Jak wygląda wyżeł irlandzki?

Te psy myśliwskie mają charakterystyczną cechę, jaką jest tzw. stójka. Wyżły pracują na różnym terenie i przy różnej pogodzie. Wykorzystywane są do polowania na różną zwierzynę. Są to bardzo wytrzymałe psy. Według klasyfikacji FCI (Międzynarodowej Federacji Kynologicznej) wyżły podzielone są na dwie sekcje:

  • wyżły kontynentalne – w typie wyżła kontynentalnego (np. wyżeł weimarski długowłosy, wyżeł węgierski), w typie spaniela (m.in. wyżeł fryzyjski, spaniel francuski), w typie gryfona (np. czeski fousek, wyżeł włoski szorstkowłosy).
  • wyżły brytyjskie i irlandzkie, setery – pointery (pointer z Wielkiej Brytanii), setery (seter angielski, seter szkocki, seter irlandzki).

Istnieje dwie odmiany setera irlandzkiego:

  • seter irlandzki czerwony (mahoniowy/kasztanowy),
  • seter irlandzki czerwono-biały.

W odmianie jednolitej seter ma sierść półdługą, jedwabistą, przylegającą i niekędzierzawą. Włos jest krótki na końcach uszu, głowie i na przedniej stronie nóg. Frędzle są na tylnej stronie kończyn i górnej części uszu. Brzuch powinien być mocno owłosiony (frędzle powinny sięgać na szyję i przedpiersie). Pióro (na ogonie) i frędzle są przylegające oraz proste. Umaszczenie tego psa jest kasztanowe, ale dopuszczalne są białe znaczenia na gardle, palcach, piersi oraz biała gwiazdka na czole albo strzałka na kufie. Według wzorca rasy idealna wysokość w kłębie tego psa wynosi 58-67 cm, a suczki 55-62 cm.

Seter irlandzki czerwono-biały ma sierść podobną do odmiany jednolitej, ale jego włos jest trochę dłuższy. Dopuszczalna jest lekka falistość włosa. Podstawowym kolorem jest biały, na którym są jednolite i wyraźnie oddzielone czerwone łaty. Odpowiednie wymiary (w kłębie) dla psa tej rasy to 62-66 cm, a dla suczki 57-61 cm.

Jaki charakter ma wyżeł irlandzki?

To bardzo energiczny piesek, który rzadko jest spokojny. Jeśli nie jest wykorzystywany do polowania, to w ciągu dnia należy zadbać o odpowiednie ćwiczenia angażujące zmysł węchu (np. tropienie). Ten pies potrzebuje bardzo dużo ruchu. Lubi bawić się z nieco starszymi dziećmi i jest wobec nich łagodny. Jest to nie tylko pies myśliwski, ale też wesoły towarzysz rodziny.

W czasie szkolenia należy wykazać się nie tylko konsekwencją, ale łagodnością i cierpliwością. Przestanie słuchać właściciela, jeśli ten będzie zachowywać się agresywnie. Nie jest to pies polecany dla początkujących psiarzy. To inteligentny piesek, jeśli jednak złapie interesujący go trop, może udawać, że nie słysz poleceń człowieka. Warto wzmacniać pozytywne zachowania przysmakami, ale nie należy oczekiwać od niego 100% posłuszeństwa.

Jest to czuły pies, który łaknie kontaktu z opiekunem. Bardzo często szczekaniem próbuje zwrócić na siebie uwagę. Jednak podczas spacerów nie ma oporów przed tym, aby szybko oddalić się od właściciela na znaczną odległość, dlatego należy go dobrze pilnować. Nie lubi zostawać sam, ale jeśli zostanie przyzwyczajany do tego stopniowo i będzie porządnie wybiegany, powinien dobrze radzić sobie z nieobecnością właściciela. A może zainteresuje cię także ten artykuł o hodowli i charakterze wyżła angielskiego?

Szukasz holistycznej karmy dla psów o wysokiej zawartości mięsa?

Dowiedz się więcej na temat linii karm Brit Fresh dla psów! Każdy smak zawiera zarówno suche, jak i świeże mięso, dzięki czemu trafia w gusta wybrednych zwierząt. Brit Fresh to także bogactwo warzyw, owoców i ziół bez dodatku zbędnych składników.

Sprawdź!

To bardzo dobry myśliwy, który najczęściej wykorzystywany jest podczas polowania na ptactwo. Jednolita odmiana setera irlandzkiego jest bardziej żywiołowa, podczas gdy dwukolorowy seter mocniej angażuje się w swoją pracę. Ten pies najlepiej czuje się na otwartej przestrzeni, więc polecany jest do domku z dobrze zabezpieczonym ogródkiem. Zazwyczaj seter irlandzki dobrze dogaduje się z innymi psami, ale w przypadku kotów może nie być to takie proste, jeśli nie zostanie do nich przyzwyczajony od samego początku.

Hodowla psów – jaka jest cena za rasowe szczeniaki z rodowodem?

W ogłoszeniu najważniejszy jest opis. Zwróć uwagę na to, jak przedstawiany jest szczeniak. Pies nie może być jedynie w typie rasy. Warto też wiedzieć, że nie istnieje wyżeł miniaturka. Niekiedy taki właśnie chwyt marketingowy stosują pseudohodowcy, aby droższej sprzedać najmniejsze szczeniaki z miotu.

Opis powinien zawierać informacje nie tylko o sprzedawanym psie, ale także o hodowli. Hodowla powinna przynależeć do odpowiedniego stowarzyszenia. W naszym kraju działa Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP), który jest częścią FCI.

Wyżeł z Owernii (wyżeł francuski) sprzedawany jest za ok. 2000 – 3000 zł. Seter irlandzki kosztuje od 2000 do 4000 zł. Gończy schillera jest mało znany poza swoim ojczystym krajem, a jego cena jest trudna do oszacowania. Owczarek australijski typ amerykański kosztuje ok. 2500 – 3500 zł. Owczarek belgijski malinois zazwyczaj sprzedawany jest za ok. 3000 zł.

Seter irlandzki (potocznie wyżeł irlandzki) to wesoły i energiczny piesek. Na co dzień nie jest to pies agresywny, ale może stanąć w obronnie rodziny, jeśli wyczuje, że ktoś im zagraża. Nie nadaje się dla osób prowadzących spokojny i siedzący tryb życia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny