Wyżeł miniaturka – jak wygląda mały münsterländer?

Myśliwski, mały münsterländer jest rasą oficjalnie uznaną przez FCI, a jej wzorzec odnajdziemy pod numerem 102. Jak niemal wszystkie rasy wyżłów, mały münsterländer posiada proporcjonalną sylwetkę i charakteryzuje się dużą wytrzymałością.

Nasz wyżeł miniaturka czy innymi słowy mały münsterländer waży 20 do 27 kg, a za jego idealną wysokość w kłębie uważa się 52 do 26 cm. Suki są na ogół nieco drobniejsze, a ich idealna waga powinna mieścić się w granicach 18 – 22 kg. Z kolei wzorcowa wysokość w kłębie dorosłych suczek to około 50 do 54 cm. Dla porównania, niebieski, krótkowłosy wyżeł weimarski osiąga około 30 – 40 kg. Z kolei suczka dorosłych wyżłów weimarskich waży od 25 do 35 kg. Następny dobry przykład to szary, myśliwski seter angielski, który waży około 20 do 36 kg. Tutaj ponownie suki są nieco drobniejsze od wzorcowych samców.

Nasz wyżeł miniaturka posiada także ciekawą szatę. W odróżnieniu do krótkowłosych, niebieskich wyżłów weimarskich, posiada półdługą sierść. Niektórzy twierdzą nawet, że jest to pies długowłosy, jednak nie znajduje to potwierdzenia we wzorcu. Szata powinna być gładka i ściśle przylegająca do ciała. W wybranych miejscach ciała szata powinna tworzyć dość charakterystyczne dla rasy pióro.

Podobnie jak inne rasy wyżłów (weimarski czy angielski), mały münsterländer münsterländer występuje w wielu odmianach umaszczenia. Nasz wyżeł miniaturka może być umaszczony w odcieniach brązowo białych, a także trójkolorowe. Umaszczenie trójkolorowe obejmuje barwę białą i brązową z rudymi podpaleniami w obrębie kufy i pod oczami. U rasy nie występuje kolor niebieski czy szary, charakterystyczny dla krótkowłosych i długowłosych, myśliwskich psów weimarskich.

Jaki charakter posiada myśliwski wyżeł miniaturka?

Mały münsterländer to pies o bardzo łagodnym usposobieniu. Jak przystało na psa z rasy wyżłów, wykazuje się dużą wytrzymałością oraz podatnością na szkolenia. Nasz niemal długowłosy wyżeł miniaturka silnie przywiązuje się do jednego członka rodziny. Najczęściej jest to osoba, która odpowiada za szkolenie psa i spędza z nim najwięcej czasu.

Mimo silnego przywiązania do jednego członka rodziny, pies nawiązuje także radosne relacje z pozostałymi domownikami. Nie jest to pupil konfliktowy ani nadmiernie szczekliwy. Jedynym warunkiem jest tutaj odpowiednia socjalizacja szczeniaka oraz zapewnienia pupilowi odpowiedniej dawki ruchu.

Wybiegany mały münsterländer (podobnie jak i krótkowłosy, szary wyżeł weimarski, owczarek collie, owczarek niemiecki czy długowłosy seter angielski) staje się cichym i bezkonfliktowym domownikiem. Jak przystało na psa rodzinnego, wykazuje dużą delikatność w stosunku do młodszych członków rodziny. Szczególnie suczki mogą wykazywać silny instynkt opiekuńczy.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Niemal wszystkie rasy wyżłów lubią kontakt z człowiekiem i aktywność na świeżym powietrzu. Wyżeł miniaturka to pies o dużej potrzebie aktywności i rasa psa, która lubi kontakt z przewodnikiem. Nie będzie kłopotliwa podczas spacerów, na ogół nie prowokuje konfliktów i pozytywnie podchodzi do innych psów. Warto tutaj zaznaczyć, że wszystkie rasy wyżłów cechują się silnym instynktem łowieckim. Dlatego krótkowłosy, szary wyżeł weimarski czy długowłosy seter angielski mogą niekiedy udać się w pogoń za szybko uciekającym, drobnym zwierzęciem. Münsterländer to najmniejsza spośród wyżłów rasa psa, jednak pod względem instynktu myśliwskiego nie jest tutaj wyjątkiem. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat hodowli wyżła angielskiego?

Wyżeł miniaturka, dostępność i cena za szczeniaki w hodowlach

Rasa małych münsterländerów nie jest zbyt popularna w naszym kraju. Znacznie większą popularnością cieszy się obecnie krótkowłosy, niebieski lub szary wyżeł weimarski. Na szczęście rasa münsterländer znajduje się też w kilku krajowych hodowlach. Dzięki temu możemy kupić szczeniaka w kraju, bez konieczności sprowadzania go zza granicy.

Cena za psa może być mocno zróżnicowana. Najlepszą opcją okazuje się szczeniak z hodowli, która należy do międzynarodowej federacji FCI. W naszym kraju będą to wszystkie hodowle, które należą do Związku Kynologicznego w Polsce. Cena za szczeniaki z takim pochodzeniem na ogół waha się wokół granicy 5000 – 7000 zł (aktualizacja cen: 25-06-2021).

Rasa nie jest tak popularna jak owczarek niemiecki czy owczarek collie, dlatego hodowla może być oddalona od naszego miejsca zamieszkania o wiele kilometrów. Dlatego warto skontaktować się indywidualnie z hodowcą, dowiedzieć się jak kształtuje się cena za szczeniaki z konkretnego miotu i jakie predyspozycje posiadają psy i suki hodowlane z danego skojarzenia. Warto także podkreślić, że cena za szczeniaki z uprawnieniami do brania udziału w wystawach może być znacznie wyższa.

Wyżeł miniaturka i najważniejsze wymagania

Mały münsterländer nie jest psem szczególnie wymagającym. Pielęgnacja rasy polega na regularnym czesaniu półdługiej szaty. Po spacerach w zaroślach warto jeszcze sprawdzić stan szaty i usunąć ewentualne zanieczyszczenia. Przy okazji możemy sprawdzić stan oczu i uszu.

Podstawowym wymaganiem jest także zapewnienie psu odpowiedniej dawki ruchu. Wyżeł miniaturka kocha ruch na świeżym powietrzu i jest bardzo podatny na szkolenie. Możemy wykorzystać to w różnego rodzaju ćwiczeniach, ucząc pupila nowych sztuczek.

Nasz mały münsterländer powinien otrzymywać pełnowartościowe posiłki. Największą popularnością cieszy się żywienie psa odpowiednio zbilansowanymi karmami suchymi. Ciekawym pomysłem jest także samodzielne przygotowywanie jedzenia dla pupila. Warto tutaj rozważyć dietę BARF, która idealnie spełnia zapotrzebowania psów o zwiększonej aktywności fizycznej.

ikona podziel się Przekaż dalej