Agresja u staffordshire bull terriera – jaki charakter ma staffik?

Wbrew pozorom nie jest to rasa agresywna. Staffik jest przyjaźnie nastawiony do ludzi, a jeśli zostanie poprowadzony we właściwy sposób, nie będzie agresywny wobec innych psów. Zazwyczaj toleruje też mniejsze domowe zwierzęta, ale obce koty powinny się go obawiać.

Staffordshire bull terrier jest niezwykle opiekuńczy względem dzieci. Często można spotkać się z określeniem, że jest dobrą nianią. Słynie też ze swojego dużego temperamentu, który może być trudny do okiełznania przez osoby nieznające się na tresurze psów.

Staffik ma dobry charakter. Jest wesoły i przyjacielski. Uwielbia ludzi, a do swojej rodziny jest mocno przywiązany. Choć nie nadaje się na stróża, to jednak nie zawaha się stanąć w obronie swoich właścicieli, gdy ktoś będzie im zagrażał. Jest odważny, nieustępliwy i pewny siebie. Rzadko szczeka, ale wydaje dużo innych dźwięków.

To prawdziwy wulkan energii, który potrzebuje dużo ruchu w ciągu dnia. W przeciwnym razie zacznie niszczyć wszystko dookoła. Staffik ma napady ekscytacji, podczas których trzeba uważać, aby nikomu nie stała się krzywda (pies nie kontroluje swoich emocji, przez co jest niedelikatny). Jest wytrwały, ma bardzo wysoki próg bólu. Nadaje się do psich sportów m.in. agility, przeciąganie ciężarów oraz obedience, ale intensywne treningi można rozpocząć, dopiero gdy pies skończy rok.

To inteligent pies. Bywa uparty, ale nie wolno wtedy na niego krzyczeć, ponieważ źle znosi podniesiony głos. W czasie wspólnych treningów należy wykazać zaangażowanie i entuzjazm, a staffik będzie chętnie wykonywać wszystkie polecenia. Jest to bardzo absorbujący pies, który lubi być w centrum zainteresowania. Kiedy jest w domu, musi przebywać koło człowieka – najlepiej leżąc obok niego na kanapie.

Jak wygląda staffordshire bull terrier?

Historia staffika rozpoczęła się w Wielkiej Brytanii w XIX wieku, kiedy hodowcy zapragnęli stworzyć takiego psa, który łączyłby w sobie cechy różnych ras. Potrzebowali, aby był zwinny i nieustępliwy niczym terier, ale żeby miał siłę i odwagę buldoga. Ważne było również to, żeby był agresywny tylko do innych psów, a nie do człowieka. Powstałe psy wykorzystywano do walk psów. Kiedy trafiły do Stanów Zjednoczonych, przyczyniły się do powstania nowych ras (american staffordshire terrier, pit bull terrier), ale w samej Wielkiej Brytanii staffik pozostał w niezmienionej formie. Gdy zakazano walk psów, doceniono usposobienie staffordshire bull terriera, przez co stały się niezastąpionym towarzyszem rodzin.

Długość życia staffika wynosi ok. 10-14 lat. Ten angielski pies jest niezwykle muskularny, choć mały. Do tego odznacza się dużą siłą. Prawidłowa wysokość w kłębie wynosi 35,5-40 cm. Według wzorca rasy, suka powinna ważyć od 11 do 15,4 kg, a pies od 12,7 do 17 kg, ale najważniejsze jest to, aby waga i wzrost były proporcjonalne.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Szczeniak staffordshire bull terriera
Jakie jest usposobienie staffordshire bull terriera, czyli co warto wiedzieć

Staffordshire bull terrier ma krótką sierść, która gładka przylega do ciała. Pielęgnacja tego psa nie jest czasochłonna. Przeważnie wystarczy wyczesywać go raz w tygodniu, a kąpiel jest już zbędna. Gdyby jednak pies mocno się ubrudził, można wykąpać go w szamponie dla psów krótkowłosych. Regularnie należy sprawdzać stan uszu, zębów, oczu i pazurów. W okresie linienia warto wyczesywać go codziennie, aby pozbyć się martwego włosa. Umaszczenie staffika może być: czarne, białe, błękitne (blue), czerwone, w białe łaty, pręgowane (wszystkie możliwe odcienie), pręgowane z białym. Niepożądane maści to wątrobiana oraz czarna podpalana. Sprawdź także ten artykuł o umaszczeniu staffordshire bull terriera.

Jaka jest cena za rasowe szczeniaki staffordshire bull terriera?

Staffik sprzedawany jest przeważnie od 3000 do 4500 zł, ale zdarzają się o oferty i za 6000 zł. Wszystko zależy od tego, w jakim stopniu szczeniak wpisuje się w ramy wzorca rasy. Ważne jest także to, czyje geny przekazuje i czy jego rodzice mają wysokie osiągnięcia na psich wystawach. Istotna jest renoma hodowli. Więcej trzeba zapłacić za psa, który zostanie sprowadzony zza granicy.

Rasowe szczeniaki nie powinny być tanie. Nawet jeśli piesek nie do końca wpasowuje się we wzorzec, to jego cena nie może być mniejsza niż 1500 zł (wciąż jest po rasowych rodzicach, ma rodowód). Szczeniaki za ok. 500 zł sprzedają tylko pseudohodowcy, którzy nie dbają o swoje psy. Ich obchodzi tylko jakikolwiek zysk, a niską ceną chcą skusić na zakup psa. Niestety, prawie zawsze pieski pochodzące z pseudohodowli są chore, a ich leczenie drogie.

Opinie o rasie wskazują na to, że usposobienie staffordshire bull terriera jest przyjazne, ale trzeba mieć czas, żeby odpowiednio zająć się tym psem. Niezmiernie ważna jest jego tresura. Źle poprowadzony staffik będzie stanowił zagrożenie dla wszystkich, ponieważ jest nieustępliwy, odważny i silny.

ikona podziel się Przekaż dalej