Wyżeł niemiecki długowłosy – co to za rasa?

Historia i pochodzenie wyżłów niemieckich długowłosych

Wyżły niemieckie to psy, które charakteryzują się mocną budową i dość łagodnym charakterem. Dawniej hodowla wychowywała szczeniaki wyżła niemieckiego długowłosego pod kątem polowania na dzikie ptaki. Korzenie rasy sięgają czasów średniowiecznych.

Pies jest mieszanką ras wodnych, a także ogarów i wyżłów. Tak naprawdę dopiero w okolicy XIX wieku rozpoczęło się ustalanie prawidłowych, wzorcowych cech psa, poprzez odseparowanie go od innych tras. Wówczas ustalono wzorzec rasy, który aktualny jest po dzień dzisiejszy. Niemiecki wyżeł długowłosy stanowi jedną z trzech odmian wyżła niemieckiego. Oprócz długowłosego, istnieje bowiem jeszcze wyżeł krótkowłosy i szorstkowłosy.

Opis wyglądu i zdjęcia wyżła niemieckiego długowłosego

Wyżeł niemiecki długowłosy to pies, którego pod względem wielkości zalicza się do średnich. Psy są nieco większe niż np. łajka zachodniosyberyjska – szczeniaki zazwyczaj dorastają do ok. 58-66 cm (suczki) i 60-70 cm (samce). Według klasyfikacji FCI, wyżeł niemiecki należy do grupy 7, sekcji 1 (wyżły kontynentalne). Pies żyje średnio między 11, a 13 lat.

Warto zwrócić uwagę na umaszczenie psów. Ich sierść jest długa, błyszcząca, gładka (lub nieco falista) i brązowa, ale może posiadać też np. białe plamy czy cętki. Innymi kolorami sierści, jakie dopuszcza się w przypadku wyżłów długowłosych niemieckich, są:

  • jasny deresz z brązowymi plamami,
  • ciemny deresz z brązowymi plamami,
  • marmurkowy z brązowymi plamami,
  • trikolor (choć tzw. podpalenia występują u rasy rzadziej).

Podobnie jak wyżeł krótkowłosy, psy posiadają elegancką i umięśnioną sylwetkę. Mimo, że pieski mają dobrze rozbudowane mięśnie, nie powinny być masywne – wówczas nie będą zgodne ze wzorcem rasy. Głowa psów jest wydłużona, oczy ciemne, a uszy niezbyt nisko osadzone. Kiedy szczeniaki są w ruchu, posiadają podniesiony poziomo ogonek. Wygląd wyżła niemieckiego długowłosego najlepiej oddadzą zdjęcia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyżle niemieckim szorstkowłosym?

Charakter wyżła niemieckiego długowłosego

Usposobienie wyżłów długowłosych niemieckich

Rasa jest przyjacielska i czuła, przywiązując się do swojego opiekuna. Piesek uwielbia zabawę, spędzając czas z domownikami. Z natury jest to czworonóg spokojny, ale też zrównoważony. Nie będzie miał większego problemu z tym, by dopasować się do danej sytuacji. Podobnie, jak łajka zachodniosyberyjska, pies należy do myśliwskich – a więc, jest on znakomitym łowcą. Należy pamiętać o tym, że pies, mimo bycia towarzyskim i pogodnym, raczej nie ufa obcym i bywa wobec nich bardzo zdystansowany.

Jeżeli potrzebujesz psa do polowania albo pracy, wyżeł niemiecki długowłosy będzie wspaniałym towarzyszem. Są to psy pomocne, ale też mogą polować zupełnie samodzielnie. Oczywiście nie zmienia to faktu, że powinieneś spędzać z pieskiem jak najwięcej czasu – to wyjątkowo towarzyskie zwierzęta, które potrzebują kontaktu z człowiekiem. Kiedy jednak będziesz nieobecny (np. siedząc w pracy), pies powinien dać sobie radę samotnie – jednak, należy mu wcześnie zapewnić dużą dawkę ruchu. Jeżeli tego nie zrobisz, pies może zacząć się nudzić i niszczyć różne przedmioty w domu.

Wielkim plusem jest fakt, że wyżeł niemiecki długowłosy błyskawicznie się uczy. Musisz jednak być wobec niego stanowczy, żeby pies wykonywał wszystkie polecenia. Chcesz trzymać go w bloku? Zastanów się nad tym, bo psy potrzebują dużo przestrzeni, a także sporo szczekają. Jeżeli jednak będziesz chciał wychowywać psa w domu jednorodzinnym, powinieneś dobrze go ogrodzić. Psy mają skłonność do ucieczek, zwłaszcza ze względu na swój myśliwski instynkt. Pies jest dobrym łowcą, jednak nie nadaje się na pilnowanie posesji domu.

Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!

Charakter wyżłów niemieckich długowłosych

Jeśli uprawiasz sport i jesteś osobą aktywną, wyżeł ten może stanowić doskonały materiał na pierwszego psa. Pamiętaj o tym, że zalecane jest jednak wychowywać czworonoga w domku jednorodzinnym – w mieszkaniu pies będzie miał za mało przestrzeni na wybieganie się. To rasa, która potrzebuje być w ruchu. Dlatego lepiej, jeżeli pupil będzie miał do dyspozycji np. ogródek, w którym będzie spacerował i ćwiczył.

Pies rasy wyżeł niemiecki długowłosy na tle zieleni, a także jego charakter i cena
Jaki charakter ma pies rasy wyżeł niemiecki długowłosy oraz hodowla i cena

Plusem psa jest fakt, że możesz z nim podróżować. Nie sprawia on większych problemów w transporcie – może oprócz tego, że sporo waży (często ponad 30 kg). Aby więc zachowywał się spokojnie, trzeba będzie psa odpowiednio przeszkolić. Jeżeli będziesz od młodości wychowywać pieska z innymi zwierzakami (psy, koty), na pewno przyzwyczai się do ich obecności i bez problemu dogada.

W kontaktach z dziećmi, wyżły są bardzo towarzyskie i przyjacielskie. Jednak, w przypadku osób starszych, wyżeł niemiecki nie będzie dobrym rozwiązaniem. Psy potrzebują być stale w ruchu, więc potrzebują aktywnego opiekuna, by codziennie zapewniał mu odpowiednią dawkę aktywności na świeżym powietrzu.

Cena za psa to ok. 2000 zł. Hodowla może wycenić jednak psa na więcej lub mniej – zależnie od m.in. płci, wieku, pochodzenia czy zbliżenia się wyżła do wzorca ras FCI.

Pielęgnacja, żywienie i choroby

Pies nie jest trudny w pielęgnacji. Tak naprawdę wystarczy wyszczotkować mu sierść, żeby się nie kołtuniła. Możesz robić to częściej jedynie w okresie linienia – choć wypadanie sierści tych psów jest umiarkowane. W przypadku jedzenia, najlepsza będzie gotowa karma sucha i mokra bądź dieta BARF – tradycyjne posiłki, przygotowywane pod kątem wymagań psów. Jeżeli nie masz pewności, co i w jakiej ilości podawać swojemu pupilowi, skonsultuj się z hodowlą albo weterynarzem.

Pies jest wytrzymały na zmienne warunki pogodowe, choć podczas upalnego lata nie powinno się go forsować. Zimą czworonóg z powodzeniem może biegać po dworze, ponieważ ma odpowiednio ciepłą i długą sierść (wraz z podrszerstkiem). Co ciekawe, wyżeł niemiecki długowłosy nie jest narażony na typowe psie choroby, więc to wyjątkowo zdrowa i silna rasa.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny