Wyżeł niemiecki - ogólna charakterystyka rasy

Wyżeł niemiecki krótkowłosy – wzorcowy wygląd i waga


Pies rasy wyżeł niemiecki krótkowłosy należy do grupy myśliwskich, a co za tym idzie, posiada atletyczną, lekko umięśnioną sylwetkę. Dorosły, prawidłowo zbudowany pies waży około 25 – 32 kg, przy wysokości w kłębie 58 do 64 cm. Suczka posiada nieco drobniejszą budowę ciała, a jej waga powinna mieścić się w przedziale 20 do 27 kg. Z kolei wzorcowa wysokość w kłębie została oszacowana na 53 – 59 cm.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy posiada gęstą, twardą w dotyku sierść, która mocno przylega do ciała. Wzorzec rasy dopuszcza umaszczenie w odcieniu brązowym, czekoladowym i biały brązowym z nakropieniami i plamkami. Nasz krótkowłosy pies może także posiadać umaszczenie w odcieniu czarnym, czarnym nakrapianym, brązowym dereszowym czy białą z brązowymi znaczeniami na głowie. Wzorzec dopuszcza także odcień czarny dereszowy, czarny z białym i czarny czekoladowy.

Warto także wiedzieć, że wyżeł krótkowłosy cieszy się największą popularnością, ale nie jest jedyną odmianą wyżłów niemieckich. W ofertach hodowli znajdziemy także odmiany psów długowłosych (gładkowłosych) i szorstkowłosych. Zdjęcia wszystkich odmian wskazują na wiele podobieństw, jednak myśliwski wyżeł krótkowłosy okazuje się najłatwiejszy w pielęgnacji (podobnie jak owczarek szkocki krótkowłosy).

Opisując wygląd brązowych, czarnych czy czekoladowych wyżłów niemieckich, warto wspomnieć o ich harmonijnej sylwetce. Zarówno szczenięta jak i dorosłe psy posiadają smukłe, proste kończyny, wysoko osadzony ogon oraz proporcjonalną czaszkę. Średniej wielkości uszy są osadzone dość wysoko i lekko opadają. Oglądając zdjęcia piesków rasy wyżeł niemiecki krótkowłosy, możemy też niekiedy zauważyć charakterystyczne zaznaczenie grzbietu nosa.

Charakter długowłosych i krótkowłosych wyżłów niemieckich

Wyżeł niemiecki krótkowłosy czy gładkowłosy to typowy pies myśliwski, obdarzony instynktem pogoni i tropienia. Są to główne cechy, które w pewnym stopniu determinują usposobienie rasy. Wyżły uwielbiają polowanie, potrafią przy tym zachować dużą koncentrację oraz czujność.

Nasz gładkowłosy czy krótkowłosy wyżeł niemiecki jest równie nieustraszony co pinczer karłowaty. Zachowuje przy tym mniejszą szczekliwość i posiada większe zaufanie do mniej znanych sobie osób. Psy tej rasy posiadają dość radosne, otwarte na człowieka usposobienie. Ich przyjazny charakter i wrodzona delikatność sprawiają, że świetnie sprawdzają się w kontaktach z dziećmi. Psy rasy wyżeł niemiecki krótkowłosy nie są pupilami jednego pana tak jak pinczer karłowaty. Nasz pies myśliwski przywiązuje się do wszystkich członków rodziny, jest oddany i lojalny zarówno w stosunku do dzieci, jak i osób starszych. Jeśli uzna, że ich bezpieczeństwo jest zagrożone, nie zawaha się w obronie rodziny.

Omawiając usposobienie psa rasy wyżeł niemiecki, warto także podkreślić stosunek do innych stworzeń. Radosny i żywiołowy charakter sprawia, że dobrze socjalizowany szczeniak dogada się z innymi pieskami, a nawet z kotami. Warto przy tym pamiętać, iż rasa ma w genach polowanie, a silny instynkt myśliwski może sprawić, że będzie podążać za obcymi kotami czy innymi, drobnymi i szybko przemieszczającymi się zwierzętami. Sprawdź także ten artykuł na temat wyżła niemieckiego szorstkowłosego.

Wymagania niemieckich wyżłów

Pies myśliwski a potrzeba ruchu

Gładkowłosy wyżeł niemiecki i owczarek szkocki krótkowłosy to psy uwielbiające długotrwałą aktywność fizyczną. Obydwie rasy słyną z chęci do biegania, miłości do natury oraz niepohamowanej energii. Już młode szczenięta wykazują przy tym dużą wytrzymałość i zwinność, co czyni z nich idealnych pupili do sportu.

Owczarek szkocki krótkowłosy jest chętnie wybierany jako pies na zawody obedience czy agility. Wyżeł niemiecki poradzi sobie z wieloma zadaniami, a jego wytrzymałość, zwinność i szybkość okażą się dużym atutem.

Kochający polowanie wyżeł gładkowłosy i lubiący wyzwania owczarek szkocki krótkowłosy świetnie sprawdzają się w aktywnych rodzinach. Psy tych ras nie są trudne w szkoleniu, jeśli zapewnimy im dużą dawkę ruchu. Niestety niewybiegany wyżeł gładkowłosy czy pozostawiony sam sobie owczarek szkocki krótkowłosy mogą stwarzać znacznie więcej problemów. Brak dostatecznej aktywności wywołuje u psów postępującą frustrację, czego efektem może być niszczenie przedmiotów, nieposłuszeństwo, a nawet skłonność do samowolnych ucieczek z posesji. Z uwagi na ponadprzeciętną potrzebę ruchu, nie są to psy przeznaczone dla każdego.

