Jaki jest border collie?

Biały, niebieski, czekoladowy – umaszczenie border collie, wzorzec rasy

W rasie border collie dopuszczalne są wszystkie umaszczenia. Jedynie kolor biały nie może stanowić więcej niż 30% powierzchni ciała zwierzaka. Border collie może mieć kolory sierści takie jak:

  • czekoladowy marmurkowy (chocolate merle),
  • czarno-biały,
  • niebieski marmurkowy (blue merle),
  • liliowy marmurkowy trójkolorowy (lilac tricolour merle),
  • rudo-biały.

Wzorzec rasy nie określa, jaka powinna być waga tego psa, ale można założyć, że jest to jakieś 15-20 kg. Jest tam jednak zapis o wielkości. Idealna wysokość w kłębie dla psa border collie to 53 cm, suczka powinna być mniejsza. Jest to pies średniej wielkości. Ma bardzo wyraźnie zaznaczony stop (miejsce, w którym czoło przechodzi w kufę). Jego uszy są średniej wielkości, szeroko osadzone. Mogą być stojące lub częściowo załamane. Nigdy nie były przycinane, podobnie jak ogon, który jest dość długi.

Jest to pies, który ma dwa rodzaje szaty. Może być krótkowłosy lub mieć sierść o średniej długości. Podszerstek jest miękki i gęsty, chroni przed niepogodą. Włos okrywowy jest średniej twardości i równie gęsty. Border collie z krótką sierścią należy wyczesywać raz w tygodniu, a z nieco dłuższym włosem trzeba częściej. Zmniejsza to liczbę włosów, którą psy zostają na meblach, podłodze i ubraniach.

Charakter border collie – opis zachowania

Border collie jest najinteligentniejszym psem. Niestety przez to trzeba poświęcać mu bardzo dużo czasu, ponieważ nie wystarczą mu długie spacery. Border potrzebuje ćwiczeń umysłowych. Ich ograniczona ilość i małe zainteresowanie ze strony właściciela może spowodować, że pies zacznie niszczyć różne rzeczy. Jest wrażliwy i potrzebuje stałego kontaktu z człowiekiem. Decydując się na tego psa, trzeba liczyć się z tym, że potrzeba z nim sporo ćwiczyć.

Jest to bardzo przyjacielski pies. Nie przejawia agresji względem nikogo i niczego. Z tego powodu nie sprawdza się jako stróż. Jest uległy i oddany swojemu panu. Kiedy zajmuje się stadem, jest bardzo skoncentrowany na swoim zadaniu. Opiekuje się zwierzyną, nie robiąc jej krzywdy. Raczej przy tym nie szczeka, a jedynie zagania. Potrafi odnaleźć zganione zwierzę i przyprowadzić z powrotem do zagrody.

Border collie nadaje się do psich sportów, jednak nie każde może mu odpowiadać. Niektóre osobniki wolą brać udział w agility, a inne preferują frisbee, ale taniec i różne sztuczki kocha każdy z nich. Warto rozbić szkolenie w ciągu dnia na krótkie sesje po ok. 20 minut, ponieważ border collie szybko się nudzi. Należy również pamiętać o konsekwencji i pilnowaniu raz ustalonych zasad.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Ile kosztują rasowe psy?

Cena za border collie – koszt szczeniaków

Za rasowe pieski trzeba trochę zapłacić. Cena za szczeniaki z pochodzeniem FCI przeważnie mieści się w granicach 4 500 – 6 000 zł. Ceny za border collie z uprawnieniami wystawowymi mogą dalece przekraczać kwotę 6 000 zł. Pieski z hodowli tyle kosztują, ponieważ jej prowadzenie jest czasochłonne oraz kosztowne. Odpowiedzialny hodowca nie oszczędza na zwierzakach. Kupuje dobrej lub bardzo dobrej jakości karmę (albo stosuje dietę BARF, opartą na podawaniu psu surowego mięsa i dobraniu odpowiednich suplementów), a także regularnie zabiera je do weterynarza. Zwierzęta są zaszczepione i odrobaczone, psy hodowlane mają przeprowadzone badania. Do tego psiaki są odpowiednio socjalizowane. Charakter zwierzaka kształtuje się od jego pierwszych dni, dlatego ważne jest miejsce, w którym kupuje się psa.

