Usposobienie cane corso – jaki jest włoski pies obronny?

Charakter młodego buntownika

Omawiając usposobienie cane corso, warto rozpocząć od kwestii nieco upartego temperamentu. Pies tej rasy wymaga wczesnej socjalizacji i właściwego szkolenia, które zapewni odpowiednie relacje z rodziną.

Niekiedy włoski pies obronny bywa uparty i niezależny, jednak odpowiednio prowadzony nie stwarza problemów w relacjach z właścicielem. Młody szczeniak będzie chętny do zabawy, radosny i bardzo towarzyski. Temperament młodego buntownika wymaga doświadczonego szkoleniowca, jednak efekty prawidłowego prowadzenia okazują się bardzo dobre.

Temperamentne usposobienie czarnych czy szarych cane corso może sprawić, że pies owej rasy nie zawsze wykona wszystkie komendy. Zrobi to, jeśli uzna komendę za konieczną lub atrakcyjną. Zrównoważony cane corso italiano nie będzie przy tym wybitnie szybki i zdeterminowany. Dlatego rasa nie sprawdza się najlepiej w sportach typu agility, zdecydowanie bardziej odpowiada jej tropienie.

Włoski pies obronny i relacje z rodziną. Charakterystyka zachowań

Opisując charakter cane corso italiano, nie sposób pominąć kwestii przywiązania do rodziny. Pies tej rasy jest wyjątkowo lojalny i oddany właścicielom. Lubi spędzać z nimi duże ilości czasu, świetnie odnajduje się wylegując na kanapach, koniecznie u boku właściciela. Nasz towarzysz w kolorze blue czy black okaże się też przyjaznym pieszczochem, lubiącym znajdować się w centrum uwagi.

Zrównoważony charakter i przyjazne nastawienie sprawdza się także w stosunku do dzieci. Cane corso italiano z reguły okazuje się delikatny oraz łagodny dla znanych sobie dzieci. Mimo wszystko, ze względu na duże rozmiary, a także nieostrożność pupila, kontakt dzieci z psem powinien odbywać się pod kontrolą osoby dorosłej.

Charakter cane corso sprawdzi się także w kontaktach z osobami starszymi. Pies akceptuje wszystkich członków rodziny, a odpowiednio prowadzony nie przejawia tendencji do dominacji. Opisując jego usposobienie, warto wspomnieć, że szkoleniowiec musi być osobą wzbudzającą respekt i potrafiącą nawiązać pozytywne relacje z pupilem. Nie powinny być to dzieci ani osoby, które nie będą w stanie zapewnić psu odpowiedniej dawki ruchu.

Usposobienie cane corso kontra inne zwierzęta – opis zachowań

Nasz czarny czy blue cane corso italiano to pies towarzyski i zrównoważony. Z reguły dobrze dogaduje się z innymi psami i nie prowokuje konfliktów. Dorosły pies czy suka nie będą prowokować obcych zwierząt na spacerach, z reguły okazują się też trudne do wyprowadzenia z równowagi. Jednak zaatakowane, będą potrafiły się skutecznie bronić. Sprowokowany włoski pies obronny bywa wyjątkowo zaciekły i skuteczny, stanowiąc zagrożenie dla agresora.

Włoski pies obronny dogada się ze szczeniakami, dobrze znanymi sobie psami, a nawet kotami. Z uwagi na duże rozmiary i żywiołowość pupila, najbezpieczniej będzie umożliwiać zabawy z pupilami o zbliżonych rozmiarach.

Pies rasy cane corso nie posiada silnego instynktu łowieckiego. Nie będzie zatem podążał za uciekającymi zwierzętami. Dobrze socjalizowany pies lub suka z reguły dobrze odnajdują się w relacjach z innymi czworonogami. Jedynie brak odpowiedniego szkolenia może spowodować problemy i zwiększać skłonność do dominacji pupila. Jeśli planujesz zakup psa tej rasy, sprawdź także ten artykuł z opiniami na temat cane corso.

Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!

Co warto wiedzieć przed zakupem rasowego szczeniaka?

Jak wygląda rasa cane corso italiano – krótka charakterystyka, zdjęcia

Przed zakupem psa, warto poznać jego wzorcowy wygląd i umaszczenie. Przeglądając zdjęcia rasy, szybko zauważymy, że cane corso italiano posiada unikatowy wygląd. Dorosły pies waży około 45 do 50 kg, z kolei suka 40 do 45 kg. Opis ze wzorca rasy określa także dopuszczalne umaszczenie.

Rasowe cane corso przeważnie posiadają umaszczenie w kolorze czarnym, szarym i czerwonym jelenim. Umaszczenie może niekiedy wpadać w odcień blue, jednak nie jest ono wyróżnione we wzorcu rasy.

Bez względu na umaszczenie, cane corso italiano posiada krótkie, bardzo błyszczące i przylegające do siebie futro. Pod właściwą okrywą znajduje się niewielka ilość podszerstka. Pies posiada proporcjonalną, masywną budowę ciała, sprawia wrażenie elegancji oraz siły. Przeglądając zdjęcia rasy, szybko zauważymy wiele cech charakterystycznych wyłącznie dla cane corso.

