Wyżeł portugalski – opis rasy i ogólna charakterystyka

Portuguese Pointer to rasa uznana przez FCI. Opis jej idealnego wyglądu odnajdziemy we wzorcu rasy numer 187. Dowiadujemy się z niego, że rasa należy do grupy wyżłów i sekcji wyżłów kontynentalnych.

Dorosły, prawidłowo zbudowany wyżeł portugalski waży około 20 do 27 kg przy wysokości w kłębie około 56 cm. Suka jest na ogół drobniejsza od psa, a jej waga powinna mieścić się w przedziale 16 do 22 kg (za ideał uznaje się 19 kg). Z kolei wzorcowa wysokość w kłębie dorosłej, prawidłowo zbudowanej suczki wynosi 52 cm.

Opisując wygląd Portuguese Pointer, nie sposób pominąć ogólnego wrażenia. Jest to rasa psa o lekkiej, ale i dobrze umięśnionej budowie. Jak niemal każdy pies myśliwski, wyżeł portugalski wyróżnia się lekkim chodem i dużą wytrzymałością fizyczną. Do cech charakterystycznych należy także krótka okrywa włosowa, która dobrze przylega do ciała. Zarówno szczeniaki, jak i dorosłe psy występują w umaszczeniu żółtym i brązowym.

Charakter myśliwskich Portuguese Pointerów – praktyczne informacje

Opisując charakter psa rasy wyżeł portugalski, warto rozpocząć od kwestii jego dynamiczności. Jak każda rasa psów myśliwskich Portuguese Pointer wykazuje dużą żywiołowość i ponadstandardową potrzebę ruchu. Są to dość istotne informacje, bowiem to właśnie aktywność może wpłynąć na zachowanie szczeniaków i dorosłych psów.

Wyżeł portugalski bardzo silnie przywiązuje się do swojej rodziny i okazuje jej duże serdeczności. Nie jest nadmiernie natarczywy, ale lubi spędzać czas u boku swojego właściciela. Pies myśliwski nie lubi się nudzić i należy zapewnić mu dużą dawkę ruchu połączoną z zajęciami intelektualnymi. Jest to duże wyzwanie dla początkujących miłośników zwierząt. Zbyt mała aktywność pupila może doprowadzić do negatywnych zachowań (np. niszczenia domowych przedmiotów), dlatego rasa posiada opinie wiecznego pracusia.

Na uwagę zasługuje także stosunek do obcych, umiejętność pracy oraz nastawienie do innych zwierząt. Jak każdy pies myśliwski, Portuguese Pointer, wyżeł irlandzki czy lancashire heeler wykazują się doskonałym węchem. Wyżeł portugalski i wyżeł irlandzki są ponadto cichymi i skoncentrowanymi na pracy towarzyszami. Tego typu pies myśliwski może być idealnym pupilem dla osób z pasją łowiectwa. Co ciekawe, wyżeł portugalski, wyżeł irlandzki czy lancashire heeler sprawdzą się także w roli typowego, domowego towarzysza. Wystarczy zapewnić im odpowiednie warunki połączone z aktywnością na świeżym powietrzu.

Wyżeł portugalski, wyżeł irlandzki i lancashire heeler to pieski, które posiadają łagodne usposobienie. Mogą być dość nieufne w stosunku do obcych, jednak nie przejawiają wobec nich zachowań agresywnych. Nasz portugalczyk posiada też silny instynkt myśliwski, przez co może pogonić za szybko poruszającym się rowerem czy drobniejszym zwierzęciem.

Szukasz niezwykle aromatycznych i wysokomięsnych smakołyków dla psów?

Przetestuj, jak bardzo smakowite są przysmaki Carnilove Meat Jerky! Aż 90% zawartości mięsa, bez zbóż i zbędnych dodatków, a do tego z niezwykle wygodnym dzieleniem również na mniejsze kawałki, idealne do treningów i szkolenia!

Sprawdź!

Pies rasy lancashire heeler, wyżeł irlandzki czy wyżeł portugalski mogą też dobrze dogadywać się z innymi przedstawicielami tego samego gatunku. Każda rasa wymaga tu odpowiedniej socjalizacji, którą rozpoczynamy już w wieku szczenięcym. Dobra hodowla podpowie w zakresie szkolenia i prowadzenia psów myśliwskich. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o wyżle angielskim.

Wyżeł portugalski – wymagania pielęgnacyjne i prawidłowe żywienie

Zarówno szczeniak, jak i dorosły wyżeł portugalski to psy bardzo łatwe w pielęgnacji. Ich krótka, przylegająca do ciała sierść nie ma tendencji do kołtunienia się i nie gromadzi zanieczyszczeń. Dzięki temu kąpiele wykonujemy jedynie w razie doraźnej potrzeby, a dodatkowe odżywki ochronne nie są wymagane.

Pielęgnacja szczeniaka i dorosłego psa opiera się głównie na regularnym szczotkowaniu. Psy możemy szczotkować w celu pozbycia się martwego włosa i eliminacji sierści, która odkłada się na naszych ubraniach czy łóżkach. W zupełności wystarczy szczotkowanie raz na kilka tygodni, a w okresie intensywnego linienia kilka razy w tygodniu.

Pies rasy wyżeł portugalski łapiący patyk, a także osobowość, charakter i wymagania rasy
Rasa psa wyżeł portugalski, czyli opis, charakter, wygląd, wymagania, pielęgnacja

Praktyczne informacje dotyczą także wymagań żywieniowych. Wyżeł portugalski to pies aktywny, ale nie wybredny pod względem kulinarnym. Jego dieta powinna być dopasowana do stanu zdrowia, wieku i poziomu aktywności. Psy pracujące przeważnie wymagają podania posiłków o większej zawartości kalorii i o zwiększonej zawartości białka. Mogą to być karmy gotowe lub samodzielnie przygotowywane przez właściciela.

Ile kosztuje wyżeł portugalski i jakie posiada opinie? Cena za szczeniaka w dobrych hodowlach

Wyżeł portugalski to mało popularna w Polsce rasa. Za granicami naszego kraju, pies posiada bardzo dobre opinie. Portugalczyk jest uważany za rasę zrównoważoną, wiecznie chętną do współpracy z człowiekiem i nadającą się do mieszkania z całą rodziną. Wyżeł portugalski posiada też opinie dobrego kompana dla osób, które fascynują się myślistwem.

Ze względu na bardzo małą popularność rasy, w naszym kraju spotkamy się z dużymi trudnościami w odnalezieniu hodowli. Z uwagi na to, cena szczeniaka jest trudna do ustalenia. Jednym z najprostszych sposobów na zakup rasowego psa jest znalezienie szczeniaka w hodowlach zagranicznych.

Pies w hodowlach z zachodniej Europy kosztuje kilka tysięcy euro. Cena będzie uzależniona od renomy hodowli, a także kraju zakupu. Szczeniaki z dobrym pochodzeniem FCI będą nieco droższe w zakupie niż pupile zarejestrowane w UCI.

Warto także zauważyć, że hodowla może sprzedawać szczeniaki przeznaczone do pracy, a także pupile wystawowe. Szczeniak z uprawnieniami do brania udziału w wystawach kosztuje nieco więcej. Dobra hodowla powinna przedstawić wszystkie niezbędne informacje o zakupie, a także określić, ile kosztuje konkretny szczeniak z danego miotu. Cena pupili może być bowiem uzależniona od ich eksterieru czy predyspozycji.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny