Charakterystyka rasy – wyżeł weimarski (wyżeł szary)

Istnieje kilka odmian wyżła niemieckiego. Są to:

  • wyżeł krótkowłosy,
  • wyżeł długowłosy,
  • wyżeł ostrowłosy,
  • wyżeł szorstkowłosy,
  • pudelpointer,
  • wyżeł weimarski.

„Wyżeł szary” to potoczne określenie weimara. Ten pies nie może być czarny. Dopuszczalny kolor umaszczenia w rasie to: mysioszary, srebrny i sarni w różnych odcieniach (niekiedy może przypominać kolor niebieski). Przeważnie głowa i uszy są nieco jaśniejsze. Na palcach i klatce piersiowej mogą występować białe znaczenia.

Ten pies występuje w dwóch odmianach:

  • wyżeł weimarski krótkowłosy – jego sierść jest gęsta, przylegająca do ciała i krótka. Może mieć małą ilość podszerstka lub nie mieć go wcale,
  • wyżeł weimarski długowłosy – sierść tego psa jest miękka, prosta lub lekko falująca. Włos jest krótszy na głowie, a najdłuższy rośnie pod szyją, na przedpiersiu i brzuchu. Na ogonie tworzy się piór, a na udach portki. Może być pozbawiony podszerstka, ale może też go mieć.

Wzorzec rasy podaje, że samiec osiąga wielkość 59-70 cm (pożądana wysokość w kłębie to 62-67 cm), a suczka 57-65 cm (idealna wysokość w kłębie to 59-63 cm). Właściwa waga psa tej rasy mieści się w granicy 30-40 kg, a suki 25-35 kg.

Charakter, opis rasy – jakie usposobienie ma wyżeł szary?

Jest to nie tylko pies myśliwski, ale także pies rodzinny. Mocno przywiązuje się do swojego opiekuna i najchętniej nie odstępowałby go na krok. Lubi być w centrum zainteresowania, ale nie jest nachalny. Dobrze dogaduje się z dziećmi i jest wobec nich opiekuńczy, jeśli te odnoszą się do niego z szacunkiem. Nie ma w nim agresji, nie jest też bojaźliwy. W stosunku do obcych jest zdystansowany. Wyżły zazwyczaj nie nadają się na stróża, ale weimar jest wyjątkiem. Ten pies będzie próbował odgonić intruza.

Wyżeł weimarski potrzebuje bardzo dużo ruchu, więc nie jest polecany dla osób prowadzących spokojny (i siedzący) tryb życia. Pies powinien mieć dostęp do ogrodu, aby parę razy dziennie rozprostować kości, ale nie można zapominać o codziennych spacerach i ćwiczeniach umysłowych. Można wziąć z nim udział w różnych psich sportach (m.in. tropienie, canicross, nauka posłuszeństwa, dog dancing). Ten pies źle się czuje w małej przestrzeni, więc nie nadaje się do bloku.

Weimar nie lubi zostawać sam. Do samotności należy przyzwyczajać go stopniowo. Jeśli wyżeł ma zostać sam na dłużej, wcześniej powinien porządnie się zmęczyć i mieć jakieś zajęcie podczas nieobecności właściciela. Znudzony może zacząć niszczyć to, co będzie w zasięgu jego pyszczka. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat wyżła niemieckiego krótkowłosego?

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Ten pies jest posłuszny, jeśli opiekun jest pewny siebie i konsekwentny. Szkolenie wyżła należy rozpocząć już pierwszego dnia w nowym domu. Warto wybrać się z nim na zajęcia z psiego przedszkola. Agresywne zachowania skierowane w jego stronę sprawią, że pies się wycofa i nie będzie wykonywać poleceń. Należy być wobec niego łagodnym. Te właściwe zachowania warto nagradzać przysmakami.

Jest to pies obdarzony silnym instynktem łowieckim, ale z racji tego, że mocno przywiązuje się do człowieka, nie ucieka tak często jak inne wyżły. Warto jednak zadbać o dobrze zabezpieczony ogród oraz nauczyć psa odpowiednich komend (zatrzymywania się, wracania etc.). Ten pies może żyć razem z kotem, ale zwierzęta powinny wychować się razem. W przeciwnym razie wyżeł może potraktować go jako potencjalną ofiarę. W przypadku innych psów duże znaczenie ma to, jak przebiegała jego socjalizacja.

Jaka jest cena za rasowe szczeniaki?

Przeglądając ogłoszenia, zwróć uwagę na opis. Pies nie może być jedynie w typie rasy, ponieważ oznacza to, że tylko przypomina rasowego, ale nim nie jest, więc jego charakter można znacznie odbiegać od tego zapisanego we wzorcu. W przypadku większości ras nie istnieje tzw. miniaturka. Nie ma miniaturowego wyżła czy doga, ale jest taki jamnik oraz pinczer. Przed wyborem psa warto zapoznać się ze wzorcem rasy, aby mieć pewność, w jakich odmianach może występować dany pies.

Niemiecki wyżeł długowłosy (i krótkowłosy) sprzedawany jest za ok. 3500 – 4500 zł. Weimar przeważnie kosztuje ok. 5000 – 6000 zł, ale najlepsze osobniki sprzedane są za 6000 – 7000 zł. Gończy chorwacki nie jest popularny w Polsce, a jego cena jest trudna do oszacowania. Owczarek niemiecki kosztuje ok. 2500 – 4000 zł. Dog niemiecki jest droższy. Za szczeniaki tej rasy zazwyczaj trzeba zapłacić 5000 – 8000 zł, choć niekiedy zdarzają się pieski za 9000 zł (aktualizacja cen: 25-06-2021).

Wyżeł weimarski może być krótkowłosy lub długowłosy. Ten pies ma łagodny charakter. Uwielbia się bawić i zawsze jest chętny na spacer. Potrzebuje bardzo dużo ruchu, ale nie można zapominać także o ćwiczeniach umysłowych. Dobrze dogaduje się z dziećmi. Polecany jest dla osób i rodzin aktywnych, które mogą poświęcać mu dużo czasu. To bardzo wytrzymały pies, który może uprawiać sport ze swoim właścicielem (np. biegać przy rowerze).

ikona podziel się Przekaż dalej