Umaszczenie staffordshire bull terriera – oto najczęściej spotykane maści
Ten angielski pies jest znany w Polsce. Staffik ma dobry charakter, ale jest wymagający. Jaka jest historia tego psa? Jakie usposobienie ma staffordshire bull terrier? Jakie są opinie o staffiku? Czy umaszczenie staffordshire bull terriera może być niebieskie (blue)? Jaka jest średnia długość życia staffika? Czy świerzb u psa można leczyć domowymi sposobami? Czy rasowe szczeniaki są drogie? Czytaj dalej, a poznasz odpowiedzi na te pytania.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o terrierach.
Krótka charakterystyka rasy staffordshire bull terrier – historia, wygląd
Rasa narodziła się w Wielkiej Brytanii. W XIX wieku hodowcy obrali sobie za cel stworzenie psa, który będzie łączył w sobie zwinność i nieustępliwość teriera oraz odwagę i siłę buldoga, a także brak agresji do człowieka. W ten sposób powstały psy, które wykorzystywano do walk psów oraz do zawodów z zagryzania szczurów na czas. Później trafiły one do Stanów Zjednoczonych, gdzie za ich sprawą powstały nowe rasy (pit bull terrier, american staffordshire terrier). Jednak w samej Wielkiej Brytanii staffik pozostał w swojej niezmienionej formie. Dopiero go walki psów zostały zakazane, ta rasa wybiła się na salony i stała się towarzyszem rodzin.
Średnia długość życia staffordshire bull terriera to ok. 10-14 lat. Staffik jest małym psem, ale muskularnym i silnym. Wysokość w kłębie powinna wynosić od 35,5 do 40 cm. Waga samicy powinna mieścić się w przedziale 11-15,4 kg, a samca 12,7-17 kg. Wzrost i waga muszą być we właściwej proporcji.
Sierść tego psa jest krótka, gładka i przylega do ciała. Jej pielęgnacja nie jest uciążliwa, zazwyczaj wystarczy wyczesać staffika raz na tydzień (tylko w okresie linienie warto robić to codziennie), a kąpiel nie jest potrzebna. Umaszczenie staffordshire bull terriera może być różne. Ten angielski pies może być czarny, biały, czerwony, błękitny (blue), w białe łaty, pręgowany (możliwy każdy odcień), pręgowany z białym. Czarne podpalane i wątrobiane umaszczenie staffordshire bull terriera jest niepożądane. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o amerykańskim staffordshire terierze.
Usposobienie staffika – jaki jest ten pies?
Staffordshire bull terrier to pies przyjacielski, który znany jest ze swojego opiekuńczego podejścia do dzieci. Ten wesoły piesek mocno przywiązuje się do całej rodziny. Jego przyjacielskie nastawienie do ludzi sprawia, że nie jest najlepszym stróżem, ale gdyby ktoś bezpośrednio zagroził jego rodzinie, ten odważny piesek stanąłby w jej obronie. Staffik ma ogromny temperament, który może okazać się nie lada wyzwaniem.
Ten pies szczeka rzadko, ale za to wydaje z siebie różne inne dźwięki. Jest absorbujący. Uwielbia być w centrum zainteresowania. Gdy nie jest w ciągłym ruchu, musi znajdować się blisko człowieka. Nigdy nie przepuści okazji, aby poleżeć z nim na kanapie. Dobrze wytresowany nie powinien przejawiać agresji względem innych psów, a mniejsze zwierzęta domowe powinien tolerować.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Staffik jest śmiały i inteligentny, ale także uparty. Przy jego szkoleniu należy wykazać się cierpliwością. Nie należy na niego krzyczeć, ponieważ jest to dla niego najgorsza kara. Wystarczy podchodzić do wspólnych treningów z entuzjazmem i wyraźnym zaangażowaniem, a wtedy pies powinien chętnie współpracować z człowiekiem. Jednak warto mieć na uwadze to, że pomimo najszczerszych chęci, nie uda się zapanować nad jego energią. W momentach jego ekscytacji należy uważać, żeby nikomu nie stała się krzywda (ulubieni goście zawsze są wylewnie obskakiwani). Pies ten musi mieć dużo ruchu w ciągu dnia, bo w przeciwnym razie zniszczy wszystko, co wpadnie mu do pyska.
Ile trzeba zapłacić za rasowe szczeniaki staffordshire bull terriera?
Psy z rodowodem nie są tanie. Za staffordshire bull terriera zazwyczaj trzeba zapłacić od 3000 do 4500 zł, choć można natknąć się na oferty i za 6000 zł. Ostateczna cena zależy od tego, w jakim stopniu szczeniak wpasowuje się w ramy wzorca rasy i czyjego geny przekazuje. Istotna jest renoma hodowli. Zdecydowanie droższe będą pieski sprowadzane zza granicy, ponieważ poza inna stawką za psa dochodzą dodatkowe koszty m.in. za transport i dłuższy pobyt szczeniaka w hodowli.
Przeglądając ogłoszenia, zwróć uwagę nie tylko na cenę czy zdjęcia, ale przede wszystkim na opis. Rasowy staffik nie jest w typie rasy ani nie występuje w rozmiarze miniaturki, a także zawsze ma rodowód. W opisie powinny znajdować się informacje o szczeniaku (data urodzenia, charakter, umaszczenie, badania, rodzice etc.) i o hodowli. Staffik jest uznany przez Międzynarodową Federację Kynologiczną, a to oznacza, że legalna hodowla z naszego kraju powinna przynależeć do ZKwP (Związku Kynologicznego w Polsce). Opinie o tej rasie i danej hodowli może poczytać na grupie miłośników staffordshire bull terriera na Facebooku.
Staffik nie jest psem dla każdego. Choć o rasie zazwyczaj mówi się same dobre rzeczy, to jednak osoba decydująca się na tego psa, powinna zdawać sobie sprawę z jego temperamentu. Nadaje się dla ludzi aktywnych, którzy mają wystarczająco dużo wolnego czasu, aby móc go poświęcić dla staffika. Należy zachować konsekwencję w jego wychowaniu. Trzeba pamiętać o regularnych wizytach u weterynarza i szczepieniach. Choroby, takie jak np. świerzb u psa, nie nadają się do leczenia domowymi sposobami. Tylko lekarz weterynarz może zająć się specjalistycznym leczeniem psa.