Zabawka przyklejana do podłogi czy piłka – typy zabawek dla małego psa

Wychowanie małych piesków nie jest łatwe. Tresurę należy rozpocząć już pierwszego dnia, a potem konsekwentnie przestrzegać ustalonych zasad. Szkolenie szczeniaków może nie być proste, ale nie można go zaniedbać, ponieważ później będzie coraz trudniej.

Psy lubią gryźć, żuć, węszyć, ale też lizać. Z pomocą przychodzą zabawki, która są niezastąpione przy wyeliminowaniu złych nawyków (takich jak gryzienia mebli, rąk czy nóg). Przy wyborze warto zwróć uwagę na dwie rzeczy:

 • rodzaj zabawki – każdy pies lubi coś innego, choć zdarzają się psy, które lubią wszystko, wtedy masz większy wybór.
 • wiek i rasę psa – w przypadku szczeniąt dużych ras szybciej należy zmienić małe zabawki na duże, aby piesek nie połknął zbyt małych elementów.

Na rynku możesz znaleźć:

 • piłki,
 • szarpaki,
 • sznurki,
 • piłki ze sznurkiem,
 • zabawki z piszczałkami lub z szeleszczącą folią,
 • zabawki na przysmaki,
 • zabawki na inteligencję,
 • zabawki wodne,
 • kong,
 • zabawki przyklejane do podłogi,
 • stick z wypustkami,
 • piłki z wyrzutniami,
 • frisbee,
 • pluszaki/przytulanki,
 • gryzaki.

Najfajniejsze zabawki dla małych psów – co wybrać?

Zabawa z kotami opiera się głównie na polowaniu na różne zabawki. Z psami jest inaczej. One uwielbiają węszyć i szukać, więc poszukiwanie smakołyków może okazać się bardzo czasochłonnym zajęciem. Zarówno małe psy, jak i ten duże, lubią aportować czy bawić się w przeciąganie sznurka.

Zabawki dla psów podzielone są na rozmiary. Młode psy lubią zapasy czy próby sił, ale warto pamiętać, że duże rasy psów szybciej osiągają większe gabaryty, więc należy wymieniać ich zabawki. Jednak nawet duże szczeniaki nie mogą bawić się zbyt twardymi zabawkami.

Zabawki dla psów

Najfajniejsze zabawki dla małych psów – TOP 8

Piłka

Na rynku dostępny jest szeroki wybór piłek. Ta zabawka może być m.in. ażurowa, gładka, z wypustkami, zapachowa. Małe psy mogą ją turlać po podłodze i rzucać się w pościg za nią.

Szarpak

Szarpaki mogą być np. polarowe, sznurowe, bawełniane, z naturalnego lub sztucznego futerka. Psy je gryzą, szarpią, a przy okazji bawią razem z właścicielem. Dla małego psa szarpaki powinny być niewielkich rozmiarów, aby piesek mógł je łatwo chwycić.

Stick z wypustkami

Może wyglądać jak gumowa kość. Bardzo często ma w sobie ukrytą piszczałkę. Na tej zabawce umieszcza się specjalną pastę, którą pies zlizuje. Kiedy zaczyna gryźć zabawkę z wypustkami, ta masuje jego dziąsła.

Mata węchowa

Pomiędzy polarowymi frędzlami chowa się przysmaki. Pies zaczyna je szukać, przez co pobudza się jego zmysł węchu. Ta zabawa może zająć psu dużo czasu.

Zabawka przyklejana do podłogi

Jest to piłka mocowana na przyssawkę. Powinna być wykonana z materiałów niemożliwych do zniszczenia przez psa. Można do niej wsypać ulubione smakołyki psa. Nadaje się do gryzienia.

Kong

Jest wykonany z kauczuku. Tę zabawkę należy uzupełniać specjalną pastą, którą pies z niej wylizuje. Nadaje się do gryzienia, a także do podrzucania przez psa.

Pluszak

Psy wręcz uwielbiają gryźć przytulanki. Zazwyczaj są one bardzo lekkie, więc swobodnie mogą je przenosić z miejsca na miejsce. Powinny być pozbawiane małych elementów, jak np. oczy czy nosek (te części muszą być wyszywane). Warto często sprawdzać, czy pies nie przegryzł pluszaka i nie wyjada środka zabawki.

Flyber

To dwustronny latający dysk dla psa. Jest przede wszystkim wytrzymały, ale też miękki. Pies może go szarpać i podgryzać, a nie podrażni sobie dziąseł ani nie uszkodzi zębów. Unosi się na wodzie i nie pęka na mrozie.

Polecane akcesoria dla psów - sprawdź je!

Mały pies niesący w pysku zabawkę szarpak, a także inne zabawki dla małych psów
Zabawki dla małych psów krok po kroku, czyli najfajniejsze zabawki, rozwiązania, producenci, pomysły na zabawki

Szczeniaków nie trzeba długo przekonywać do wspólnej zabawy, ale warto wiedzieć, jak się z nimi bawić. Dla młodych psów polecane są szarpaki polarowe. Za ich pomocą można usunąć mlecznego ząbka, który nie chce wypaść, ale należy pamiętać, aby bawić się delikatnie. Nie należy na siłę lub zbyt gwałtownie wyrywać psu zabawki. Jeśli planujesz zakupy dla swojego pupila, sprawdź także akcesoria dla psów w atrakcyjnych cenach.

Sklep dla zwierząt a cena za najfajniejsze zabawki

Zabawki dla szczeniaków warto poszukać w Internecie. Sklep dla zwierząt online oferuje znacznie więcej zabawek niż sklep stacjonarny, a także bardzo często są one tanie. Najfajniejsze zabawki dla małych psów (podobnie jak najfajniejsze zabawki dla małych kotów) wcale nie muszą być drogie, a niektóre nawet można zrobić samemu.

Domowe zabawki dla psa to m.in. maty węchowe czy szarpaki. Bardzo często okazuje się, że psy wręcz je uwielbiają i nie chcą się z nimi rozstawać. Robiąc samemu zabawkę dla swojego pupila, możesz nieco zaoszczędzić, a pies i tak będzie zadowolony.

Z psami można się bawić na różne sposoby. W przypadku szczeniąt jest to przede wszystkim forma nauki, ale zabawkami i wspólną zabawą buduje się zaufanie ze swoim pupilem i umacnia więź. W ten sposób także pomaga się w rozładowaniu emocji psa. Sfrustrowany i znudzony pies może niszczyć różne rzeczy i rzucać się na inne zwierzęta. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zrobić zabawkę dla psa krok po kroku.

ikona podziel się Przekaż dalej