Jak duży urośnie pies?

Rozmiar psa jest uwarunkowany genetycznie, a wzorce rasowych psów zawierają widełki opisujące “idealną” wysokość w kłębie zarówno dla samic, jak i dla samców. Wzrost poszczególnych ras wiąże się z pracą hodowlaną oraz użytkowaniem psów. Przez lata wybierano różne cechy psich charakterów oraz wyglądu, tak by spełniały potrzeby ludzi.

Wyhodowaliśmy psy:

  • myśliwskie (np. gończe),
  • pasterskie (np. border collie),
  • wyścigowe (np. charty),
  • zaprzęgowe (np. husky),
  • stróżujące (np. owczarki niemieckie).

W przypadku wielu ras ich wygląd zewnętrzny łączy się z użytkowością. Psy o krótkich łapach są idealne do polowań na lisy i króliki, ponieważ ich niski wzrost pozwala im łatwiej złapać małą zdobycz. Tymczasem większe psy budą respekt i zwykle są silniejsze.

Żywienie a wzrost psa

Żywienie psa jest bezpośrednio związane z rozwojem oraz wzrostem czworonoga. Niestety zarówno wśród hodowców, jak i opiekunów krążą różne przekonania o diecie szczeniąt i czasie wprowadzania karm dla dorosłych czworonogów.

Fakty są jednak następujące:

  • Dieta dla szczeniąt powinna różnić się od diety dla dorosłych psów kalorycznością oraz zawartością białka.
  • Szczenięta ras małych oraz dużych mają nieco inne zapotrzebowanie żywieniowe, dlatego taki podział karm wydaje się dobrym rozwiązaniem.
  • Szczeniaki ras szybkorosnących potrzebują ograniczonej podaży wapnia oraz umiarkowanej kaloryczności. Mniejsza kaloryczność karmy ogranicza tempo wzrostu dużego psa oraz zmniejsza ryzyko nadwagi, co obniża ryzyko rozwoju chorób układu kostnego.

Jeśli szukasz więcej ciekawostek, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak się liczy wiek psa.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Czy można przewidzieć docelowy wzrost szczeniaka?

Wzrost psa, tak samo, jak konia, mierzy się w miejscu, gdzie szyja styka się z grzbietem. Jest to tzw. kłąb. Miarka przykładana jest u szczytu łopatek i prowadzona jest linią prostą wzdłuż przednich łap.

Nie ma sposobu, aby idealnie przewidzieć, jak duży urośnie szczeniak. Dużą rolę odgrywa wspomniana już genetyka. Znając rodziców psa lub kupując zwierzę określonej rasy, z dużym prawdopodobieństwem możemy określić pewne widełki mające zakres kilku centymetrów.

Wśród opiekunów, a nawet części lekarzy weterynarii występuje pogląd, że o przyszłym wzroście psa może świadczyć np. rozmiar łap lub uszu. U ras dużych, czy olbrzymich są one dość pokaźne już u młodych czworonogów. Nie jest to jednak miarodajna metoda. Zawsze możemy szacować, ale nikt z całą pewnością nie może powiedzieć, że dany szczeniak zakończy wzrost, mając 32 cm.

ikona podziel się Przekaż dalej