Długość życia i najważniejsze wymagania

Omawiana rasa psa zasługuje na uwagę ze względu na swój charakter, piękne umaszczenie, ale i ze względu na długość życia. Rasowe, pochodzące z dobrych hodowli psy przeważnie cieszą się dobrym zdrowiem i rzadko odwiedzają gabinety weterynaryjne. Średnia długość życia wynosi 10 – 12 lat.

Pies rasy cane corso na białym tle oraz charakter i usposobienie cane corso
Charakter i usposobienie cane corso, czyli opis tej popularnej włoskiej rasy

Długość życia dobrze odżywionego, aktywnego psa tej rasy może okazać się jeszcze wyższa. Trzeba przy tym pamiętać, że rasa wymaga prawidłowo zbilansowanego jedzenia oraz dużej dawki ruchu. Rasowe psy nie są szczególnie wymagające w kwestii jedzenia i chętnie zjadają każdy posiłek. Duży apetyt może niekiedy prowadzić do nadwagi, która jest groźna zarówno dla szczeniaków, jak i dorosłych psów. Otyłość to jedna z istotnych przyczyn, która wywołuje problemy z poruszaniem się, niszczy stawy zwierzęcia i może w istotny sposób ograniczyć długość życia.

Jakie opinie wzbudza rasa cane corso?

Nieco groźny wygląd i charakterystyka zachowań sprawia, że rasowe cane corso wzbudzają dość zróżnicowane opinie. Jedne osoby widzą w nich idealnego towarzysza, inni psa groźnego i niebezpiecznego. Niektóre negatywne opinie o rasie bywają mocno przesadzone.

Nasz czarny czy blue włoski pies obronny posiada wprawdzie temperamentny charakter, jednak odpowiednio prowadzony będzie posłusznym towarzyszem człowieka. Zrównoważony charakter sprawia ponadto, że pies okazuje się trudny do wyprowadzenia z równowagi. Niektóre opinie sugerują, że rasowe cane corso bywają nieprzewidywalne. Ma to miejsce wtedy, gdy pies trafi do osoby nieodpowiedzialnej lub niedoświadczonej.

Omawiając opinie o rasie, warto także wspomnieć, że pewnym mankamentem okazuje się sama cena cane corso. Szczeniaki znajdują się w ograniczonej liczbie hodowli, a cena ich zakupu często będzie odczuwalnym wydatkiem.

Cena cane corso i charakterystyka dobrej hodowli

Jak już wspomnieliśmy, cena cane corso może być czynnikiem, który zniechęca do zakupu owej rasy. Młody pies czy suka w dobrych hodowlach często okazują się dość drogie. Cena zakupu szczeniaków z dobrym pochodzeniem rozpoczyna się od 2500 zł. Jest to bardzo atrakcyjna stawka, która zostanie zaoferowana jedynie przez nielicznych hodowców.

Cena cane corso z dobrego skojarzenia i z posiadającej dobre opinie hodowli przeważnie wynosi 2500 – 4500 zł. Szczeniaki w kolorze czarnym czy odcieniu blue często są dostępne w jeszcze większych cenach. Młody pies lub suka z uprawnieniami do brania udziału w wystawach i o wybitnym eksterierze przeważnie kosztuje ponad 5000 zł. Górna cena cane corso okazuje się trudna do ustalenia.

Sama cena nie powinna być jedynym wyznacznikiem wyboru szczeniaka. Znaczenie istotniejsza okazuje się charakterystyka dobrej hodowli. Dobry hodowca udostępni zdjęcia szczeniąt, pokaże, jak wygląda suka hodowlana, czy udostępni zdjęcia psa reproduktora. Hodowca powinien też omówić długość życia, stosunek do dzieci i usposobienie cane corso z konkretnej linii hodowlanej. W dobrych hodowlach dopuszcza się do rozrodu jedynie osobniki o prawidłowym, zrównoważonym charakterze i odpowiednich cechach wyglądu. Warto dopytać, czy suka i włoski pies obronny reproduktor posiadają badania w kierunku dysplazji stawu biodrowego, która jest najczęstszą przypadłością rasy.

Charakterystyka dobrej hodowli obejmuje także kwestie rodowodu. Opisując dobrą hodowlę nie sposób pominąć tematu rodowodów i dokumentacji. W Polsce działa wiele związków i stowarzyszeń, jednak wyłącznie ZKwP współpracuje z międzynarodową federacją FCI. Cena szczeniaka z hodowli należącej do ZKwP może być nieco wyższa, jednak okazuje się najpewniejszym rozwiązaniem. Mały pies czy suka ze sprawdzonym pochodzeniem będzie prawdziwym przedstawicielem danej rasy. Co więcej, do rozrodu dopuszcza się jedynie osobniki o zrównoważonym, zgodnym ze wzorcem temperamencie.

Rasa będzie też dostępna w mniej znanych związkach i stowarzyszeniach. Jednak czarny czy blue cane corso italiano może nie być prawdziwym przedstawicielem rasy. Zdarza się, że w mało znanych hodowlach dopuszcza się osobniki z lukami w pochodzeniu, a zdjęcia w ogłoszeniach nie prezentują stanu faktycznego. Co więcej, atrakcyjna cena cane corso może być jedynie pozorną oszczędnością, bowiem psy mogą okazać się chorowite.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny