Winogrona i rodzynki – nowe hipotezy o ich toksyczności
Zdrowa dieta może zawierać zarówno mięso mięśniowe, jak i podroby oraz dodatek warzyw i owoców. Niestety nie wszystkie produkty, które uważamy za zdrowe dla człowieka, są bezpieczne dla psa. Na liście zakazanych smakołyków znajdujące się m.in. winogrona oraz rodzynki. Dlaczego?
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o żywieniu zwierząt.
Toksyczność winogron i rodzynek – nowa hipoteza
O tym, że podawanie winogron oraz rodzynek może spowodować u psów poważne problemy zdrowotne wiadomo już od wielu lat. Co ciekawe, do niedawna nie było jednak wiadomo, które składnik tych owoców są za to odpowiedzialne.
W najnowszych publikacjach pojawia się jednak informacja o tak zwanym kwasie winowym. To właśnie ta substancja została z dużym prawdopodobieństwem uznana za szkodliwą! Informacja ta wyszła od lekarzy weterynarii z Centrum Kontroli Trucizn Zwierząt ASPCA oraz dwóch szpitali weterynaryjnych, a informacja została opublikowana w Journal of the American Veterinary Medical Association. Konieczne jest rozszerzenie badań, ale hipoteza jest cenną wskazówką.
Zwróć uwagę, że kwas winowy oraz dwuwinian potasu znajdują się nie tylko w winogronach i rodzynkach, ale także w niektórych produktach cukierniczych (Cream of Tartar), czy paście tamaryndowej używanej w kuchni azjatyckiej. To także składnik popularnych mas plastycznych dla dzieci jak ciastolina. Wszystkie wymienione produkty mogą zatem spowodować problemy zdrowotne u psa.
Winogrona i rodzynki - jaka dawka jest toksyczna dla psa?
Toksyczność winogron zależy od wielu czynników. W tym prawdopodobnie stężenia kwasy winowego, które różni się w zależności od gatunku winogron. Podręczniki dla lekarzy weterynarii określają, że już 10-12 winogron stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia psa. Najniższa ustalona dawka toksyczna to obecnie 2,8 g rodzynek na kilogram masy ciała psa. W przypadku świeżych winogron wynosi ona to ok. 19,6 g na kilogram masy ciała. Objawy zatrucia rodzynkami lub winogronami pojawiają się w najczęściej w ciągu doby, choć mogą wystąpić nawet po kilku dniach od spożycia toksycznej dawki. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, czego nie może jeść pies.
Objawy zatrucia winogronami i rodzynkami
Zacznijmy od tego, że zarówno winogrona, jak i rodzynki powinny znajdować się w naszych domach poza zasięgiem psa. Ta zasada dotyczy wszystkich substancji toksycznych, które powinniśmy ulokować w wysoko znajdujących się szafkach lub pomieszczeniach, do których zwierzęta nie mają dostępu.
Objawy zatrucia obejmują:
- wymioty,
- biegunki,
- bóle brzucha.
Z czasem rozwija się jednak ostra niewydolność nerek, a zwierzęta prezentują:
- brak apetytu,
- osłabienie,
- niezborność ruchów.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
U zwierząt, które spożyły toksyczne dawki winogron, we krwi stwierdza się zwiększone stężenie kreatyniny, fosforu i wapnia. Niestety ostra niewydolność nerek stanowi duże wyzwanie dla lekarzy weterynarii. Jest to problem, który może zakończyć się śmiercią zwierzęcia.
W przypadku zatrucia rodzynkami lub winogronami stosuje się wywołanie wymiotów, płukanie żołądka oraz podawanie węgla aktywnego. Dodatkowo wprowadzana jest płynoterapia, która powinna trwać minimum dwie doby. U niektórych zwierząt podczas podawania płynów wskazane jest stosowanie leków moczopędnych. Dzieje się tak, jeśli u psa wystąpi skąpomocz lub bezmocz.
Winogrona to nie jedyne toksyczne dla psów składniki ludzkiej diety. Pamiętaj, by nie podawać psu także cebuli, czosnku, czekolady, czy alkoholu.