Toy rosyjski – najważniejsze informacje o rasie

Wzorcowy wygląd i waga piesków rasy toy rosyjski


Jak sama nazwa wskazuje, krajem patronackim toya jest Rosja. Rasa została uznana przez FCI, a wszystkie informacje o jej idealnym wyglądzie odnajdziemy we wzorcu rasy FCI numer 352. Dowiadujemy się z niego, że dorosły, prawidłowo zbudowany pies powinien ważyć około 1,5 do 3,0 kg. A zatem toy rosyjski posiada podobne rozmiary co popularny w Polsce yorkshire terrier.

We wzorcu znajdziemy także informacje na temat dopuszczalnego umaszczenia. Toy rosyjski posiada maść czarną podpalaną, czekoladowo podpalaną, błękitną lub rudą w różnych odcieniach. Maść ruda może posiadać nalot w kolorze czarnym, czekoladowym bądź błękitnym.

Co ciekawe, to rosyjski występuje w dwóch odmianach szaty. W hodowlach znajduje się toy krótkowłosy oraz toy rosyjski długowłosy. Pupil krótkowłosy posiada sierść krótką i przylegającą do ciała. W przypadku piesków krótkowłosych podszerstek został całkowicie wyeliminowany, dzięki czemu pupil może sprawdzić się w przypadku alergików uczulonych na psią sierść.

Długowłosy toy rosyjski posiada gładką, przylegającą, prostą lub lekko falistą sierść, która na tułowiu posiada długość około 3 do 5 cm. Na głowie i przedniej stronie kończyn sierść jest bardzo krótka. Z kolei na ogonie oraz tylnej stronie kończyn, sierść tworzy charakterystyczne, jedwabiste pióro. Na dużych, szpiczastych uszach pojawiają się obfite frędzle, które rosną aż do trzeciego roku życia pieska.

Wzorcowy charakter toya rosyjskiego

Pies rasy toy rosyjski słynie z dużego przywiązania do całej rodziny. Nasz długowłosy czy krótkowłosy towarzysz będzie idealnym pupilem dla osób dorosłych oraz nieco starszych dzieci. Radosny, cieszący się życiem i wiecznie gotowy do wspólnej zabawy jest też chętny do nauki i szkolenia.

Opisując charakter toya rosyjskiego, możemy zauważyć wiele podobieństwo do yorkshire terriera. Są to rasy, które zdają się nie zwracać uwagi na swoje niewielkie rozmiary. Toy rosyjski i terrier są odważne, często nieufne wobec obcych, a niekiedy same prowokują konflikty.

Szczenięta długowłosych czy krótkowłosych piesków powinny być odpowiednio socjalizowane już od pierwszych tygodni życia. Dzięki temu będziemy w stanie wyeliminować nadmierną agresję w stosunku do obcych ludzi i zwierząt. Dobrze ułożony toy rosyjski zaprezentuje bardziej uległe cechy charakteru, a umiejętna socjalizacja ułatwi mu nawiązywanie pozytywnych relacji z innymi zwierzętami. A może zainteresuje cię także ten artykuł o owczarku rosyjskim?

Najczęstsze opinie o rasie toy rosyjski

Pies rasy toy rosyjski długowłosy czy krótkowłosy nie jest w Polsce zbyt popularny. Jego obecność często budzi zdziwienie na spacerach, jednak osoby, które mają z nimi styczność, przeważnie posiadają pozytywne opinie o rasie.

Szczenięta rasy toy rosyjski wyglądają nieco komicznie, a ich długie uszy stają się charakterystyczną cechą rasy. Pies ma opinie pupila towarzyskiego, inteligentnego i chętnego do wspólnego kontaktu. Świetnie sprawdzi się dla rodzin ze starszymi dziećmi. Trzeba jedynie pamiętać, że mały toy rosyjski czy terrier to rasy delikatne i można przez przypadek wyrządzić im krzywdę. Dlatego kontakty pieska z małymi dziećmi powinny odbywać się pod stałą kontrolą osób dorosłych.

Jak już wspomnieliśmy, toy rosyjski posiada bardzo przychylne opinie wśród miłośników czworonogów. Jednak niektórzy podkreślają pewne wady, które mogły wpłynąć na mniejszą popularność rasy. Szczenięta długowłosych czy krótkowłosych piesków znajdują się w niewielu hodowlach. Przez to musimy liczyć się z wysokimi cenami za szczenięta oraz z dłuższym czasem oczekiwania na ich zakup. Hodowla może prowadzić rezerwacje na szczenięta, które dopiero znajdują się w planach.

Karmy dla psów o wymagającej sierści

Zależy mi na artykule mówiącym o karmach z rybami, konkretnie z łososiem, w którym będzie można zaprezentować ulepszoną odsłonę Brit Care Grain Free, linię karm opartą głównie na rybach.

Sprawdź!

Cena zakupu rodowodowych szczeniąt w Polsce

Ile kosztuje toy rosyjski i buldog angielski miniaturka?

Mało znane w Polsce rasy, często okazują się dość drogie w zakupie. Dobrym przykładem jest omawiany przez nas toy rosyjski. Cena za szczenięta w dobrych hodowlach i z rodowodem FCI często wynosi około 4000 – 6000 zł. Stawka za szczenięta o wybitnym pochodzeniu, z hodowli zbierających najlepsze opinie, niejednokrotnie dochodzi do kwoty 8000 – 9000 zł.

W ofertach sprzedaży znajduje się także tak zwany buldog angielski miniaturka. Warto przy tym podkreślić, że prawidłowa waga buldoga mieści się w przedziale 23 – 25 kg. Wzorzec rasy nie uwzględnia osobników o znacznie mniejszych rozmiarach. Buldog angielski miniaturka jest zatem wymysłem pseudohodowców.

Jak już wiemy, buldog angielski miniaturka nie jest prawdziwą rasą. Możemy jednak określić ceny zakupu buldoga angielskiego o prawidłowych proporcjach. Cena za psa z pochodzeniem FCI przeważnie waha się pomiędzy kwotami 2000 – 5000 zł.

Pies rasy toy rosyjski długowłosy oraz jego usposobienie i hodowla
Jaki charakter ma pies rasy toy rosyjski, czyli opis i charakterystyka

Cena basenji i cena doga niemieckiego

Kolejnymi przykładami mało znanych ras jest pies basenji i dog niemiecki. Cena basenji z dobrym pochodzeniem okazuje się mocno zróżnicowana. W Polsce znajdziemy nieliczne hodowle tej rasy, a stawka za szczenięta może być uzależniona od konkretnego miotu. Cena basenji przeważnie rozpoczyna się od 4000 zł. Cena basenji z renomowanej, posiadającej dobre opinie hodowli może też wynosić około 5000 zł. Górna cena basenji jest trudna do ustalenia, jednak przyjmuje się, że pieski z uprawnieniami wystawowymi mogą być znacznie droższe.

Cena doga niemieckiego również nie okazuje się najniższa. Dużych rozmiarów, majestatycznie wyglądający pies kosztuje przynajmniej 4000 zł. W wielu hodowlach cena doga niemieckiego wynosi 4500 – 5500 zł. Z kolei cena doga niemieckiego z wybitnego skojarzenia i z uprawnieniami wystawowymi często przekracza kwotę 6000 zł.

Zdrowie i prawidłowa pielęgnacja toya rosyjskiego

Wiemy już, ile kosztuje toy rosyjski i dowiedzieliśmy się, jaka jest cena doga niemieckiego. Wiemy także, że buldog angielski miniaturka nie figuruje w wykazie ras FCI. Ważną informacją dla przyszłego nabywcy będzie także prawidłowa pielęgnacja danej rasy.

Toy rosyjski czy terrier nie są psami problematycznymi. Krótkowłosy pupil wymaga jedynie okresowego czesania i zabezpieczania przed działaniem niskich temperatur. W przypadku toya długowłosego, wymagane jest częstsze czesanie oraz kontrola stanu sierści na uszach. Długa szata może się w tych miejscach delikatnie filcować, dlatego wymaga regularnego rozczesywania.

Maleńkich rozmiarów toy rosyjski wymaga też odpowiedniego żywienia. Możemy żywić go karmami suchymi lub mokrymi. Najlepiej sprawdzą się pokarmy bez dodatku zbóż i konserwantów. Ciekawą alternatywą jest także samodzielne przygotowywanie posiłków. Toy rosyjski nie ma tendencji do nadwagi, jednak z reguły nie jest też zbyt wymagający względem posiłków.

Nasz toy rosyjski może posiadać tendencje do odkładania się kamienia nazębnego. Dlatego w wielu hodowlach rekomenduje się czyszczenie uzębienia lub podawanie specjalnych past enzymatycznych. Z uwagi na niewielkie rozmiary ciała, toy nie zawsze ściera swoje pazury. Dlatego warto je regularnie kontrolować, a w razie konieczności przycinać, by nie sprawiały dyskomfortu pupilowi.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny