Toksyczność winogron i rodzynek – nowa hipoteza

O tym, że podawanie winogron oraz rodzynek może spowodować u psów poważne problemy zdrowotne wiadomo już od wielu lat. Co ciekawe, do niedawna nie było jednak wiadomo, które składnik tych owoców są za to odpowiedzialne.

W najnowszych publikacjach pojawia się jednak informacja o tak zwanym kwasie winowym. To właśnie ta substancja została z dużym prawdopodobieństwem uznana za szkodliwą! Informacja ta wyszła od lekarzy weterynarii z Centrum Kontroli Trucizn Zwierząt ASPCA oraz dwóch szpitali weterynaryjnych, a informacja została opublikowana w Journal of the American Veterinary Medical Association. Konieczne jest rozszerzenie badań, ale hipoteza jest cenną wskazówką.

Zwróć uwagę, że kwas winowy oraz dwuwinian potasu znajdują się nie tylko w winogronach i rodzynkach, ale także w niektórych produktach cukierniczych (Cream of Tartar), czy paście tamaryndowej używanej w kuchni azjatyckiej. To także składnik popularnych mas plastycznych dla dzieci jak ciastolina. Wszystkie wymienione produkty mogą zatem spowodować problemy zdrowotne u psa.

Winogrona i rodzynki - jaka dawka jest toksyczna dla psa?

Toksyczność winogron zależy od wielu czynników. W tym prawdopodobnie stężenia kwasy winowego, które różni się w zależności od gatunku winogron. Podręczniki dla lekarzy weterynarii określają, że już 10-12 winogron stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia psa. Najniższa ustalona dawka toksyczna to obecnie 2,8 g rodzynek na kilogram masy ciała psa. W przypadku świeżych winogron wynosi ona to ok. 19,6 g na kilogram masy ciała. Objawy zatrucia rodzynkami lub winogronami pojawiają się w najczęściej w ciągu doby, choć mogą wystąpić nawet po kilku dniach od spożycia toksycznej dawki. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, czego nie może jeść pies.

Objawy zatrucia winogronami i rodzynkami

Zacznijmy od tego, że zarówno winogrona, jak i rodzynki powinny znajdować się w naszych domach poza zasięgiem psa. Ta zasada dotyczy wszystkich substancji toksycznych, które powinniśmy ulokować w wysoko znajdujących się szafkach lub pomieszczeniach, do których zwierzęta nie mają dostępu.

Objawy zatrucia obejmują:

  • wymioty,
  • biegunki,
  • bóle brzucha.

Z czasem rozwija się jednak ostra niewydolność nerek, a zwierzęta prezentują:

  • brak apetytu,
  • osłabienie,
  • niezborność ruchów.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

U zwierząt, które spożyły toksyczne dawki winogron, we krwi stwierdza się zwiększone stężenie kreatyniny, fosforu i wapnia. Niestety ostra niewydolność nerek stanowi duże wyzwanie dla lekarzy weterynarii. Jest to problem, który może zakończyć się śmiercią zwierzęcia.

W przypadku zatrucia rodzynkami lub winogronami stosuje się wywołanie wymiotów, płukanie żołądka oraz podawanie węgla aktywnego. Dodatkowo wprowadzana jest płynoterapia, która powinna trwać minimum dwie doby. U niektórych zwierząt podczas podawania płynów wskazane jest stosowanie leków moczopędnych. Dzieje się tak, jeśli u psa wystąpi skąpomocz lub bezmocz.

Winogrona to nie jedyne toksyczne dla psów składniki ludzkiej diety. Pamiętaj, by nie podawać psu także cebuli, czosnku, czekolady, czy alkoholu.

ikona podziel się Przekaż dalej