Wyżeł niebieski – jak wygląda wyżeł weimarski?

Niebieski wyżeł weimarski to pies o lekkiej, symetrycznej budowie ciała i średniej wielkości. Dorosły przedstawiciel tej rasy osiąga 30 do 40 kg masy ciała, a jego wzorcowa wysokość w kłębie to 59 do 70 cm. Suczki są nieco drobniejsze, a ich idealna waga powinna mieścić się w przedziale 25 do 35 kg przy wysokości w kłębie 57 do 65 cm.

Niekiedy w ofertach sprzedaży pojawia się wyżeł niebieski miniaturka. Dlatego w tym miejscu warto zaznaczyć, że miniaturka nie istnieje we wzorcu i nie stanowi odrębnej rasy. Tak zwana miniaturka wyżłów weimarskich, portugalskich czy miniaturka owczarek to przeważnie wymysł nieuczciwych hodowców, którzy wykorzystują chwilową modę na miniaturyzację różnych ras. Zbyt mały owczarek niemiecki, wyżeł weimarski czy portugalski nie mogą brać udziału w wystawach i nie powinny być dopuszczane do dalszego rozrodu w dobrych hodowlach.

Pies weimarski występuje w dwóch odmianach szaty. Jest to wyżeł krótkowłosy oraz długowłosy. Obie odmiany występują w tych samych opcjach umaszczenia. Znajduje się tutaj wyżeł niebieski (czyli srebrno szary, wpadający w odcień niebieski), brązowo srebrny i kolor myszaty. Wyżeł czarny nie występuje we wzorcu rasy. Jest to opcja umaszczenia, która występuje jedynie u innych ras (np. wyżeł czarny rosyjski czy wyżeł czarny niemiecki).

Co ciekawe, każdy wyżeł weimarski (krótkowłosy czy długowłosy) rodzi się z niebieskim zabarwieniem oczu. Po pewnym czasie oczy przybierają zabarwienie bursztynowe, co jest charakterystyczne dla tej rasy. Równie charakterystyczne okazują się duże, oklapnięte uszy.

Prawdziwy charakter piesków weimarskich

Wyżeł niebieski to pies o wyjątkowej inteligencji i spostrzegawczości. Sprawia wrażenie wiecznie czujnego i jest w tym dużo prawdy, bowiem wyżeł weimarski to prawdziwy typ bystrego obserwatora. Nasz srebrny, szary czy niebieski wyżeł będzie idealnym towarzyszem dla myśliwego. Nieustannie chętny do pracy, wytrwały i skoncentrowany na zadaniu okazuje się dużą pomocą podczas polowań.

Długowłosy i krótkowłosy wyżeł niebieski, srebrny czy wyżeł czarny to psy, które przywiązują się do całej rodziny. Odpowiednia, zaczynająca się już w hodowlach socjalizacja sprawia, że pies dobrze dogaduje się nie tylko z ludźmi, ale i ze zwierzętami. Co ciekawe, odpowiednio socjalizowany wyżeł weimarski czy owczarek niemiecki odnajdzie się także w relacjach z kotami i mniejszymi zwierzętami domowymi. Ze względu na instynkt łowiecki, wyżeł weimarski, portugalski czy wyżeł czarny rosyjski nie odmówią sobie pogoni za obcymi, szybko poruszającymi się zwierzakami. Warto mieć to na uwadze podczas spacerów.

Niestety wyżeł niebieski, portugalski czy wyżeł czarny rosyjski nie są typem piesków dla każdego. Ich radosny, pełen życia charakter nieodłącznie wiąże się z dużą potrzebą aktywności. Nasz szary czy srebrny pies wymaga regularnych spacerów, połączonych z bieganiem i zabawami z wykorzystaniem inteligencji. Jeśli nie zapewnimy im odpowiedniej dawki ruchu, pieski mogą okazać się bardziej krnąbrne. Pewnym problemem może być też prawidłowe szkolenie. Myśliwski wyżeł niebieski czy czarny wyżeł rosyjski jest równie pojętny jak popularny owczarek. Podstawowa trudność szkoleniowa polega na łatwości rozkojarzenia się pupila. Dlatego rasy takie jak wyżeł czarny rosyjski, srebrny lub szary wyżeł weimarski czy wyżeł portugalski wymagają odpowiedniego podejścia szkoleniowego. Nie są to rasy piesków, które dobrze sprawdzają się dla osób niedoświadczonych czy zapracowanych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyżle węgierskim krótkowłosym?

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Wyżeł niebieski – wymagania pielęgnacyjne i żywieniowe

Długowłosy i krótkowłosy wyżeł niebieski to pies łatwy w pielęgnacji. W zupełności wystarczy okresowe czesanie szaty. W przypadku psów z dłuższą szatą, czesanie może być wykonywane częściej, a cały proces potrwa nieco dłużej. Weimar krótkowłosy jest pod tym względem znacznie mniej wymagający, a jego krótka, przylegająca do ciała sierść nie ma tendencji do kołtunienia.

Pies wyżeł niebieski gryzący patyk na trawie, a także pielęgnacja, wygląd oraz porady
Pies wyżeł niebieski, czyli porady od właścicieli, zasady pielęgnacji, zdjęcia, opis rasy i wyglądu

Co pewien czas możemy kontrolować stan pazurów, oczu i uszu naszego pupila. Kąpiele przeprowadzamy jedynie w przypadku doraźnej potrzeby. Psu warto też zapewnić prawidłowe żywienie, które spełni wszystkie zapotrzebowania aktywnego organizmu.

Wyżeł weimarski czy portugalski przeważnie posiada zwiększone zapotrzebowanie na białko. Jest to związane z dużą żywiołowością pupila. Dlatego możemy wybierać karmy o dużej zawartości mięsa. Inny, rekomendowanym w wielu hodowlach sposobem żywienia jest dieta BARF.

Wyżeł niebieski – jaka jest cena za szczeniaki i co zapewnia dobra hodowla?

Wyżeł weimarski nie jest zbyt popularną w naszym kraju rasą. Ze względu na to liczba miejsc hodowlanych okazuje się mocno ograniczona. Niekiedy renomowana hodowla prowadzi rezerwacje na szczeniaki, które dopiero znajdują się w planach. Cena konkretnego pupila będzie uzależniona od konkretnego skojarzenia, predyspozycji pupila, a także ewentualnych możliwości wystawowych.

Cena za szczeniaki z pochodzeniem FCI przeważnie rozpoczyna się od kwoty 5000 zł. Cena za szczeniaki w renomowanych, utytułowanych hodowlach może okazać się nieco wyższa. Szczeniaki z dobrego skojarzenia na ogół kosztują 5000 – 7500 zł (aktualizacja cen: 25-06-2021). Górna cena za szczeniaki w hodowlach FCI okazuje się trudna do jednoznacznego ustalenia.

Rasy takie jak wyżeł weimarski czy owczarek są rasami wymagającymi. Nie chodzi tu o pielęgnację, a o odpowiednią socjalizację i skojarzenie pary o odpowiednich predyspozycjach. Z uwagi na to, cena za szczeniaki nie może być głównym kryterium, które bierzemy pod uwagę podczas wyboru. Dobra hodowla zwraca także uwagę na socjalizację i zapewnia, że oferowane na sprzedaż szczeniaki pochodzą od zdrowych, posiadających aktualne badania rodziców.

ikona podziel się Przekaż dalej