Jack russell terrier – wygląd, umaszczenie i ogólna charakterystyka

Opis rasy warto rozpocząć od charakterystycznych cech jej wyglądu. Przeglądając zdjęcia jack russell terriera, trudno pomylić go z innymi pupilami domowymi. Zapewnia to bardzo charakterystyczne umaszczenie (podobne umaszczenie posiadają tylko parson russell terriery). Rasa psa przybiera kolor biały z czarnymi i brązowymi łatami. Kolor czarny i brązowy może pojawiać się na grzbiecie, ogonie, tułowiu i głowie. Niekiedy pojawia się także umaszczenie z rudymi odcieniami. Opis rasy i informacje ze wzorca dopuszczają trzy typy szaty.

  • Typ gładkowłosy, krótkowłosy – umaszczenie białe z czarnymi i brązowymi plamami. Szata krótka i wygładzona. Zdjęcia umaszczenia prezentują włos, który układa się w jednym kierunku i przylega do ciała.
  • Typ złamany – opis często wymienia tu tak zwane umaszczenie drutowate. Jest to biały pies z czarnymi i brązowymi łatami. Włos pozostaje półtwardy i szczecinowaty o średniej długości. Zdjęcia tego typu szaty prezentują włos, który układa się w jednym kierunku.
  • Typ szorstki czy innymi słowy szorstkowłosy – jest to szata twarda, gęsta i długa. Zdjęcia tego typu szaty ukazują włos układający się w różnych kierunkach, co wygląda dość charakterystycznie.

Do charakterystycznej cechy wyglądu jack russell terrierów należy też zaliczyć wyraźnie prostokątną sylwetkę oraz głęboką klatkę piersiową. Dorosłe psy osiągają 5 do 6 kilogramów przy wysokości w kłębie 25 do 35 kg. Wszelkie informacje o psach tej rasy można odnaleźć we wzorcu FCI (numer 345).

Jack russell terrier może z pozoru wyglądać jak pies miniaturka do towarzystwa. Z tego względu jest czasem wybierany przez osoby niedoświadczone, które nie mają dostatecznej wiedzy o rasie. Wiąże się to z licznymi problemami, bowiem mały jack jest psem o silnym charakterze i tendencji do realizowania upatrzonych sobie celów. Dlatego przed dokonaniem zakupu szczeniaka, warto omówić usposobienie jack russell terriera i sprawdzić, czy pupil tej rasy będzie pasował do trybu życia rodziny. Jeśli planujesz zakup psa tej rasy, sprawdź także ten artykuł z opiniami o jack russel terrierze.

Usposobienie jack russell terriera – przydatne informacje

Pewny siebie miłośnik polowań

Historia rasy sięga roku 1919, w którym pastor John Russell rozpoczął pierwszą hodowlę tej jacków. Pierwszym zadaniem terriera było branie udziału w polowaniach. Nic zatem dziwnego w tym, że po dzień dzisiejszy jest to rasa psa, która posiada wyjątkowo silny instynkt łowczy. Zadaniem psów była pomoc w polowaniach, co sprawiało im wiele radości.

Wrodzony i utrwalany przez pokolenia charakter łowcy może ujawnić się podczas spacerów. Jack russell terrier posiada tendencję do pogoni za szybko poruszającymi się przedmiotami. Może to być kot, rower czy samochód. Nasz gładkowłosy towarzysz może być przy tym dość uparty i zaciekły, bowiem są to typowe cechy dla tej rasy. Problemy na spacerach dotyczą niekiedy nawet dobrze ułożonych, młodych terrierów.

Analizując zachowanie i usposobienie jack russell terriera, nie można pominąć kwestii pewności siebie. JRT to miniaturka, jednak posiada charakter psa o dużych proporcjach ciała. Pewny siebie, uparty, czasem arogancki nie boi się nowych wyzwań, a odważny charakter ujawnia się także w kontaktach z innymi zwierzętami. Szczególnie samce mogą mieć tendencje do popadania w konflikty z osobnikami tej samej płci. Nie przeszkadza im większa postura ciała czy znacznie większa waga rywala. Bez wątpienia jest to też dość czujna rasa psa o nieco nieufnym usposobieniu. Takie zachowanie sprawia, że jack russell terrier odnajdzie się w roli domowego stróża, który będzie głośno informował o przybyciu niepowołanych gości.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Jack russell terrier - uparty i hałaśliwy miłośnik aktywności

Omawiając usposobienie jack russell terriera, warto podkreślić jego upartość. Charakter rasy sprawia, że psy często lubią postawić na swoim i realizują upatrzone sobie cele. Są to cechy charakteru, które często okazywały się przydatne podczas polowań. Miniaturka terriera nie zawsze słucha się swojego właściciela, a jej zachowanie może przejawiać dużą dozę samodzielności. Silny charakter sprawia, że w psach jack russell terrier rzadko rodzą się problemy z lękiem separacyjnym.

Silny charakter wiąże się z wysoką aktywnością fizyczną. Nasza miniaturka będzie uwielbiała spacery, gonitwy oraz zabawy na świeżym powietrzu. Żywiołowe zachowanie rasy przejawia się też w ekspresji werbalnej. Czarny, gładkowłosy czy krótkowłosy towarzysz może okazać się dość hałaśliwy. Charakterystyka psa wskazuje na fakt, że jack russell terrier jest wiecznie czujny i gotowy do polowania. Potwierdza to jego hałaśliwy charakter, który niekiedy może okazać się dość kłopotliwy. Hałaśliwy krótkowłosy czy gładkowłosy jack russell terrier będzie głośno szczekał na osoby znajdujące się na klatce schodowej czy na posesji. Jest to naturalne zachowanie, które wymaga odpowiedniej korekty.

Jack russell terrier podskakujący na spacerze
Jakie jest usposobienie jack russell terriera, czyli rasa krok po kroku

Dokonując opisu, warto dostrzec w psach bardziej pozytywne zachowanie. Rasa jack russell terrier szybko i silnie przywiązuje się do swojego właściciela. Nasza miniaturka jest bardzo żywiołowa i odważna jak na swój wzrost. Dobrze odnajdzie się przy psach o większych rozmiarach. Przeglądając zdjęcia rasy, zauważymy psy, które biorą udział w różnego typu sportach. Usposobienie jack russell terriera, uparty temperament i chęć do aktywności czynią z niego idealnego psiego sportowca. Nasz gładkowłosy czy krótkowłosy towarzysz może brać udział w zajęciach typu agility i odnosić w nich spore sukcesy. Charakterystyka rasy wskazuje też na fakt, że jack russell terrier może okazać się idealnym towarzyszem do domu lub mieszkania.

Dla kogo sprawdzi się rasa psa jack russell terrier?

Informacje dotyczące typowych zachowań oraz usposobienie jack russell terriera mogą niekiedy odstraszać. Ten krótkowłosy czy gładkowłosy towarzysz z pewnością nie będzie odpowiednią rasą dla osoby niedoświadczonej i mało konsekwentnej. Charakterystyka jack russell terrierów wskazuje też na fakt, iż psy nie najlepiej sprawdzą się w zestawieniu z osobą zapracowaną i mało aktywną.

Usposobienie jack russell terriera będzie natomiast idealnie pasowało do żywiołowej, aktywnej fizycznie osoby. Miniaturka terriera z radością uczestniczy w niemal każdej aktywności, jest świetnym kompanem podczas długich wędrówek czy biegów. Z pozoru hałaśliwy i uparty terrier będzie idealnym towarzyszem, jeśli zapewnimy mu wszystkie potrzeby.

Charakterystyka terriera i informacje o usposobieniu pozwalają stwierdzić, iż jrt najlepiej sprawdzają się przy właścicielu konsekwentnym. Nasz czarny towarzysz może okazać się grzecznym pupilem domowym, jednak wymaga to odpowiedniego szkolenia. Cechy charakterystyczne dla rasy sprawiają, że miniaturka musi znać zasady panujące w domu, a właściciel powinien ich konsekwentnie wymagać. Dużą rolę odgrywa tu także socjalizacja w okresie szczenięcym. W młodych psach należy zaszczepić odpowiednie wzorce, zapoznać je ze światem zewnętrznym i otoczeniem. Będą to dla niego bardzo istotne informacje, które zaowocują w dorosłym życiu. Odpowiednio socjalizowany i dobrze szkolony szczeniak nie będzie wchodził w konflikty z innymi zwierzętami, co więcej może okazać się mało kłopotliwy w codziennych relacjach z człowiekiem.

ikona podziel się Przekaż dalej