Tresura owczarka niemieckiego krok po kroku – poradnik praktyczny
Owczarki niemieckie są niezwykle inteligentnymi psami. Jednak, jak większość podobnych do niego ras, owczarek niemiecki potrzebuje swojego właściciela, który pomoże mu w socjalizacji. Tresura owczarka niemieckiego jest niezwykle ważna, by zapobiec nieprzewidywalnym, destrukcyjnym zachowaniom wilczura. Jak wytresować swojego psa? W jaki sposób go szkolić? Oto praktyczny poradnik, który pomoże ułożyć zachowanie psów. Bo wytresowany pies to przecież… dobry pies!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o owczarkach.
Tresura owczarka niemieckiego – porady
Dlaczego tresowanie owczarków niemieckich jest takie ważne?
Owczarek niemiecki to pies, którego wyhodowano jako rasę pracującą. Owczarki mogą pracować niemal przez cały dzień, wykonując przeróżnej maści polecenia i komendy. Właśnie dlatego tak ważny jest trening oraz nauka czworonogów – zwłaszcza, że energia owych psów jest naprawdę ogromna. Często właściciele nawet nie spodziewają się, jak bardzo temperamentną rasą jest wilczur i później nie wiedzą, jak spożytkować jego energię. Bardzo często właściciel zostawia psa na cały dzień w domu, a on dość emocjonalnie reaguje na powrót ukochanego opiekuna, np. skacząc na niego.
Jak więc zapanować nad owczarkiem niemieckim? Otóż, trzeba psa utrzymywać w ryzach i ułożyć, by odpowiednio się on zachowywał. Przede wszystkim, ważne będzie spożytkowanie psiej energii i wymęczenie psa fizycznie, ale też intelektualnie. Możesz swojego psa nauczyć posłuszeństwa pod warunkiem, że szkolenie domowe będziesz prowadził każdego dnia. Tylko systematyczny trening może bowiem przynieść oczekiwane rezultaty.
Szkolenie szczeniąt owczarka niemieckiego
Mały, długowłosy wilczur to przepiękne i pocieszne stworzenie. Ważne jednak, by zacząć tresować wilczurka już od najmłodszych lat. To zupełnie zerowy koszt – wystarczy poświęcić szczeniakowi odpowiednio dużo czasu i cierpliwości. Pamiętaj bowiem, że kiedyś z tej puchatej kuleczki wyrośnie wielki wilczur, potrafiący skakać na człowieka tylko po to, by się z nim przywitać. Siła wilczura jest naprawdę ogromna, więc należy nauczyć go wcześniej, jaki powinien on być w stosunku do ludzi, ale też innych zwierząt.
Dużo szczeniaków zabawę widzi np. w szarpaniu spodni właściciela czy podgryzaniu rąk, by przetestować swoją siłę. Pomyśl sobie jednak, że później szczeniak dorośnie – i co, jeżeli będzie chciał swoją silniejszą już szczęką złapać małe dziecko? Lepiej będzie zabrać się więc za szkolenie psa i nauczenie go, że łapanie ludzi zębami jest nagannym zachowaniem. Owczarki powinny nauczyć się tego, gdzie są granice i której bariery przekroczyć im nie wolno. Musisz nauczyć go, że schylony człowiek nie jest obiektem do skakania. Musisz też pokazać pieskowi, że przeskakiwanie płotu czy kopanie dołów w ogrodzie jest złe. Im wcześniej rozpoczniesz naukę, tym szybciej piesek będzie wytresowany i ułożony. Jeśli szukasz więcej praktycznych sposobów, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wytresować psa.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Nauka posłuszeństwa – jak szkolić owczarki niemieckie?
Tresura owczarka niemieckiego – porady
Jak wygląda szkolenie owczarków? Długowłosy owczarek niemiecki najczęściej daje się wytresować dopiero, gdy przestanie być całkiem małym pieskiem – czyli po ok. 8 tygodniu. Owczarek będzie już oddzielony od matki i zacznie interesować się otaczającym go światem. Właśnie w tym wieku należy zacząć wdrążać solidne szkolenie domowe, składające się z powtarzalnych sesji. Oczywiście, należy oddzielić tresowanie od zabawy, ale także potrafić je sprytnie ze sobą połączyć (np. za dobrze wykonane ćwiczenie piesek dostanie smakołyk). Warto w tym wieku pokazać pieskowi, że:
- potrzeby fizjologiczne należy załatwiać na dworze,
- nie wszystkie miejsca w domu są dla niego,
- nie wszystkich przedmiotów piesek może dotykać,
- każdy piesek na smyczy bądź szelkach powinien zachowywać się grzecznie.
Jeżeli będziesz mieć problem z tymi podstawowymi czynnościami i nauczeniem ich swojego owczarka, warto będzie już wtedy zapisać go na profesjonalne szkolenie. Cena szkolenia zależeć będzie od tego czy będą to zajęcia w grupie, czy też indywidualne.
Ćwiczenia fizyczne i uspołecznianie – poradnik
Wilczura należy tresować pod względem aktywności fizycznej, zwłaszcza że to rasa wymagająca ruchu. Owczarki muszą znaleźć ujście swojej energii, więc nie powinny się nigdy nudzić. Jeżeli pieski nie będą bowiem ćwiczyć, mogą stać się agresywne dla ludzi bądź innych psów. W dodatku, ćwiczące pieski mają szansę na zachowanie doskonałej kondycji przez wiele kolejnych lat. Będą też mieć mocniejsze mięśnie i stawy, a także na długo zachowają mocne kości.
Oprócz aktywności fizycznej, ważny będzie również kontakt psów z innymi zwierzętami i ludźmi. Dzięki temu pies będzie potrafił dogadywać się z innymi, a także nie będzie sprawiał większych problemów. Uważaj przy tym, bo owczarki niemieckie są bardzo pewne siebie, uważając się za „lepszą rasę”. Należy wyeliminować takie myślenie, socjalizując psa z innymi i wpływając na jego łagodne usposobienie. Czasami zaobserwować u wilczura zaczepianie i podgryzanie, zwłaszcza gdy jest mały – takie objawy mogą oznaczać, iż owczarek będzie antyspołeczny. A to już problem, którym może zająć się wyłącznie profesjonalna szkoła dla psów problemowych. Jednak, koszt takich szkoleń będzie na pewno wyższy, jak piesków o łagodnym charakterze. Cena za jedną taką lekcję często kosztuje bowiem nawet ok. 150 zł.
Nie zapominaj, że wobec owczarków należy być stanowczym i konsekwentnym. Używaj też możliwie pozytywnych wzmocnień, będąc cierpliwy i poświęcając szkoleniu wystarczająco dużo czasu. Nie krzycz na owczarka, a także pod żadnym pozorem nie podnoś na niego ręki. Swoim nieodpowiednim zachowaniem możesz sprawić, że pies zacznie się bać – wówczas na pewno będzie reagował agresją na niektóre z zachowań człowieka. Nie przejmuj się popełnianymi prze pieska błędami, a raczej skup na pozytywnym wzmocnieniu tresury owczarka. Powtarzaj sesje i nagradzaj psa za każde dobrze wykonane polecenie. To wcale nie jest takie trudne zadanie, gdy skupisz się na szkoleniu. Jeśli poświęcisz mu wystarczająco dużo uwagi, owczarek szybko stanie się świetnym przyjacielem i sprawi, że nawet ponury dzień nabierze pozytywnych barw!