Jak wygląda wyżeł fryzyjski i jak o niego dbać?

Ten holenderski pies, zwany też Stabyhoun, może mieć różne umaszczenia. Dopuszczalne są:

  • czarne z białymi znaczeniami,
  • brązowe z białymi znaczeniami,
  • pomarańczowe z białymi znaczeniami,
  • cętki lub/i dereszowatość na białym tle.

Wzorzec rasy nie określa, jaka jest idealna waga tego psa. Natomiast podana jest jego właściwa wysokość w kłębie. U psów jest to 53 cm, a u suczek 50 cm. Sierść wyżła fryzyjskiego jest gładka i długa na całym ciele. Włos krótki na głowie, a bujny i gęsty z tyłu kończyn. Jeśli pojawi się gdzieś włos kędzierzawy, to wtedy ten pies nie może być określany jako stabyhoun, ponieważ to wskazuje na krzyżowanie go z inną rasą. Dopuszczalne jest tylko to, aby na zadzie sierść była nieco falista.

Dbanie o wyżła fryzyjskiego nie jest trudne. Pies ten linieje umiarkowanie. Wystarczy regularnie go czesać, a po powrocie ze spacerów dokładnie sprawdzić, czy nigdzie nie zaplątały się liście lub małe patyki. Trzeba pilnować stanu uzębienia i przycinać pazurki. Uszy należy dobrze oczyszczać, zwłaszcza po pływaniu. Wyżła fryzyjskiego kąpie się tylko w razie potrzeby.

Charakter wyżła fryzyjskiego – jaki jest ten pies?

Jest to rasa psów, która nie ma w sobie agresji. Wyżły fryzyjskie są łagodne i wesołe. Nie widzą wrogów w każdym, kogo spotkają. Są niestrachliwe i czujne. Uwielbiają pływać i aportować w wodzie. Dobrze sprawdzają się jako pomocnicy myśliwego. Postrzelone zwierzę delikatnie przynoszą w pyszczku. Zazwyczaj tropią króliki i kaczki. Potrafią długo stać w jednej pozycji, aby nie wystarczyć zwierzyny.

Na ogół potrzebują dużo ruchu i zajęcia. Osoba decydująca się na tego wyżła musi liczyć się z tym, że nie będzie to typowy kanapowiec. Nadaje się dla dzieci, ale wcześniej musi odbyć szkolenie. Choć z natury łagodny, źle wyszkolony może stanowić nie lada problem. Podczas treningów należy obchodzić się z nim łagodnie, ponieważ ma delikatną psychikę i niezbyt dobrze znosi ostre traktowanie. Jest to pies inteligentny i bardzo szybko się uczy, z tego względu nadaje się dla osób, które wcześniej nie miały do czynienia z psami.

Podobny charakter ma płochacz niemiecki. To także pies myśliwski, który jest wesoły i łagodny. Jest też podobnego wzrostu. Zazwyczaj jego szata jest wątrobiana jednolita lub dereszowata. Jeśli zaś podoba ci się umaszczenie blue merle, to taki kolor ma owczarek australijski typ amerykański, ale nie jest to już pies myśliwski – wykorzystuje się go do zaganiania owiec i bydła. Ma podobny wzrost, co wyżeł fryzyjski, jednak nie jest tak łatwy do ułożenia i nie poleca się go dla początkujących psiarzy. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach myśliwskich.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Pies rasy wyżeł fryzyjski na białym tle oraz jej charakter, hodowla i cena
Jaki charakter ma pies rasy wyżeł fryzyjski oraz jego hodowla i szczeniaki

Wyżeł fryzyjski - jaka jest cena za szczeniaki z rodowodem?

Hodowla powinna przynależeć do FCI. W każdym kraju tylko jedna organizacja odpowiada za zrzeszanie hodowców rasowych psów. U nas działa ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce). Wszelkie inne stowarzyszenia nie są częścią FCI.

Rasowy szczeniak przeważnie kosztuje w granicach 2000 – 4000 zł. Przykładem może być cena owczarka podhalańskiego w ogłoszeniach na olx.pl (2000, 2500, 3000, 3500 zł etc.). Cena zależy od tego, czy pies wpasowuje się we wzorzec rasy, czy jego rodzice mieli osiągnięcia na psich wystawach oraz czyje geny przekazują, ale także istotna jest renoma hodowli.

Jednak to, że cena owczarka podhalańskiego mieści się w tych granicach, nie oznacza jeszcze, że zawsze tak jest. W przypadku wyżła fryzyjskiego znaczenie ma także jego dostępność. Pod koniec 2019 roku był najprawdopodobniej pierwszy miot psów tej rasy, a same szczeniaki sprzedawane były za ok. 4000 zł. Jeśli zależy ci na tym psie, należy poszukać hodowli poza granicami Polski.

Zazwyczaj przy zakupie psa z legalnej hodowli dostaje się pakiet startowy. Wyprawka dla psa przeważnie mieści w sobie: karmę (którą pies jadł w hodowli), smakołyki, miseczkę, zabawki (piłki, szarpaki etc.), kocyk, obrożę, a czasami też i posłanie.

Wyżeł fryzyjski (Stabyhoun) uchodzi za zdrowego psa, ale niektóre osobniki mogą mieć dysplazję stawów lub padaczkę. Niezmiernie ważne jest, gdzie kupuje się pieska. Szczeniaki za kilkaset złotych (ok. 500 zł) sprzedawane się w pseudohodowlach. Zazwyczaj hodowane tam zwierzaki są chore (mają niewłaściwą dietę, trzymane są w brudnych kojcach, nie są zaszczepione ani przebadane, rozmnażane są osobniki z chorobami genetycznymi oraz blisko ze sobą spokrewnione). Późniejsze leczenie takiego psa jest bardzo kosztowne.

Jak każdy pies, wyżeł fryzyjski potrzebuje odpowiedniego treningu. W przypadku psa tej rasy nie jest to szczególnie trudne. Stabyhoun nadaje się przede wszystkim dla osób aktywnych. Poza odpowiednią dawką ruchu, psu należy zapewnić odpowiednią dietę oraz pamiętać o regularnych wizytach u weterynarza.

ikona podziel się Przekaż dalej