Wilczarz olbrzymi - co to za rasa

Wilczarz olbrzymi - hodowla i pochodzenie

Wilczarz olbrzymi występuje również pod nazwą wilczarz irlandzki lub chart irlandzki, a także owczarz irlandzki. Jest to rasa raczej mało znana w Polsce. Niegdyś były to psy polujące na wilki, podobnie jak gampr wilczarz ormiański. Pochodzenie tej rasy tonie w pomroce dziejów. Prawdopodobnie były to psy, z którymi Celtowie przybyli do Europy, lub rasa ta istniała na wyspach wcześniej. Rasa ta była bardzo popularna i ceniona w średniowieczu. Później jednak ilość tych psów zaczęła maleć. Po upowszechnieniu się broni palnej i wytępieniu wilków, rasa wilczarzy prawie wyginęła.

Profesjonalna hodowla rozpoczęła się w XIX wieku, kiedy to entuzjaści tej rasy odnaleźli kilka psów. Postanowili oni odtworzyć rasę i wzbogacić drogą krzyżówek.

Rasą często myloną i też polującą niegdyś na wilki jest wilczarz ormiański. Jednak wilczarz ormiański, gampr, to zupełnie inna rasa, spokrewniona z owczarkiem kaukaskim i nie mająca nic wspólnego z chartem irlandzkim.

W Polsce rasa ta jest bardzo mało znana. Istnieją wzmianki, że psa tego posiadali już nasi królowie i arystokraci. Jednak profesjonalna hodowla powstała dopiero pod koniec XX wieku. Przeciętna cena szczeniaków charta irlandzkiego z rodowodem wynosi 3500 do 7000 zł. Cena zależy od przodków psa, renomy hodowli oraz o płci i wieku psa. Przed zakupem należy odwiedzić hodowlę i zobaczyć gdzie dorastał szczeniak i jak wyglądają jego rodzice. Niestety psy tej rasy mogą mieć zaburzenia psychiczne związane z nieprawidłowościami w hodowli.

Warto wiedzieć, że w Polsce hodowla whippeta, charta rosyjskiego czy wilczarza olbrzymiego, który również zalicza się do chartów, wymaga uzyskania zezwolenia. Natomiast polowanie z chartami jest zabronione.

Wilczarz irlandzki - opis rasy

W klasyfikacji FCI chart irlandzki występuje w grupie 10 chartów i w sekcji 2 chartów szorstkowłosych.

Opis rasy:

  • kraj pochodzenia: Irlandia,
  • wzorzec rasy: 160,
  • wzrost: średnio 80 cm,
  • waga: średnio 50 kg,
  • długość życia: 6 - 8 lat,
  • umaszczenie: biały, czarny, płowy, pręgowany, czerwony,
  • szata: półdługi, szorstkowłosy.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Podobnie jak rhodesian ridgeback jest to pies rzadki w Polsce. Szczeniak kosztuje dość drogo, a na miot trzeba czekać. Warto wiedzieć, że koszty utrzymania psa mogą sięgnąć nawet kilkuset zł miesięcznie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o psie rasy owczarek irlandzki?

Opis wyglądu wilczarza olbrzymiego

Chart irlandzki - jeden z największych psów świata

Owczarz irlandzki to pies ogromny. Pies osiąga wzrost co najmniej 79 cm, zaś suka co najmniej 71 cm. Średnio jego waga osiąga około 50 kg. Są to psy duże, silne i muskularne, lecz o lekkiej budowie. Jego ruch powinien być lekki i elegancki. Wilczarz nie może być masywny i ociężały.

Ubarwienie wilczarza może być bardzo różne. Pies tej rasy może być biały, czarny, płowy, pręgowany lub czerwony. Najczęściej jednak spotyka się wilczarza o umaszczeniu płowym. Czarny czy biały zdarza się dużo rzadziej.

Pielęgnacja wilczarza nie sprawia trudności. Sierść psa nie łapie brudu, mało linieje i jest łatwa do utrzymania.

Wilczarz olbrzymi na zielonym tle
Jaki charakter ma pies rasy wilczarz olbrzymi, czyli opis i usposobienie

Wilczarz olbrzymi - czy jest to pies dla ciebie, czyli charakter wilczarza

Podobnie jak hodowla whippeta, utrzymanie wilczarza oznacza duży kontakt psa z człowiekiem. Owczarz nie może być trzymany w boksie, gdyż pies ten bardzo przywiązuje się do swego opiekuna i jego rodziny. Pies ten ma wierny, czuły charakter i jest oddany swoim najbliższym. Mimo, że jest to pies myśliwski, nie ma on zbyt niezależnego charakteru. Przywiązuje się do opiekuna i jest mu bardzo oddany.

Tak duży pies jak owczarz irlandzki potrzebuje dużo ruchu. Jednak, gdy jego potrzeby w tym zakresie są zaspokojone, potrafi być bardzo spokojny w mieszkaniu. Szczeniak wilczarza jest bardzo żywiołowy i energiczny, lecz z wiekiem pies spokojnieje.

Wilczarz jest psem bardzo inteligentnym, który szybko się uczy, o ile szkolenie nie jest prowadzone na zasadzie przymusu.

Dla kogo ta rasa

Podobnie jak hodowla whippeta, tak i wilczarza wymaga kontaktu z człowiekiem. Dlatego też żaden z tych psów nie może mieszkać w boksie. Wilczarz, mimo ogromnych rozmiarów, może mieszkać w małym mieszkaniu, lecz konieczna jest winda. Pamiętajmy, że pies ten źle znosi samotność i nie sprawdzi się w rodzinie, gdzie cały dzień nie ma nikogo w domu. Oczywiście pies będzie szczęśliwszy na wsi lub w domu z ogrodem. Jednak nie może mieszkać na zewnątrz i musi mieć zapewnione spacery.

Psy te potrzebują ruchu i codzienne spacery są wymagane. Jednak nie należy forsować tego psa. Wilczarz, mimo że jest to pies myśliwski, toleruje inne zwierzęta jak psy i koty. Jednak w dużej mierze zależy to od wychowania i przyzwyczajania psa. Przy wilczarzu nie należy jednak trzymać małych zwierząt jak gryzonie.

Wilczarz to pies o zrównoważonym charakterze. Jest przyjazny i lubi wszystkich. Mógłby być psem dla każdego, gdyby nie jego siła i rozmiary. Z tak silnym i dużym psem mogą nie poradzić sobie osoby starsze i początkujący.

ikona podziel się Przekaż dalej