Usposobienie krótkowłosego wyżła niemieckiego

Opis charakteru niemieckich wyżłów krótkowłosych

Psy rasy niemiecki wyżeł krótkowłosy są specyficznie wyglądającymi psami myśliwskimi. Kolor sierści psów najczęściej jest brązowy, czarny lub mieszany. Pies jest gładkowłosy, a jego sierść gęsta i twarda w dotyku – świadczą o tym liczne opinie właścicieli wyżłów krótkowłosych na forum. Ich wygląd najlepiej zobrazują zdjęcia. Skupimy się dziś jednak na charakterze psów, który należy do naprawdę wyjątkowych.

Krótkowłosy wyżeł niemiecki jest psem pracującym podobnie, jak np. najmniejszy z wyżłów, Münsterländer. Mimo, że wyżeł niemiecki krótkowłosy jest psem myśliwskim i pewnym siebie, okazuje on duże przywiązanie do swojej rodziny i obdarza ich wielkim zaufaniem oraz miłością. Psy są wesołe z natury i lubią się bawić, a już zwłaszcza z małymi dziećmi. Mimo, że przepełnia je wiele energii, są to z natury spokojne zwierzęta.

Pieski są bystre i błyskawicznie rozumieją, czego oczekuje od nich właściciel. Wyżły niemieckie krótkowłose potrafią odnaleźć i dostosować się do każdej sytuacji oraz powierzonych im zadań. Jeżeli zaś chodzi o pracę (polowanie na zwierzynę), są niezawodne i szybkie. Nie są to psy ani agresywne, ani bojaźliwe. Brązowy lub czarny pies uwielbia być w centrum uwagi, jednak potrafi się też wycofywać – zależnie od sytuacji.

Opinie na temat zachowania krótkowłosych wyżłów niemieckich

Na forum wyczytać można, że gładkowłosy wyżeł niemiecki bardzo lubi towarzystwo człowieka. Jeżeli szczenięta będą więc przyzwyczajone do człowieka, z całą pewnością zaczną za nim tęsknić, gdy np. nie będzie opiekuna w domu. Należy więc przyzwyczajać pupila do samotności, jednak w możliwie pozytywny sposób – tak, by nieobecność opiekuna znosił dobrze. Nie powinno sprawiać to większego problemu, zwłaszcza że wyżły krótkowłose szybko się uczą i są chętne do nauki.

Czy psy mają jakiekolwiek minusy, jeżeli chodzi o ich codzienne zachowanie? Oczywiście, każda rasa takowe minusy posiada. Wyżły niemieckie krótkowłose dla przykładu bardzo dużo szczekają – nie tylko podczas polowania, ale też w przypadku zaniepokojenia lub ekscytacji. W ten sposób okazują swoje emocje. Jako że pies jest typowym myśliwym, ma też skłonność do uciekania – niemal odruchowo goniąc za tropem. Całe szczęście, wyżły zawsze wracają do swojego domu. Do minusów psa należy też jego nadmierna energia – źle lub za słabo spożytkowana może doprowadzić do pojawienia się u psa destrukcyjnych zachowań.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Jakie jest usposobienie krótkowłosego wyżła niemieckiego?

Charakter wyżła niemieckiego krótkowłosego

Podobnie, jak Münsterländer bądź inne psy myśliwskie, krótkowłosy wyżeł niemiecki lepiej czuje się w domu z ogródkiem, na wsi. Oczywiście, nie ma problemu z wychowywaniem pupila w domu – jednak nie będzie to dla psa myśliwskiej natury najlepszym rozwiązaniem. Musisz być świadomy, że wyżeł potrzebuje dużej aktywności fizycznej. Nie lekceważ tego zapotrzebowania, bo inaczej zachwiana może zostać równowaga psa zarówno fizyczna, jak i umysłowa. Dużym plusem jest fakt, że możesz podróżować ze swoim czworonogiem – jednak wymagać to będzie odpowiedniej organizacji.

Wyżły niemieckie krótkowłose nie mają problemu z dogadywaniem się z innymi zwierzakami, np. kotami. Jeżeli wychowywać będziesz zwierzaki razem od małego, prawdopodobnie zostaną przyjaciółmi. Nie można jednak w żadnym wypadku lekceważyć faktu, iż wyżeł krótkowłosy niemiecki jest psem myśliwskim – instynkt może obudzić się w najmniej spodziewanym momencie.

Cena za psa z rodowodem to zazwyczaj między 1500, a nawet 3500 zł. Kwota zależeć będzie m.in. od renomy hodowli, genów psiaka, bliskości wyżła do wzorca rasy FCI, a także wieku i płci psa. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyżle czeskim?

Usposobienie wyżłów niemieckich krótkowłosych

Pieski rasy wyżeł niemiecki krótkowłosy są pewne siebie, energiczne, a także zrównoważone. Przejawiają ogromną miłość do polowania, a na co dzień są spokojne i czułe. Kiedy jednak tylko wyjdziesz z psem w teren, zmieni się nie do poznania – jest szybki, zawzięty i pochłonięty podążaniem za tropem. Jako że psy myśliwskie czasem bywają nieprzewidywalne, nigdy nie pozwalaj im na zbyt bliskie kontakty z mniejszymi zwierzakami zwłaszcza, kiedy nie są psu znajome.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy z całą pewnością szybko przywiąże się do swojej rodziny. Będzie dogadywał się ze wszystkimi jej członkami pod warunkiem, że będzie przez nich odpowiednio traktowany. Jeżeli będziesz potrafił narzucić psu swoją wolę (bez agresywnych metod), z całą pewnością czworonóg szybko się podporządkuje do panujących reguł i zasad, a także będzie ich ostrożnie przestrzegał. Nie zapominaj o tym, że pies jest stworzony do działania – a więc, nuda i bezczynność to coś, czego zwierzę… nie polubi.

Piesek jest doskonałym towarzyszem do sportów w terenie. Świetnie radzi sobie w zróżnicowanych warunkach – zarówno w wodzie, jak i w lesie czy obszarach bagiennych. Będzie przedzierał się przez zarośla, aportował i przemierzał gęste szuwary. Krótkowłosy wyżeł niemiecki doskonale poradzi sobie m.in. w pracy na suchym polu, w wodzie czy też w lesie. Doskonale radzi sobie także w psich sportach, np. obedience, agility lub dogtrekkingu.

ikona podziel się Przekaż dalej