Wilk czechosłowacki – opis rasy psa

Jak wygląda wilczak słowacki?

Wilczarz zaklasyfikowany został przez FCI do grupy 1 (owczarki i inne psy pasterskie), sekcji 1 (owczarki). Psy są nieco wyższe, niż np. chesapeake bay retriever – mierzą bowiem ok. 60-70 cm, przy czym suczki są mniejsze. Wilczaki są też lżejsze niż czarny dog argentyński – ważąc ok. 20-25 kg (suczki) lub 26-30 kg (psy). Pies posiada półdługą sierść, a jego włosy przylegają mocno do ciała. Umaszczenie psów może być żółtoszare i przechodzić w różne odcienie, aż do srebrnoszarego.

Wilczak czechosłowacki jest silnie zbudowany tak samo, jak chesapeake bay retriever. Jednak, wilk czechosłowacki posiada prostokątną sylwetkę, a także z postury i ruchów bardzo mocno przypomina wilka. Oczy psów są skośne i małe, a uszy stojące i trójkątne. Ogon u rasy jest wiszący – kiedy psy się pobudzają, noszą go w formie szabli. Cena wilka czechosłowackiego zbliżona jest do rasy czarny dog argentyński. A więc, jest to średnio ok. 3500 - 4500 złotych (aktualizacja cen: czerwiec 2021). Oczywiście, każda hodowla wycenia swoje szczeniaki osobno, na podstawie chociażby:

  • umaszczenia,
  • wieku,
  • płci psa,
  • zbliżenia do wzorca rasy,
  • ilości szczeniaków w miocie,
  • renomy hodowli.

Jaki charakter ma wilk czechosłowacki?

Podobnie, jak pekińczyk królewski, wilczak bardzo mocno związuje się ze swoim opiekunem. Czeski piesek jest jednak rasą stadną, więc jego potrzeba bycia blisko domowników jest o wiele silniejsza. Wilczarz bardzo lubi się bawić jednak wyłącznie z tymi, którym ufa. Dzieci mogą się z nim bawić pod warunkiem, że będziesz tej zabawy pilnował. Jedną z form komunikacji wilczarza jest podgryzanie, więc musisz szczególnie uważać na swoje dzieci. Gdy zapewnisz psu dużo ruchu, z całą pewnością nie będzie pobudzony i samotnie nie będzie wykazywał destrukcyjnych zachowań.

Pies rasy wilk czechosłowacki na tle trawy, a także jego opis i usposobienie
Jakie usposobienie ma wilk czechosłowacki, a także opis rasy i informacje

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Wilk czechosłowacki to bardzo i inteligentny pies, który doskonale radzi sobie np. w różnych sportach psich. Jako że rasa skrzyżowana jest po części z wilkiem, piesek posiada dość silnie rozwinięty instynkt myśliwski. Nie powinno się jednak go pobudzać, a starać załagodzić „zew natury” jeszcze w szczenięcych latach wilczarza. A może zainteresuje cię także ten artykuł o owczarku czechosłowackim?

Opis rasy wilk czechosłowacki – opinie o psach

Usposobienie wilków czechosłowackich

Hodowla wilka czechosłowackiego zwraca uwagę na to, że psy zazwyczaj są zdystansowane wobec nieznajomych. Jeżeli więc chcesz się z nim zaprzyjaźnić, lepiej robić to pod okiem opiekunów – będąc nachalny, można narazić się na niebezpieczeństwo wilkowi. Pieski są niezależne, ponieważ wpływają na to jego wilcze cechy. Jednak, nie powinno się zostawiać psa samego sobie – a stale go socjalizować. Wbrew pozorom, wilczarze źle znoszą samotność i potrzebują towarzystwa, by czuć się komfortowo. Gdy dużo pracujesz i nie możesz poświęcać wystarczająco dużo czasu swojemu psu, prędzej czy później unieszczęśliwisz go.

Wilk czechosłowacki nowych poleceń uczy się powoli i opornie – podobnie, jak pekińczyk królewski. Wilczarz bywa uparty, a przyczyny należy doszukiwać się wilczych genach rasy. Pieski bardzo nie lubią powtarzać pewnych schematów, więc szybko się zniechęcają do nauki. Aby szkolenie było więc skuteczne, potrzeba psu odpowiedniej motywacji. W przeciwnym wypadku, wilk czechosłowacki niczego się nie nauczy. Pamiętaj również o silnym instynkcie łowieckim psa. Kiedy zostawisz go na słabo ogrodzonym podwórku, owczarek – złapawszy trop – może uciec.

Pielęgnacja, żywienie i zdrowie wilków czechosłowackich

Wilk czechosłowacki posiada bardzo gęstą sierść, jednak nie jest ona skomplikowana w pielęgnacji. Wystarczy, że będziesz ją regularnie szczotkował – częściej robić należy to w okresie linienia psa. Wilka czechosłowackiego należy karmić wysokiej jakości pokarmem suchym albo mokrym. Świetnie sprawdzi się też dieta BARF bądź posiłki tworzone samodzielnie przez opiekuna, w domu. Jeżeli masz problem z doborem karmy, poradź się swojego weterynarza. Z jego pomocą dowiesz się również, jak dostosować dzienną porcję pożywienia do wieku psa, jego aktywności i stanu zdrowia wilczarza.

Wilk czechosłowacki jest długowiecznym psem, ponieważ żyje średnio ok. 14 lat. To odporna na warunki atmosferyczne rasa. Jako że pies jest mieszańcem z wilkiem, zmienne warunki pogodowe nie są mu straszne. Dzięki genom, piesek potrafi dopasować się do klimatu – znakomicie znosząc chłód i upał. Należy jednak pamiętać o tym, by podczas wyjątkowo upalnych dni zapewnić psu zacienienie i dostęp do świeżej wody. Poza tym, pies nie jest narażony na większe kłopoty ze zdrowiem. U niektórych przypadków jednak, pojawić się może porażenie tylnej części ciała, problem z oczami bądź dysplazja stawu biodrowego – co akurat jest stałą przypadłością dużych, aktywnych psów.

ikona podziel się Przekaż dalej