Karmy dla psów o wymagającej sierści

Zależy mi na artykule mówiącym o karmach z rybami, konkretnie z łososiem, w którym będzie można zaprezentować ulepszoną odsłonę Brit Care Grain Free, linię karm opartą głównie na rybach.

Sprawdź!

Żywienie wyżła niemieckiego

Zarówno żywiołowy wyżeł niemiecki, jak i owczarek szkocki krótkowłosy posiadają bardzo zbliżone wymagania żywieniowe. Lubiące polowanie i aktywne rasy wymagają dużej ilości białka zwierzęcego. Im większa aktywność psa, tym większy udział mięsa w karmie.

Nasz czekoladowy czy brązowy pies może zjadać dobrej jakości karmy gotowe. Zwróćmy uwagę na zdjęcia składu. Najlepiej sprawdzają się karmy typu grain free, zawierające duży dodatek dobrego gatunkowo mięsa.

Alternatywą dla gotowych karm jest samodzielne komponowanie posiłków. Radosne usposobienie sprawia, że pinczer karłowaty czy wyżeł niemiecki bardzo chętnie zjadają niemal każdy posiłek. Ciekawostką jest żywienie dietą barf, która najlepiej odzwierciedla naturalne żywienie wilka. Według wielu psich dietetyków, dieta barf jest szczególnie polecana dla psów aktywnych, posiadających żywiołowy charakter. Odpowiednio skomponowane posiłki pozwalają zapewnić zwiększone potrzeby aktywnego organizmu.

Zanim kupisz szczeniaka wyżła niemieckiego

Opinie o rasie i cena zakupu szczeniaka

Kochający polowanie, długowłosy czy krótkowłosy wyżeł niemiecki to pies, który wzbudza dość zróżnicowane opinie. Przeglądając zdjęcia tej rasy, zauważymy szlachetnie wyglądające zwierzęta, którym trudno usiedzieć w jednym miejscu. Zarówno małe szczenięta, jak i dorosłe psy posiadają opinie pupili żywiołowych oraz otwartych na kontakty z własną rodziną.

Wyżeł czy pinczer karłowaty silnie przywiązują się do właściciela i wymagają przemyślanej socjalizacji. Ich szkolenie nie jest szczególnie skomplikowane, jeśli zapewnimy psom wszystkie podstawowe warunki. W przypadku wyżłów krótko i długowłosych największym wyzwaniem będzie duża dawka ruchu. Niestety nie każdy właściciel poradzi sobie z takimi potrzebami pupila, dlatego wyżły posiadają niekiedy opinie rozrabiaków.

Bardziej przychylne opinie podkreślają przyjacielskie nastawienie, odwagę oraz lojalność rasy. Pies kochający polowanie może być idealnym towarzyszem dla młodej, aktywnej osoby, która chce poświecić mu dużo wolnego czasu.

Negatywne opinie o rasie mogą dotyczyć też skłonności do pogoni. Silny instynkt myśliwski bywa trudny do pohamowania, a niewłaściwie socjalizowany długowłosy czy krótkowłosy wyżeł może okazać się niebezpieczny dla mniejszych pupili domowych. Negatywne opinie dotyczą także stawek za szczeniaki. Nasz czekoladowy czy czarny wyżeł niemiecki nie będzie tak tani w zakupie jak pinczer karłowaty, a cena pupili z dobrego skojarzenia często okazuje się dość wysoka.

Cena za szczeniaka będzie uzależniona od renomy danej hodowli. Przyjmuje się, że im bardziej prestiżowa hodowla i bardziej utytułowane psy, tym wyższa cena zakupu wyżłów długowłosych czy krótkowłosych. Cena za szczenięta z dobrego skojarzenia, posiadające metrykę ZKwP wynosi przynajmniej 3000 zł. W podobnych kosztach można nabyć takie rasy jak owczarek szkocki krótkowłosy.

Niekiedy na trafimy na ogłoszenia sprzedaży, w których cena za szczeniaki waha się w granicach 3500 – 5000 zł. Jest to normalna stawka za szczenięta wystawowe lub pochodzące od znanych przodków. Niekiedy cena za szczenięta okazuje się jeszcze wyższa.

Ogłoszenia sprzedaży, o czym pamiętać przed zakupem?

Wyżeł niemiecki nie jest najbardziej popularną rasą, jednak bez trudu odnajdziemy ogłoszenia sprzedaży. Pamiętajmy, że niektóre ogłoszenia mogą zawierać kradzione zdjęcia, a lakoniczny opis hodowli powinien być pierwszym sygnałem ostrzegawczym.

Dobrym pomysłem będzie prześledzenie ogłoszenia i sprawdzenie opinii o danej hodowli. Możemy też zapoznać się ze stroną internetową hodowli, gdzie zobaczymy zdjęcia szczeniaków z aktualnych miotów.

Dobrym pomysłem będzie także skonfrontowanie ogłoszenia ze stanem faktycznym i osobiste odwiedzenie hodowli. Podczas wizyty zobaczymy, jak wygląda dany wyżeł czy czekoladowy pinczer karłowaty, zapoznamy się z warunkami w hodowli i zaobserwujemy usposobienie matki szczeniąt. Będzie to cenna dawka wiedzy, mogąca pomóc w podjęciu najlepszej decyzji.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny