Pies jako bohater filmów animowanych

Pierwsze filmy animowane z postaciami psów

Historia filmu animowanego zaczęła się pod koniec XIX wieku, kiedy niemiecki pionier kinematografii Oskar Messter wynalazł technikę poklatkową. W 1897 roku sfilmował rozkwitający i więdnący kwiat. Już rok później w Stanach Zjednoczonych technika Messtera zastosowana została przez reżysera i producenta filmowego Alberta E. Smitha, który nakręcił pierwszy film animowany z użyciem figurek zwierząt swojej córki.

Natomiast pierwszym zapisanym na taśmie celuloidowej filmem rysunkowym był trzyminutowy Humorous Phases of Funny Faces, nakręcony przez Jamesa Stuarta Blacktona w 1906 roku. Bohaterem tej kreskówki był m.in. pies skaczący przez obręcz. W 1913 roku odbył się pokaz filmu rysunkowego przedstawiającego psa jedzącego kiełbasę i jego pęknięcie na skutek obżarstwa.

Za ojca filmu rysunkowego uznawany jest jednak Walt Disney, który w Hollywood stworzył wytwórnię bajek animowanych. Dzięki Disneyowi film rysunkowy zrobił oszałamiającą karierę na świecie, a jego twórca dorobił się fortuny. Wśród filmów Disneya są powstałe w latach 30. XX wieku opowieści o psach Goofym i Pluto – przyjaciołach myszki Miki i kaczora Donalda. W latach 50. powstała kolejna potężna wytwórnia filmów rysunkowych, Hanna-Barbera. Jej właściciele, William Hanna i Joseph Barbera, pracowali wcześniej w wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer, gdzie wykreowali znane również postacie rysunkowe – Toma i Jerry’ego. Najsłynniejszym psem z kreskówek Hanna-Barbera jest oczywiście Huckleberry, który „zadebiutował” w roku 1958.

Psy z kreskówek jako bohaterowie główni i drugoplanowi

Znanych jest wiele kreskówek, w których psy są głównymi bohaterami i doświadczają różnych przygód. Takimi są Pluto, Goofy i Zakochany Kundel z filmów Walta Disneya, Huckleberry i Scooby Doo z Hanna-Barbera czy nasz rodzimy Reksio. Ich przygody bywają wzruszające, tarapaty często rozbawiają do łez, ale finał każdej historii jest szczęśliwy i w tym tkwi sedno popularności tych filmów.

Każdy z psich bohaterów osadzony jest w pewnej filmowej, bajkowej (dziś powiedzielibyśmy wirtualnej) rzeczywistości, zawierającej pewien konstans, występujący w każdym z filmów z ich udziałem. Np. pies Huckleberry ma zupełnie nietypowe, jasnoniebieskie „umaszczenie” i nosi czerwoną muszkę niezależnie od sytuacji, w jakiej się znalazł. Każdy film z udziałem Reksia rozpoczyna się porankiem, przebudzeniem się pieska, wyjściem z budy, przeciąganiem się i głośnym ziewnięciem itd.

Twórcy kreskówek, mniej lub bardziej świadomie, utrwalają jednak w swoich bajkach stereotypy, dotyczące życia psów, nie zawsze zgodne z prawdą, a nawet szkodliwe. Najbardziej znany przykład to słynne jedzenie kości. W wielu odcinkach przygód Reksia dostaje on do jedzenia kość, śnią mu się stosy piszczeli itp. Oczywiście wiadomo, że to tylko bajki, niemające nic wspólnego z rzeczywistością, ale w tym wypadku tracą one swoją funkcję edukacyjną, a taką powinny posiadać, zwłaszcza że są oglądane głównie przez dzieci.

Znane są też psy z kreskówek jako postacie drugoplanowe, choć przydające znaczenia opowieściom. Takim przykładem (a i powielaniem stereotypu o odwiecznej nienawiści psa i kota) są bajki rysunkowe wytwórni Hanna-Barbera o kocie Jinxie i jego mysich sublokatorach Pixie i Dixie. W kilku odcinkach Jinx salwuje się ucieczkami przed pilnującym podwórka brytanem, który goni go niemal do upadłego i stosuje przeróżne zasadzki. Polskim przykładem jest piesek Pimpuś, należący do złotowłosego Piotrusia – bohatera uroczej kreskówki „Zaczarowany ołówek”, wyprodukowanej przez Studio Małych Form Filmowych Se-Ma-For w Łodzi w latach 1964 – 1977. Sprawdź także ten artykuł o psach znanych z filmów i książek.

Najpopularniejsze psy z kreskówek za granicą i w Polsce

Amerykańscy bohaterowie z bajek animowanych

Amerykańska kinematografia animowana jest bez wątpienia najpotężniejsza na świecie, choć piękne bajki rysunkowe produkują również Rosja (wcześniej ZSRR) i Japonia. Amerykańskie pieski z filmów animowanych są zresztą słynne najbardziej ze wszystkich.

Pluto to pies z kreskówki Walta Disneya z 1932 roku, a więc niebawem będzie obchodził jubileusz 90-lecia. Jest to mieszaniec, choć niektórzy sugerują, że jego pierwowzorem był bloodhound. Pluto jest żółty, ma czarne uszy, a na szyi czerwoną lub zieloną obrożę. Swoje imię zawdzięcza Plutonowi, który został odkryty w lutym 1930 roku przez amerykańskiego astronoma Clyde’a Tombaugha.

Pluto jest tchórzem i fajtłapą, choć jest bardzo wierny i oddany swojemu panu. Jest też kochliwy, w różnych odcinkach podkochuje się w różnych suczkach. Ostatecznie jego sercem zawładnęła Fifi, z którą doczekał się pięciorga dzieci. Ostatni z filmów Disneya z udziałem Pluto powstał w 1953 roku. Za jeden z odcinków cyklu bajek o Pluto Lend a Paw wytwórnia Disneya została uhonorowana Oscarem.

Pies Huckleberry jest bliżej nieokreślonej rasy bohaterem z filmów animowanych wytwórni Hanna-Barbera. Pierwszy odcinek jego przygód powstał w 1958 roku. Huckleberry jest „umaszczony” zupełnie inaczej, niż inne pieski z filmów, bowiem jest… jasnoniebieski i nosi czerwoną muszkę. Początkowo obok niego w tym samym cyklu występował miś Yogi jako bohater drugoplanowy. Ze względu na ogromną sympatię widzów producenci stworzyli w 1961 roku osobny cykl o Yogim i dodali mu mniejszego towarzysza Bubu. Od tej pory Huckleberry królował sam w „swoim” serialu i wcale nie odjęło mu to publiczności.

Polecane akcesoria dla psów - sprawdź je!

Poczciwy, safandułowaty Huckleberry miał zwyczaj podśpiewywać, niemiłosiernie fałszując, piosenkę Oh, My Darling Clementine. Wszystkie niezbyt miłe niespodzianki, jakie mu się przytrafiały, znosił z filozoficznym spokojem. W każdym odcinku jest kimś innym: szeryfem, detektywem Scotland Yardu, gospodarzem walczącym z uporczywym termitem. W 1988 roku doczekał się pełnometrażowego, animowanego filmu fabularnego The Good, the Bad and Huckleberry Hound (w Polsce znanego pod tytułem „Złych czterech i pies Huckleberry”), w którym wciela się w rolę szeryfa miasteczka na Dzikim Zachodzie, w którym grasuje banda – gang Daltona. Chce ona zgładzić nowego szeryfa, ale ten rozprawia się z nimi, wcześniej zakochawszy się w indiańskiej księżniczce o imieniu Kwiat Pustyni.

Scooby Doo to serial produkcji Hanna-Barbera o mówiącym dogu niemieckim imieniem Scooby. To mimo sporych rozmiarów pies tchórzliwy i ciągle głodny. Wydaje okrzyk „Scooby-Dooby-Doo!” i przepada za Scooby Chrupkami. Wraz z grupą przyjaciół – młodych ludzi wędruje po świecie i wspólnie rozwiązują różne zagadki kryminalne, pokonując rozmaite niebezpieczeństwa.

Imię i okrzyk, wydawany przez Scooby’ego to fragment refrenu najsłynniejszej piosenki Franka Sinatry Strangers In the Night. Jest to najdłużej produkowany cykl filmów animowanych w historii telewizji – od 1968 roku nakręcono 310 odcinków w wielu seriach. Do dziś tworzone są kolejne i oglądane są przez kolejne pokolenia dzieci i dorosłych.

Lady i Tramp - psy znane z bajki
TOP 5 psów, które pojawiały się w kreskówkach, czyli psy i rasy, które zdobyły popularność dzięki kreskówkom

Zakochany kundel to kolejny z filmów Disneya, animacja z 1955 roku. Do dziś chętnie oglądana przez całe rodziny. Tytułowym bohaterem jest bezpański kundelek o imieniu Tramp oraz dystyngowana suczka rasy cocker spaniel, zwana Lady. Tramp, przyzwyczajony do życia na ulicy, potrafi poradzić sobie ze zdobyciem pożywienia i znalezieniem kąta do spania. Jest zaradny życiowo i sprytny. Natomiast Lady pochodzi z tzw. dobrego domu. Mimo tak kontrastowych różnic, nazwijmy, socjalnych, pieski zakochują się w sobie. Po wielu różnych perypetiach zamieszkują razem.

Tramp i Lady zostają rodzicami czwórki szczeniaków o imionach Anette, Colette, Danielle i Chaps. Ten ostatni sprawia rodzicom problemy wychowawcze, a ostatecznie odchodzi z domu z Busterem – niegdyś przyjacielem Trampa, później wrogiem.

To tylko najbardziej znane psy z kreskówek amerykańskich. Jest ich znacznie więcej, a zapewne powstanie jeszcze wiele nowych przygód. Zwłaszcza że zmienia się moda na rasy, coraz bardziej popularne są – niestety – hybrydy (np. pomsky), a rynek filmów animowanych kieruje się zupełnie innymi prawami niż kynologia. Kwestią czasu jest pojawienie się na rynku kreskówki, której bohaterem będzie ów pomsky czy labradoodle.

Reksio – kultowy polski piesek rysunkowy

Przedstawiając słynne psy z kreskówek, nie sposób pominąć polskiego bohatera – Reksia. Jego rasa jest bliżej nieokreślona, choć pierwowzorem jego postaci była jak najbardziej rasowa suczka pomysłodawcy i twórcy serialu – Lechosława Marszałka. Była ona foksterierką szorstkowłosą, co widać po kolorach Reksia – na białym tle ma on rudawe łaty, a rasa ta, zgodnie ze wzorcem, może mieć łaty rude lub czarne.

Bajka o Reksiu powstała w 1967 roku w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, tym samym, które wyprodukowało filmy o Bolku i Lolku czy o porwaniu Baltazara Gąbki. Reksio doczekał się 65 odcinków swoich przygód i trzech filmów specjalnych. Produkcję zakończono w 1990 roku, tuż przed śmiercią twórcy postaci Reksia i pierwszego scenarzysty.

Reksio w każdym odcinku przeżywa inną przygodę, której jest pozytywnym bohaterem. Rozstrzyga podwórkowe konflikty pomiędzy innymi zwierzętami, uwalnia małego ratlerka z rąk porywacza, wychowuje małe lwiątko po śmierci jego matki w ZOO, opiekuje się jamnikiem, którego wszyscy wyśmiewają z powodu nadmiernej długości, jest też aktorem filmowym czy sportowcem. Przekaz podprogowy serialu ma charakter edukacyjny. Filmiki uczą dzieci, jak mają postępować w sytuacjach konfliktowych, jak pomagać innym, bronić słabszych, dbać o czystość i porządek itp. W bajkach o Reksiu występują też inne pieski – wspomniane ratlerek i jamnik oraz suczka o trzepoczących rzęsach i długich uszach, do której Reksio wzdycha w jednym z odcinków i stara się zdobyć jej wzajemność, co mu się zresztą udaje.

Serial o Reksiu został uhonorowany szeregiem nagród, w tym na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych i Festiwalu Filmów dla Dzieci (Srebrne Koziołki). Większość odcinków można obejrzeć w Internecie.

ikona podziel się Przekaż dalej