Wyżeł pirenejski. Ogólny opis rasy

Jak wspomnieliśmy na samym początku, wyżeł francuski dzieli się na dwie odmiany. Pierwszą są psy w typie gaskońskim (duży wyżeł francuski). Druga odmiana to wyżeł pirenejski nazywany małym. Jak nietrudno się domyślić, głównym kryterium podziału okazuje się tu rozmiar ciała.

Dorosły, prawidłowo zbudowany wyżeł francuski osiąga 17 do 25 kg masy ciała. Jego wysokość w kłębie utrzymuje się w przedziale 58 do 69 cm. Ciekawostką jest także umaszczenie psów pirenejskich i w typie gaskońskim. Rasa występuje w umaszczeniu brązowym, brązowo białym, a także w brązowym z płowymi znaczeniami. Co ciekawe, wyżeł pirenejski posiada nieco krótszą i delikatniejszą sierść niż pupil w typie gaskońskim.

Wyżeł francuski to pies o smukłej sylwetce, pewnym chodzie i widocznym umięśnieniu. Jest bardzo zwinny i proporcjonalnie zbudowany. Podobnie jak irish soft coated wheaten terrier nie jest typem psa dla osoby początkującej. Rasa wymaga doświadczonego przewodnika, który może poświęcić jej dużo czasu.

Jaki charakter posiada wyżeł pirenejski i gaskoński?

Zarówno wyżeł pirenejski, jak i gaskoński to psy, które silnie przywiązują się do właściciela. Mały i duży pies francuski dobrze odnajduje się w relacjach z osobami dorosłymi, a także z dziećmi. Do obcych może podchodzić z pewną dozą nieufności, jednak domowników obdarza dużą dawką miłości i delikatności.

Opis prezentowany przez właścicieli tej rasy psów pozwala stwierdzić, że wyżeł francuski czy wyżeł rosyjski dogadają się także z innymi psami, a nawet mniejszymi pupilami domowymi. Podstawą będzie tu odpowiednia socjalizacja, która rozpoczyna się już w hodowlach. Co więcej, nawet bardzo dobrze wyszkolony (mały czy duży) wyżeł francuski czy wyżeł rosyjski posiada silny instynkt łowiecki. Oznacza to, że pies nie zawsze będzie w stanie odmówić sobie pogoni za szybko uciekającym kotem lub rowerem.

Informacje dotyczące charakteru nie mogą pominąć podstawowych potrzeb psów francuskich. irish soft coated wheaten terrier, wyżeł rosyjski i wyżeł francuski mogą być wspaniałymi towarzyszami całej rodziny, o ile zapewnimy im odpowiednią dawkę ruchu. Nasz mały lub duży pies będzie nieustannie gotowy do zabawy czy wykonywania atrakcyjnych zadań. Rasa wyróżnia się dużą wytrzymałością oraz pozytywnym charakterem. Dzięki temu idealnie odnajduje się w roli towarzysza dla osoby, która lubi uprawiać różnego typu sporty. Pies będzie chętnie biegł przy rowerze czy towarzyszył w joggingu. Przy okazji możemy połączyć spacer z ćwiczeniami i aktywnością intelektualną. Jest to najprostszy sposób do tego, by pies nie broił w domu i nie sprawiał zbyt dużych problemów szkoleniowych. Warto bowiem pamiętać, że wyżeł rosyjski, francuski czy irish soft coated wheaten terrier źle radzą sobie z długotrwałą samotnością połączoną z brakiem zajęcia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyżle niemieckim długowłosym?

Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!

Wyżeł pirenejski – opinie o rasie i opis idealnego właściciela

Jak już wiemy, wyżeł pirenejski i wyżeł w typie gaskońskim to przyjaźnie nastawiony pies, który może okazać się idealnym towarzyszem dla całej rodziny. Rasa posiada opinie idealnego pomocnika w polowaniach. Potrafi być skupiona na zadaniu, czujna, posłuszna i wyjątkowo wytrwała. To, co jest dużą zaletą w polowaniach, nie zawsze okazuje się atutem w domowych warunkach. Wyżeł pirenejski posiada opinie psa o bardzo dużej potrzebie ruchu. Z pewnością nie wystarczy mu pozostawienie na dużym podwórku. Rasa wymaga nowych bodźców i wrażeń, a przez większą potrzebę aktywności nie będzie typem pupila dla każdego.

Pozytywne opinie o rasie dotyczą jej przyjaznego nastawienia do człowieka i ogromnego przywiązania. Pies idealnie sprawdzi się w kontakcie z osobami dorosłymi, a jednocześnie zawsze będzie gotowy do zabawy z dziećmi. Idealny właściciel to osoba, która zna podstawy szkolenia psów myśliwskich i jest w stanie poświęcić im większą ilość czasu.

Pies wyżeł pirenejski na ziemi w parku, a także pielęgnacja, wymagania oraz informacje o rasie
Rasa psa wyżeł pirenejski na zdjęciach, a także charakter, informacje i porady dotyczące pielęgnacji, charakteru i wychowania

Co ciekawe, rasa nie wymaga tak skomplikowanej pielęgnacji jak irish soft coated wheaten terrier. Pod tym względem, wyżeł pirenejski posiada opinie bardzo mało kłopotliwego. Co ważne, rasa jest też dość zdrowa i łatwo przystosowuje się do nowych warunków. Jeśli zakupimy szczeniaki w dobrych hodowlach, nie musimy martwić się o groźne choroby genetyczne czy dysplazję.

Ile kosztuje wyżeł pirenejski? Cena za szczeniaki w dobrych hodowlach. Praktyczne informacje

Wyżeł pirenejski i wyżeł gaskoński to mało znane w naszym kraju psy. Wiąże się to z bardzo ograniczoną liczbą miejsc hodowlanych oraz trudnościami w zakupie młodego pupila. Renomowane hodowle niejednokrotnie prowadzą rezerwacje na szczeniaki, które dopiero znajdują się w planach, a cena za pupila może być mocno zróżnicowana.

Cena za szczeniaki w krajowych hodowlach przeważnie rozpoczyna się od kwoty 3000 zł. Szczeniaki po utytułowanych, pochodzących ze znanych linii rodzicach może być jeszcze wyższa. Młody osobnik z uprawnieniami wystawowymi niejednokrotnie kosztuje ponad 4000 zł.

Ze względu na niewielką liczbę krajowych hodowli, niektórzy decydują się na zakup w hodowlach zagranicznych. Szczeniak w hodowlach zachodniej Europy przeważnie kosztuje nieco więcej. Cena zakupu w posiadającej dobre opinie hodowli może rozpoczynać się od kwoty 1000 zł. Pies wystawowy na ogół kosztuje jeszcze więcej.

Przed wyborem hodowli warto uzyskać informacje o jej renomie. Dobrym pomysłem będzie zaznajomienie się z opisem oferty hodowcy, a także odnalezienie informacji w internecie. Dobra hodowla dopuszcza do rozrodu jedynie w pełni przebadane, zdrowe osobniki. Szczeniaki są poddawane socjalizacji i spełniają wszystkie wymagania rasy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny