Wilczur – cechy charakteru rasy

Usposobienie owczarka niemieckiego można określić jako spokojne i przyjazne. Nie jest agresywny ani lękliwy. Ten krótkowłosy, jak i długowłosy pies, jest przede wszystkim odważny. Nie boi się zaatakować, jeżeli wyczuje zagrożenie. Przez cały czas jest czujny i pewny siebie. Przyjazny charakter jednak nie sprawia, że jest bardzo ufnym psem. Do obcych podchodzi z rezerwą. Wilczur, jak to potocznie określa się tego psa, jest dobrym stróżem i obrońcą. Dobrze wytresowany powinien być posłuszny właścicielowi.

Pies ten jest bardzo żywiołowy, potrzebuje ciągle być w ruchu. Świetnie odnajduje się w psich sportach takich jak m.in. agility, flyball, dogtrekking, tropienie sportowe czy obedience. Można wybrać się z nim również na Hard Dog Race. Poza odpowiednią dawką ćwiczeń fizycznych owczarek niemiecki potrzebuje również ćwiczeń umysłowych. Póki jest młody, nie należy z nim zbyt długo trenować. Owczarek rozwija się do 3 lat życia.

Owczarek niemiecki jest niezwykle oddany i lojalny swojej ludzkiej rodzinie, mocno przywiązuje się do właściciela. Choć dużo osób zakłada, że tego psa można trzymać w kojcu, tak naprawdę nie znosi przebywać w samotności i takie izolowanie go nie jest dla niego dobre. Owczarek niemiecki potrzebuje kontaktu z człowiekiem. Jest wyrozumiały względem dzieci, ale należy brać pod uwagę to, że to wciąż jest zwierzę i nie należy zostawić ich na zbyt długo samych oraz kontrolować ich zabawy. Dzieci nie powinny samotnie zabierać psa na spacer, ponieważ istnieje ryzyko, że pies zerwie się ze smyczy lub zostanie zaatakowany przez innego psa, a dziecko nie będzie mogło się obronić.

Tresura owczarka niemieckiego

Określenie, że jest to użytkowy owczarek niemiecki, jest bardzo prawdziwe. Psy te bardzo często pomagają ludziom. Z jego usług korzysta nawet policja i wojsko. Jest dobry w wykrywaniu narkotyków oraz materiałów wybuchowych, ale nie tylko. Owczarki niemieckie są naprawdę dobrymi tropicielami, dlatego pomagają w odnajdywaniu zaginionych osób uwięzionych pod gruzem lub zasypanych pod lawiną. Te psy odnajdują się również jako pomoc dla osób niewidomych oraz asystują niepełnosprawnym. Wszystko zależy od tresury i wychowania psa.

Owczarek niemiecki jest inteligentny. Tresura psa zaczyna się już hodowli, a potem hodowca pomaga nowemu właścicielowi z nauką niektórych komend czy właściwego zachowania. Zarówno owczarek niemiecki krótkowłosy, jak i długowłosy, potrzebują takiego samego szkolenia.

Pies rasy owczarek niemiecki z językiem na wierzchu podczas spaceru, a także usposobienie owczarka niemieckiego
Jakie jest usposobienie owczarka niemieckiego, czyli opis i charakter rasy

Warto zdecydować się na psie przedszkole. Tam pies ma kontakt z innymi czworonogami, które są w podobnym wieku, co on. Jest to dobre, ponieważ w ten sposób owczarek niemiecki uczy się socjalizacji. Zabawa z innymi pokazuje mu, że nie każdy pies jego wrogiem, dzięki czemu nie powinien rzucać się na wszystkie psy podczas spacerów. Również pomocne są rozmowy z behawiorystą, który prowadzi te zajęcia. Jeżeli dany pies jest na coś szczególnie oporny lub ma trudny charakter, to właśnie prowadzący może pomóc właścicielowi dotrzeć do czworonoga. A może zainteresuje cię także ten artykuł z informacjami o czarnym owczarku niemieckim?

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Hodowla rasowych psów – informacje, cena

Na usposobienie owczarka niemieckiego wpływa nie tylko to, co ma zakodowane w genach. Ważna również jest hodowla, w której się wychowuje. Jeżeli jest tam źle traktowany, jego zachowanie może odbiegać od normy. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać odpowiednią hodowlę.

Przeglądając oferty, pierwsze w oczy rzucają się zdjęcia. Choć są ważne, trzeba jednak zwrócić uwagę na coś jeszcze. Istotny jest opis i zawarte w nim informacje. Zdjęcia pomagają zweryfikować, czy pies jest trzymany w czystych warunkach i jaki jest jego stan (wygląd sierści, masa ciała etc.). Z kolei opis umożliwia sprawdzenie samej hodowli. Ważna jest również cena za rasowego psa. Psy z rodowodem kosztują od 3000 do 6000 zł. Pies nie powinien kosztować 1500 zł. Niska cena sugeruje, że jego hodowca nie wkłada odpowiednio dużo czasu ani pieniędzy w rozwój swojej hodowli. Nawet ci początkujący nie powinni schodzić poniżej 1500 zł. Opieka weterynaryjna, dobrej jakości karma, czas poświęcony na socjalizację piesków – to wszystko wpływa na rozwój szczeniaka i jego późniejszy koszt.

Nie każdy poradzi sobie z tym psem. Owczarek niemiecki jest psem, który jest pewny siebie, czujny i odważny, a to oznacza, że nie boi się zaatakować, jeżeli wyczuje zagrożenie. Choć jest posłuszny, gdy się go odpowiednio wychowa, ma swój rozum. Przez to, że jest inteligentny, potrafi wyczuć, jak dalece może się posunąć w ignorowaniu człowieka i jego komend. Jego właściciel powinien być konsekwentny i znać się na wychowaniu psów oraz ich szkoleniu. Jako inne wymagania wymienia się również to, że osoba zainteresowana owczarkiem niemieckim, powinna być aktywna fizycznie. Ktoś mniej wysportowany może mieć problem z dotrzymaniem mu kroku.

ikona podziel się Przekaż dalej