach, gdzie kopiowanie ogonów jest dozwolone, może być skracany do ¼ długości. Ruch energiczny, ożywiony, elegancki kłus. W polu podczas pracy – niewyczerpujący galop.
Szata wyżła węgierskiego szorstkowłosego jest dwuwarstwowa. Włos okrywowy jest szorstki, twardy, gęsty i matowy, długości około 2 – 3 cm. Podszerstek gęsty i wodoodporny. Na spodzie klatki piersiowej, podbrzuszu i dolnej części nóg sierść jest krótsza i delikatniejsza niż na tułowiu. Dobrze zaznaczone brwi i broda. Po obu stronach szyi uformowana szczotka w kształcie litery V.
Umaszczenie rude lub złote w różnych odcieniach. Niepożądany kolor czerwony, ciemnobrązowy i silne rozjaśnienie. Na klatce piersiowej lub podgardlu dopuszczalna małe, białe znamię o średnicy maksymalnie 5 cm oraz białe znaczenia na palcach.
Wzrost w kłębie: pies – 58-64 cm, suka – 54-60 cm. Większe znaczenie mają prawidłowe proporcje niż wzorcowy wzrost. Ciężar ciała odpowiednio: 20-29 kg i 18-25 kg.
Wady dyskwalifikujące:
- Brak cech typowych dla płci
- Nietypowa głowa
- Nos plamisty
- Hiperdoncja (nadliczbowe zęby) lub oligodoncja (braki zębowe): siekacz, kieł, 2-4 przedtrzonowce, 1-2 trzonowce, więcej niż 2xP1. Nie bierze się pod uwagę M3
- Rozszczep podniebienia, zajęcza warga
- Oczy jasnożółte, ektropium, entropium, podwójne rzędy rzęs
- Luźne podgardle (łałok)
- Brak podszerstka, sierść okrywowa miękka, cienka i jedwabista, brak szczotek na nogach
- Umaszczenie niejednolite, bladożółte lub ciemnobrązowe, białe znamię szersze niż 5 cm, białe łapy
- Brak pigmentacji na skórze, faflach lub obwódkach oczu
- Odchylenia od granicznego wzrostu większe niż 2 cm
- Agresja lub lękliwość.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Samce powinny mieć dwa normalnie wykształcone jądra, całkowicie umieszczone w worku mosznowym. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat wyżła niemieckiego krótkowłosego?
Wyżeł vizsla szorstkowłosy – charakter, pielęgnacja, żywienie, zdrowie
Psychika wyżła węgierskiego szorstkowłosego
Wyżeł vizsla szorstkowłosy jest psem bardzo inteligentnym, podatnym na układanie i bardzo przywiązanym do swojej rodziny. Podobnie jak krótkowłosy, jest doskonałym towarzyszem myśliwego, ale i psem typowo rodzinnym dla osób niepolujących. Dlatego nie nadaje się do kennelu, powinien mieszkać pod jednym dachem z ludźmi i czuć ich bliskość. Nierzadko sypia z opiekunami w łóżku, mimo sporych gabarytów. Jest pieszczochem, ale bynajmniej nie leniwym kanapowcem.
W łowisku jest znakomitym wystawiaczem, tropowcem i aporterem, także z wody, którą uwielbia i świetnie się w niej czuje. Odznacza się pewną stójką, tj. charakterystyczną dla wyżłów postawą po zwietrzeniu zwierzyny: sylwetka psa od głowy do końca ogona tworzy górną linię prostą, zazwyczaj z uniesioną jedną przednią łapą. Jest to cecha wrodzona wszystkich wyżłów, aczkolwiek różne rasy wykonują stójkę w różny sposób. Zazwyczaj hodowla ukierunkowana łowiecko eliminuje z dalszego rozrodu szczenięta, które nie wykonują stójki. Sprzedawane są one osobom niepolującym jako psy wyłącznie rodzinne. Uwaga: rasa ta nie nadaje się do stróżowania, gdyż ma bardzo przyjacielskie usposobienie do ludzi i innych zwierząt.
Psu niepolującemu trzeba zapewnić codzienną porcję ruchu, aby mógł rozładować energię, w przeciwnym razie może „roznieść” mieszkanie. Vizsla doskonale poradzi sobie w różnych psich sportach: agility, frisbee, dogtrekking czy dog diving. Szczeniaki warto od najmłodszego wieku uczyć posłuszeństwa z pozytywną motywacją. Jest to rasa, która nie lubi ostrego traktowania.
Wyżeł vizsla szorstkowłosy (wyżeł węgierski) - pielęgnacja, zdrowie i żywienie
Wyżła węgierskiego szorstkowłosego należy systematycznie szczotkować, a psom wystawowym, o ile jest taka potrzeba, wykonuje się lekki grooming tak, aby sierść nie wyglądała na korygowaną (to samo wymaganie ma np. szpic wilczy keeshond). Regularnie trzeba kontrolować oczy i uszy i zabezpieczać psy przed kleszczami za pomocą obroży insektobójczej lub kropli na skórę.
Jest to rasa na ogół zdrowa i odporna na choroby, o ile pies jest systematycznie odrobaczany i szczepiony. Niemniej zdarzają się przypadki wywinięcia i podwinięcia powiek (ektropium i entropium), dysplazja stawów biodrowych, niedoczynność tarczycy, a niekiedy dysfagia (trudności w połykaniu śliny). Hodowla tej rasy przewiduje obowiązek prześwietlenia psów i suk w kierunku dysplazji celem uzyskania uprawnień do rozrodu. Zwierząt z wadami powiek nie wolno rozmnażać, aczkolwiek dla komfortu życia psa należy poddać go operacji korygującej. Niektórzy hodowcy wykonują także inne, nieobowiązkowe badania.
Żywić wyżła wegierskiego szorstkowłosego można suchą karmą. Musi ona być dobrej jakości, cena wartościowej karmy nie jest niska. W zależności od zapotrzebowania poziom białka w karmie powinien być średni do wysokiego (dla psów polujących). Warto stosować karmę tej samej marki, a zależnie od wieku, trybu życia i kondycji może to być różna jej odmiana. Możne też podawać psu posiłki domowe, ale trzeba pamiętać o ich suplementacji preparatami witaminowo-wapniowymi.
Cena szczeniaka vizsla szorstkowłosego może być nieco wyższa niż krótkowłosego, bowiem szorstkowłosy jest rasą rzadszą. Koszt porównywalny jest ze szpicem wilczym (keeshond) – szczeniaki kosztują 5 – 6 tys. zł.