Opis rasy – Braque d’Auvergne (wyżeł z Owernii, wyżeł owerniacki)

Ta rasa psa zaliczana jest do grupy wyżłów w sekcji wyżłów kontynentalnych. Pochodzenie Braque d’Auvergne nie jest do końca pewne. Istnieją różne teorie, a jedna z nich głosi, że jest to krzyżówka wyżła francuskiego starego typu i angielskiego pointera. Z kolei inna legenda mówi, że pies ten został sprowadzony do Francji przez Kawalerów Maltańskich.

Według wzorca rasy, wysokość w kłębie u samca to kwestia 57-63 cm (najlepiej 60 cm, dopuszczalne 56-65 cm), a suczki 53-59 cm (idealne 56 cm, dopuszczalne 52-61 cm). Wzorzec nie określa idealniej wagi dla przedstawicieli tej rasy. Ten myśliwski pies ma elegancką sylwetkę, choć jest krzepki i o mocnych nogach.

Braque d’Auvergne ma sierść krótką, miękką, lśniącą i przylegającą. W rasie dopuszczalne jest umaszczenie czarne z białymi znaczeniami, które mogą być cętkowane (dropiate) lub dereszowate (włos czarny i biały jest jednolicie przesiany, przez co sprawia wrażenie barwy szarej). Pożądana jest czarna głowa z białą strzałką na kufie.

Inne odmiany wyżła francuskiego to:

  • Braque de l'Ariege,
  • Braque du Bourbonnais,
  • Braque Saint-Germain,
  • Braque Francais, type Pyrenees (wyżeł pirenejski),
  • Braque Francais, type Gascogne (wyżeł gaskoński).

Pielęgnacja wyżła z Owernii nie jest czasochłonna. Wystarczy wyczesywać go raz na tydzień. Większą uwagę należy zwrócić na jego uszy. To bardzo wytrzymały pies, który rzadko choruje. Może pracować przy niskich temperaturach, ale w upalne dni warto ograniczyć jego aktywność fizyczną.

Tresura, opinie – jaki charakter ma wyżeł z Owernii?

Ten wyżeł francuski jest dobrym towarzyszem rodziny. Mocno przywiązuje się do swojego właściciela i nie lubi się od niego oddalać także podczas pracy. Źle znosi samotność, więc należy przyzwyczajać go do niej stopniowo. Wobec dzieci jest cierpliwy i łagodny. Jest przyjaźnie nastawiony nawet do obcych, więc nie nadaje się na stróża. Mimo to powinien obronić właściciela, jeśli wyczuje, że ktoś mu grozi.

Braque d’Auvergne potrzebuje dużo ruchu i ćwiczeń. Bardzo ważne są zabawy związane z tropieniem. Ten pies potrafi dostosować się do różnych sytuacji i warunków, ale nie jest zalecane mieszkanie z nim w bloku. Wyżeł z Owernii najlepiej czuje się na otwartej przestrzeni, jednak wypuszczanie lub trzymanie psa na ogrodzie nie zwalnia właściciela z obowiązkowych spacerów z pupilem.

Wyżeł owerniacki jest posłusznym psem. Zazwyczaj bardzo szybko i chętnie się uczy, ponieważ chce być użyteczny. Bardzo się cieszy, gdy jest chwalony przez właściciela. Niektóre osobniki mogą być uparte, dlatego szkolenie należy rozpocząć jak najszybciej. W czasie jego trwania należy traktować psa łagodnie, bo wyżeł z Owernii jest wrażliwy.

Ten pies ma bardzo silny instynkt łowiecki, więc małe domowe zwierzęta (np. koty) może potraktować jako swoje ofiary. Istnieje szansa, że wyżeł francuski zaakceptuje kota, jeśli się z nim wychowa. Zazwyczaj nie ma nic przeciwko innym psom. W czasie spacerów Braque d’Auvergne może skusić się na to, aby podążyć za ciekawym tropem, ale nawet wtedy trzyma się blisko opiekuna. Jest to bardzo cichy pies, który prawie w ogóle nie szczeka. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł na temat wyżła polskiego.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię pełnoporcjowych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Sprawdź!

Wyżeł francuski - hodowla rasowych psów – cena, informacje, opinie

Zdjęcia zamieszczone w ogłoszeniu przyciągają wzrok, ale najważniejszy jest opis. Zwróć uwagę na to, gdzie przynależy hodowla. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) ustaliła, że w każdym kraju funkcjonuje jedna organizacja, która zrzesza hodowców. U nas jest to Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP).

W opisie powinny znajdować się informacje o sprzedanym psie. Szczeniak wydawany jest z metryczką. Na jej podstawie nowy właściciel może wyrobić rodowód w lokalnym oddziale ZKwP. Młode pieski mogą opuścić hodowlę, gdy skończą 8 tygodni. Do tego czasu muszą być dwa razy odrobaczone, raz zaszczepione i zaczipowane.

Rasowe psy kosztują różnie. Istotny jest wygląd psa i to, czy mocno wpasowuje się w ramy wzorca rasy. Ważna jest linia genów (pochodzenie, osiągnięcia rodziców). Znaczenia ma to, czy rasa jest łatwo dostępna w kraju. Istotna jest renoma hodowli. Na cenę wpływa wiek, płeć i przeznaczenie pieska.

Zazwyczaj za wyżła z Owernii trzeba zapłacić ok. 2000 – 3000 zł. Islandzki szpic pasterski kosztuje ok. 1000 euro. W przypadku psów sprowadzanych zza granicy należy liczyć się z dodatkowymi kosztami m.in. za transport. Szczeniak do hodowli będzie dwa razy droższy od tego „na kolanka”.

Wyżeł z Owernii to myśliwski pies, który polowanie ma we krwi, ale w domu jest spokojny i łagodny. Ten wyżeł francuski lubi towarzystwo człowieka i najchętniej nie rozstawałby się ze swoim opiekunem. Nawet w czasie pracy nie lubi spuszczać z oczu właściciela. Polecany jest dla osób aktywnych, ponieważ w ciągu dnia potrzebuje dużo ruchu i ćwiczeń umysłowych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny