Opis rasy, pielęgnacja – jak wygląda ten rosyjski pies?

Istnieje ponad 20 odmian wyżła, m.in.: niemiecki wyżeł długowłosy, czeski wyżeł szorstkowłosy, wyżeł hiszpański z Burgos, wyżeł pirenejski (francuski), wyżeł włoski krótkowłosy, wyżeł węgierski szorstkowłosy, ale nie wyżeł rosyjski.

Chart rosyjski (borzoj) powstał w wyniku skrzyżowania chartów krymskich, rosyjskich i górskich. To bardzo stara rasa, na którą zdecydowali się m.in. Piotr Wielki i Iwan Groźny. Jest to szczupły pies o dobrze umięśnionych długich nogach. Idealna wysokość w kłębie u samca wynosi 75-85 cm, a u suczki 68-78 cm. Borzoj ma długą i wąską głowę, na której wysoko osadzone znajdują się małe i wąskie uszy o spiczastym zakończeniu. Ten pies ma szeroką i głęboką klatkę piersiową, a jego ogon jest długi (sierpowaty lub szablasty).

Sierść charta rosyjskiego jest jedwabista, sprężysta i miękka w dotyku. Niedopuszczalne są drobne loczki, ale mogą tworzyć się fale lub krótkie pierścienie. Na udach tworzą się portki, a na ogonie pióro. Na szyi powinien być gęsty włos. Sierść jest krótka na głowie, kończynach, uszach, po bokach i na górze ud. W rasie dopuszczalne są różne umaszczenia (m.in. płowe, rude z czarnym nalotem, czarne, czerwone), ale ten pies nie może być niebieski ani brązowy.

Należy pamiętać o regularnej pielęgnacji sierści borzoja. Trzeba go szczotkować minimum raz na tydzień, a w okresie linienia nawet codziennie. Po spacerach należy dobrze sprawdzać szatę tego charta, ponieważ łatwo wplątują się w nią liście i gałązki. Jest to pies w miarę odporny na różne warunki pogodowe, ale w upalne dnia należy ograniczyć jego aktywność fizyczną, a zimą nie można zostawiać go w ogrodzie.

Jaki charakter ma chart rosyjski (borzoj)?

Ten duży pies lubi przebywać z człowiekiem, choć potrafi być niezależny. Jednak brak kontaktu sprawi, że stanie się dziki, dlatego nie powinien być izolowany od rodziny. Zwykle jest czuły wobec swojego opiekuna. Akceptuje dzieci i może się z nimi bawić, ale źle reaguje na gwałtowne ruchy, więc ich wspólne zabawy warto nadzorować. Chart rosyjski nie ufa obcym i jest dobrym stróżem.

Borzoj jest spokojny i ma zrównoważony charakter, jednak nie jest to najłatwiejszy pies. W czasie szkolenia trzeba wykazać się stanowczością, cierpliwością, konsekwencją, ale także łagodnością. Ten duży pies jest wrażliwy, więc wszelkie agresywne zachowania skierowane w jego stronę sprawią, że nie będzie chciał współpracować. Po tym psie nie należy oczekiwać 100% posłuszeństwa.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Ten pies najlepiej czuje się na otwartej przestrzeni, więc nie jest polecany do bloku. Borzoj ma dobrze rozwinięty instynkt myśliwski, więc trzeba go pilnować w czasie spacerów. Ogród powinien być dobrze zabezpieczony, bo jeśli za płotem wyczuje interesujący go trop, może próbować uciec. W ciągu dnia borzoj potrzebuje bardzo dużo ruchu, ale niezbędne są także ćwiczenia umysłowe zwłaszcza te angażujące zmysł węchu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o hodowli i charakterze wyżła angielskiego?

Chart rosyjski nie lubi samotności, ale można go do niej przyzwyczaić. Zanim zostanie sam, powinien porządnie się wybiegać, aby podczas nieobecności właściciela większość czasu przespał. Znudzony borzoj może zacząć niszczyć to, co znajdzie się w jego zasięgu. Chart rosyjski nie może mieszkać z kotami i małymi psami, ponieważ istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że potraktuje je jak swoje potencjalne ofiary. Z większymi psami powinien się z dobrze dogadywać.

Legalna hodowla psów – ile trzeba zapłacić za rasowe szczeniaki?

Ostateczna cena zależy od kilku czynników. Znaczenie ma płeć, wiek i przeznaczenie pieska. Ważne jest to, gdzie jest zrzeszona hodowla i jaką cieszy się opinią. Istotne jest, czy rasa jest łatwo dostępna w kraju. Na cenę wpływa wygląd psa i to, czy mocno wpasowuje się w ramy wzorca. Ważna jest linia genów (pochodzenie), a także osiągnięcia rodziców pieska.

Borzoj zazwyczaj sprzedawany jest za 3500 – 4500 zł, ale niektóre szczeniaki są jeszcze droższe. Chart afgański kosztuje podobnie. Cena za szczenięta tej rasy to kwestia ok. 3500 – 4000 zł. Chart afrykański niekiedy jest troszkę tańszy. Tego psa można kupić za ok. 2000 – 4500 zł.

Niemiecki wyżeł długowłosy kosztuje ok. 2500 – 3500 zł. W podobnej cenie sprzedawany jest owczarek kaukaski, a także owczarek australijski typ amerykański. Irish soft coated wheaten terrier kosztuje ok. 3000 – 5000 zł. Seter angielski jest dostępny w naszym kraju. Jego cena to kwestia ok. 3000 zł.

Nie istnieje wyżeł rosyjski, a chart. Na co dzień borzoj jest spokojny, ale w czasie spacerów może być trudny do okiełznania. Szkolenie trzeba zacząć jak najwcześniej, ale warto wiedzieć, że borzoj wykonuje tylko te polecenia, które uzna za stosowane. W naszym kraju obowiązuje zakaz polowania z chartami, ale dawniej ten pies pomagał w polowaniach na wilki.

ikona podziel się Przekaż dalej