Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy?

PZU, Generali czy Hestia – gdzie można ubezpieczyć psa?

Bardzo często ubezpieczenie psa można wykupić w ramach polisy mieszkaniowej, warto jednak wiedzieć, że piesek jest wtedy ubezpieczony tylko w tym mieszkaniu objętym ochroną. Polisę można rozszerzyć o dodatkową ochronę OC lub jeszcze inne dodatkowe pakiety.

Do wyboru jest m.in.: PZU, Aviva, Ergo Hestia, Compensa, Link4, Generali, Warta. Jednak nie każdy z tych ubezpieczycieli ma w swojej ofercie szerokie ubezpieczenia psa. Zanim zdecydujesz się na któregoś z nich, zastanów się, jaki pakiet najbardziej cię interesuje.

Ubezpieczenie psa może obejmować:

 • ochronę od kradzieży, ognia, zalania, nieszczęśliwych wypadków w domu (np. śmierci pupila w wyniku otrucia),
 • ochronę od zniszczenia mienia lub pogryzienia osób trzecich,
 • pomoc weterynaryjną,
 • koszt uśpienia chorego zwierzęcia lub ciężko rannego w wypadku,
 • koszt kremacji i pochowku,
 • koszt poszukiwań zaginionego zwierzęcia,
 • wypłatę świadczenia na zakup nowego pupila,
 • konsultacje online u weterynarza,
 • transport psa.

W ramach standardowej polisy mieszkaniowej zwierzak może być ubezpieczony od nieszczęśliwych wypadków np. poniesienia ran lub śmierci w momencie włamania. Ubezpieczony właściciel psa otrzyma odszkodowanie także w chwili, gdy zwierzęta domowe poniosą szkodę w czasie pożaru lub zalania. Z kolei OC w życiu prywatnym ochroni od odpowiedzialności cywilnej w przypadku szkód wyrządzonych przez psa, np. zniszczenie mienia, pogryzienie kogoś na ulicy.

Nie każdy ubezpieczyciel oferuję polisę, która wiąże się ze zwrotem kosztów leczenia pupila w wyniku wypadku (np. komunikacyjnego, wypadnięcie przez balkon, pogryzienia przez innego psa) lub choroby, ale np. Link4 ma coś takiego (przypomina ubezpieczenie zdrowotne). Polisa będzie obejmowała do 2 zdarzeń w roku, a w każdym z nich może pokryć koszt do 1000 zł. Pieniądze będą przeznaczone na wizyty w lecznicy, badania, środki opatrunkowe, leki, niektóre zabiegi.

Ubezpieczenie psa nie pokrywa kosztów leczenia choroby, która jest wynikiem wady genetycznej lub zaniedbania ze strony właściciela (np. brak terminowych szczepień pupila). Jeżeli pupil jest już chory, to ubezpieczenie nie zwraca kosztów poniesionych przed wykupieniem polisy. Ubezpieczenie nie obejmuje zgonu zwierzęcia wynikającego z przyczyn naturalnych (starości). Istotny jest także wiek pupila. Najczęściej musi on mieć od 6 miesięcy do 14 lat.

Ile kosztuje ubezpieczenie psa lub kota oraz ile może wynosić odszkodowanie?

Jest to uzależnione od wybranej polisy (zakres ochrony, wartość, limit ubezpieczyciela). Cena za rok zazwyczaj waha się od 100 do 700 zł. Im większy pakiet, tym więcej trzeba zapłacić, ale też nie każdy ubezpieczyciel ma w swojej ofercie to, co najbardziej nas interesuje.

Pies u weterynarza na koszt ubezpieczyciela, a także informacje o ubezpieczeniach dla psów, rodzaje polis, ich ceny i zakres ubezpieczenia dla psa
Ubezpieczenie dla psa krok po kroku, czyli rodzaje polisy, ceny, zakres polisy, informacje o ubezpieczeniach i od czego można ubezpieczyć psa

Czasami ubezpieczyciel oferuje limit 3000 zł na zakup nowego zwierzaka, a także limit 5000 zł na koszt leczenia. W przypadku Link4 jest to limit 2000 zł na usługi weterynaryjne (dwa razy po 1000 zł). Inny ubezpieczyciel oferuje limit 2000 zł na leczenie, uśpienie, kremację i pochówek. Jednak w przypadku OC w życiu prywatnym zdarzają się także ubezpieczenia z zakresu 75000 – 100000 zł.

Istnieje też coś takiego jak PETHELP. Pakiet standard dla psa kosztuje 39 zł lub 445 zł jednorazowo. Zawiera:

 • jeden profilaktyczny przegląd zdrowia zwierzęcia,
 • dwie wizyty w przypadku choroby (diagnostyka i zaproponowanie leczenia),
 • dwie wizyty kontrolne,
 • trzy porady online,
 • 200 zł za preparat na kleszcze i pchły,
 • badanie laboratoryjne (jedno podstawowe krwi, jedno kału i jedno podstawowe moczu),
 • jedno obcinanie pazurów,
 • 50 zł na leki,
 • szczepienie przeciw wściekliźnie,
 • 20% zniżki na USG,
 • rabat na zakupy w fera.pl,
 • dostęp do różnych informacji (m.in. żywienie, pielęgnacja, szkolenie psa).

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Jeśli kupiłeś psa, sprawdź także ten artykuł o pierwszych dniach psa w nowym domu.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Paszport dla psa – informacje

Przewóz zwierząt domowych (kota, psa, fretki) za granicę wiąże się z koniecznością wyrobienia dla nich paszportów. Ten dokument może zostać wydany jedynie przez weterynarza. Cena jest odgórnie ustalana, więc we wszystkich lecznicach dla zwierząt koszt paszportu wynosi 100 zł.

Piesek musi mieć założoną książeczkę zdrowia, w której zapisane ma wszystkie szczepienia oraz odrobaczenia. Obowiązkowo zwierzak musi mieć wszczepiony CHIP lub wykonany tatuaż przed wyrobieniem paszportu. Tuż przed wyjazdem lekarz musi zbadać pieska, aby móc wystawić jego świadectwo zdrowia.

W paszporcie powinny znaleźć się informacje: o właścicielu (imię, nazwisko, dane kontaktowe, podpis), o upoważnionym weterynarzu, o szczepieniach (zwłaszcza o aktualnym szczepieniu przeciw wściekliźnie) i o odrobaczeniu. Do tego potrzebny jest jeszcze opis pieska (płeć, rasa, data urodzenia, cechy szczególne, umaszczenie, imię) oraz opis CHIP (numer, data oznaczenia, umiejscowienie).

Hodowla rasowych psów – opinie, forum

Przy zakupie rasowego psa należy zwrócić uwagę na parę rzeczy. Przede wszystkim istotne jest to, gdzie zapisana jest hodowla. Ta w naszym kraju powinna być częścią Związku Kynologicznego w Polsce (ZKwP), ponieważ tylko ona należy do Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI).

Piesek, który opuszcza hodowle, musi mieć 8 tygodni. Obowiązkowe są odrobaczenia (2-3 razy), szczepienia (1-2 razy) i CHIP. W dniu odebrania pieska właściciel otrzymuje metryczkę. Na jej podstawie może wyrobić rodowód w oddziale ZKwP.

W Polsce cena rasowego psa waha się od 2000 do 4000 zł, choć można natrafić też na droższe pieski. Goldendoodle to krzyżówka golden retrievera i pudla (różnych rozmiarów). Ta hybryda nie jest uznana przez FCI, więc należy zachować szczególną ostrożność, przy wyborze hodowli (warto zapytać o nią na forum). Ich cena jest trudna do oszacowania, bo są rzadko spotykane w Polsce, ale pokrewne labradoodle za granicą kosztują 1500 – 3000 dolarów.

Ubezpieczenie psa najczęściej można dokupić w ramach polisy mieszkaniowej, ale ono obejmuje tylko nieszczęśliwe wypadki, które zdarzą się w tym mieszkaniu. Dodatkowo warto zdecydować się na o OC w życiu prywatnych, ponieważ ochrania przed kosztami wynikającymi z pogryzienia przez psa osób trzecich oraz zniszczenie przez niego czyjegoś mienia. Niektóre pakiety obejmują też pomoc weterynaryjną oraz koszty uśpienia, kremacji i pochowku schorowanego lub rannego w wypadku pieska.

ikona podziel się Przekaż dalej