Wyżeł polski - czy rasa istnieje naprawdę?

Myśliwski wyżeł polski nie znajduje się w żadnym wykazie. Rasa prawdopodobnie istniała w XIX wieku, jednak szybko wymarła. Informacje o istnieniu polskiego psa myśliwskiego zachowały się jedynie w literaturze. Zdjęcia rasy, ich predyspozycje czy charakterystyczne cechy wyglądu nie istnieją.

Niektóre podania sugerują, że Polska rasa psa myśliwskiego była doceniana w kręgach łowieckich. Wyżły były inteligentne, spostrzegawcze i wytrzymałe, świetnie sprawdzały się w roli pomocników myśliwego.

Pewne informacje o rasie zachowały się w opracowaniu znanego niemieckiego kynologa nazwiskiem Hegewald. Mężczyzna określał wyżły mianem polskich wodołazów. Według doniesień, był to pies o wyjątkowych umiejętnościach pływackich, sierści przypominającej pudla oraz pupil obdarzony świetnym instynkcie łowieckim. Pies posiadał też nieco uparty charakter i wymagał przemyślanego szkolenia. W czasie silnych upałów szybko się męczył, jednak jego umiejętności tropiące okazywały się bardzo przydatne.

Dziś wyżeł polski to pies, który zachował się jedynie w dziełach literackich i naukowych. Jednak w ofercie sprzedaży polskich hodowli znajdują się wyżły o podobnych walorach użytkowych. Dobrym przykładem jest tu wyżeł węgierski szorstkowłosy czy szorstkowłosy wyżeł niemiecki.

Inne popularne pieski myśliwskie

Wyżły stały się nieodłącznymi pomocnikami myśliwych. Są znane ze swoich predyspozycji, użytkowego charakteru oraz wyjątkowej pasji do polowań. Przeglądając zdjęcia wyżłów, z pewnością zauważymy ich smukłą sylwetkę, długie kończyny oraz charakterystyczną budowę ciała, która zapewnia zwinność i szybkość.

W naszym kraju dużą popularnością cieszy się szorstkowłosy wyżeł niemiecki. Waga dorosłego osobnika mieści się w przedziale 28 – 32 kg, a jego wysokość w kłębie osiąga 62 do 66 cm. Pies szorstkowłosy może przybierać umaszczenie w odcieniu czekoladowym jednobarwnym, czekoladowym (brązowym) z białymi znaczeniami i plamkami, dereszowatym ciemno lub jasno czekoladowym (jasno brązowym). Maść rasy może być też biała z czekoladowymi znaczeniami lub zmierzać ku odcieniom czarnym.

Niemiecki wyżeł myśliwski to rasa uznana przez FCI. Posiada temperamentny charakter, nieco głośną naturę i silny stopień przywiązania do rodziny. Ten szorstkowłosy pies będzie idealnym pomocnikiem przy polowaniach, a dzięki pewnej nieufności do obcych, dobrze odnajdzie się w roli stróża swojej rodziny. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyżle czeskim?

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Kolejny przykład popularnych piesków myśliwskich to wyżeł węgierski szorstkowłosy. Rasa osiąga wagę w przedziale 20 – 34 kg, a jej wzorcowa wysokość w kłębie to 58 do 71 cm. Wyżeł węgierski szorstkowłosy jest pupilem o atletycznej sylwetce, dużej wytrzymałości i obdarzonym silnym instynktem łowieckim. Przeglądając zdjęcia rasy, trudno pomylić ją z innymi psami myśliwskimi. Krótka, lśniąca sierść, smukła, dumnie wyglądająca sylwetka oraz duże, zwisające wzdłuż głowy uszy to charakterystyczne cechy wyglądu rasy. Wyżeł węgierski szorstkowłosy występuje w umaszczeniu od rudego, aż po piaskowożółte. Kolor czarny czy dereszowaty nie występuje.

A może owczarek belgijski?

Owczarek belgijski świetnie sprawdza się w roli psa pracującego. Jest chętny do nauki, wytrzymały, inteligentny, a jednocześnie obdarzony dużą chęcią do współpracy z człowiekiem. Nie posiada tak silnych instynktów myśliwskich jak wyżły, jednak może okazać się idealną rasą dla osób aktywnych.

Owczarek belgijski występuje w kilku odmianach szaty. Jest to owczarek szorstkowłosy, długowłosy i krótkowłosy, zwany malinoisem. Psy mogą posiadać szatę w odcieniu czarnym, płową z czarnym nalotem, płową i szarą z czarnym nalotem. Charakterystyczną cechą rasy jest też obecność czarnej maski.

Przywiązany do człowieka i chętny do współpracy owczarek belgijski staje się idealnym kandydatem do psich sportów posłuszeństwa. Przeglądając zdjęcia z zawodów sportowych, nietrudno wypatrzyć psa tej rasy. Z pewnością jest to rasa godna uwagi, jeśli zależy nam na pupilu wytrzymałym, wymagającym dużej dawki ruchu i zajęć o charakterze fizycznym oraz intelektualnym.

ikona podziel się Przekaż dalej