Najlepiej omijać oferty, w których pieski są sprzedawane za ok. 1500 zł. Tylko pseudohodowle oferują tak niskie ceny. Nastawieni są na zysk, więc rozmnażają pieski bardzo często, do tego kojarzone są ze sobą osobniki zbyt spokrewnione i nierzadko chore. Mała cena za szczeniaki ma zachęcać do kupna, ponieważ potrzebują zrobić miejsce dla następnych miotów.

Pies rasy border collie biegający po łące podczas spaceru, a także umaszczenie border collie
Jakie umaszczenie border collie występuje w hodowli i co warto wiedzieć o psach tej rasy

Nie tylko po cenie można poznać, że pieski są z pseudohodowli. Przeglądając ogłoszenia, zwróć uwagę nie tylko na zdjęcia, bo po nich można tylko wstępnie zweryfikować, czy piesek nie jest wychudzony oraz jest trzymany w czystym miejscu. Najważniejszy jest opis. W nim powinny być zawarte informacje o szczeniaku (data urodzenia, rodzice, badania etc.) oraz samej hodowli (jej nazwa, stowarzyszenie, do którego przynależy, link do stronki lub fanapage). Warto przejrzeć poprzednie mioty oraz poczytać opinie na forach lub grupie zrzeszającej miłośników danej rasy. Jednak najlepiej jest się umówić i na własne oczy przekonać, jak zachowuje się piesek oraz w jakich warunkach się wychowuje. Warto też zwrócić uwagę na to, jaki stosunek do psów ma sam hodowca i czy zależy mu na sprzedaży szczeniaka komukolwiek, czy osobie odpowiedzialnej. Sprawdź także ten artykuł o cenach psów rasy border collie.

Hodowla rasowych psów

Hodowca może sprzedać pieska w momencie, gdy ten skończy 8 tygodni. W czasie, w którym przebywa w hodowli, powinien zostać dwa razy odrobaczony, raz zaszczepiony oraz mieć wszczepiony CHIP. W momencie odebrania szczeniaka otrzymuje się również jego rodowód (wymóg konieczny!). Hodowca nie urywa kontaktu po sprzedaży, a wręcz pomaga nowemu właścicielowi. Doradza, w jaki sposób trenować szczeniaka oraz interesuje się, czy piesek jest dobrze traktowany.

Warto wiedzieć, że rasa border collie ma wady genetyczne. Choroby u psów tej rasy są dość częste. Border może mieć kłopoty z oczami (np. postępujący zanik siatkówki), a także dostać skrętu żołądka, jeżeli nie przypilnuje się tego, aby nie biegał po jedzeniu i piciu oraz nie pił zbyt łapczywie. Czasami border collie mają dysplazję stawów biodrowych. Zdarza się, że niektóre leki są dla nich szkodliwe. Mogą to być preparaty na odrobaczanie psa, jak i środki stosowane przy narkozie. Mimo to średnia długość życia tych psów szacowana jest na 13-16 lat.

Różnorodne umaszczenie border collie pozwala na szeroki wybór, ale jeżeli szukasz psa, który będzie lepszym stróżem, możesz poczytać o rasie, którą jest jack russell terrier szorstkowłosy. Są to psy, które mają równie duży temperament i wesołe usposobienie co border collie. Jednak jack russell terrier szorstkowłosy nie nadaje się dla dzieci, ponieważ nie ma do niej wystarczającej cierpliwości, a mniejsze zwierzęta będzie traktował jako swoje ofiary. Lubi brać udział w różnych psich sportach, a nie potrzebuje tak dużej aktywności fizycznej, jak border collie. Jeżeli jednak urzekł cię ten pasterski pies, upewnij się, że będziesz mógł poświęcić mu dużo czasu i uwagi, a on odwzajemni ci się swoim cudownym charakterem!

ikona podziel się Przekaż dalej