Ranking – najmądrzejsze psy

Jak wygląda kwestia inteligencji wśród ras psów?

Sprawa jest bardziej złożona niż się wydaje. To nie jest tak, że najinteligentniejsze psy zawsze są np. duże. Mądre mogą być i małe rasy psów. Istnieje inteligencja m.in. przestrzenna, interpersonalna, ale w przypadku psów kluczowe jest tylko kilka.

Wyróżnić możemy trzy rodzaje inteligencji:

 • Inteligencja adaptacyjna – czyli to, jak szybko pies odnajduje się w nowym otoczeniu i warunkach, ale nie tylko. Istotny jest też ich spryt (np. pies sam otwiera drzwi), jak i kreatywność oraz zdolność przekazania czegoś właścicieli (np. chce wyjść na spacer, więc sam chwyta za smycz i przynosi ją właścicielowi).
 • Inteligencja instynktowa – są to tzw. wrodzone talenty. Np. pies myśliwski ma silnie rozwinięty instynkt myśliwski, pies pasterski potrafi zaganiać bydło, stróżujący skutecznie chroni teren, a obronny właściciela.
 • Inteligencja użytkowa – czyli szybkość, z jaką pies przyswaja nowe informacje. Psy, które cechują się dobrze rozwiniętą inteligencją użytkową rozumieją polecenia, chętnie i szybko uczą się komend, są wierne opiekunowi i nie mają problemów z koncentracją.
Border collie o czarno-białej sierści leżący na podłodze, a także TOP 15 najbardziej inteligentnych ras psów
TOP 15 najbardziej inteligentych ras psów, czyli rasy psów, które szybko się uczą i mają większą inteligencję

Najinteligentniejsze psy to te, które mają najlepiej rozwinięte te wszystkie rodzaje inteligencji, a nie tylko jedną z nich. Stanley Coren w książce pt. „Inteligencja psów” stworzył ranking najmądrzejszych psów na świecie. Według niego w TOP 15 kolejno znaleźli się:

 • Border collie,
 • Pudel,
 • Owczarek niemiecki,
 • Golden retriever,
 • Doberman,
 • Owczarek szetlandzki,
 • Labrador,
 • Papillon,
 • Rottweiler,
 • Australijski cattle dog,
 • Walijski corgi pembroke,
 • Sznaucer miniaturowy,
 • Angielski springer spaniel,
 • Owczarek belgijski Tervuren,
 • Schipperke.

Czy pies ze schroniska może być rasowy?

Na próżno jest szukać rasowych psów w schroniskach czy fundacjach. Istnieje możliwość, że pieski, które były z dobrych hodowli trafiły w takie miejsce, ale jeżeli poprzedni właściciel nie zostawił metryczki psa lub wyrobionego rodowodu, to taki pies formalnie nie będzie psem rasowym. Jeżeli zależy ci na psie, z którym będzie miał określony charakter, wygląd i predyspozycje (np. nadaje się do polowań), to trzeba zapłacić za niego w renomowanej hodowli.

Legalna hodowla psów w naszym kraju przynależy do Związku Kynologicznego w Polsce, ponieważ tylko ta organizacja działa u nas w ramach FCI (Międzynarodowej Federacji Kynologicznej). Hodowca, który ma hodowlę w ZKwP, musi przestrzegać zasady, jakie zostały stworzone m.in. po to, aby psy nie były nadmiernie wykorzystywane.

Wydawany szczeniak musi mieć 8 tygodni. Może pozostać hodowli nieco dłużej, jeżeli hodowca będzie chciał najpierw go wykastrować. Do tego powinien być zaszczepiony oraz odrobaczony. Obowiązkowo każdy piesek ma wszczepiany CHIP. Pieski sprowadzane zza granicy są starsze, ponieważ dodatkowo muszą mieć szczepienie przeciw wściekliźnie.

Jaki charakter mają najinteligentniejsze psy na świecie?

TOP 5 – czym najbardziej wyróżniają się te psy?

Ranking otwiera owczarek border collie. To bardzo czuły piesek, który nigdy nie ma dość kontaktu z człowiekiem. Potrafi być bardzo natrętny. Opiekun musi mu poświęcać bardzo dużo czasu w ciągu dnia. Bardzo szybko się uczy i jest posłuszny. Inaczej zachowuje się tylko wtedy, gdy zajmuje się stadem. Stanowczo zagania bydło i nigdy nie spuszcza z niego wzroku. Ten pies potrzebuje bardzo dużo różnorodnych ćwiczeń (fizycznych i umysłowych). Należy pamiętać o tym, aby być konsekwentnym w jego szkoleniu, bo wystarczy przejaw uległości ze strony właściciela, a pies zacznie to wykorzystywać. Nadaje się do różnych psich sportów. Zawsze jest przyjazny wobec innych zwierząt, ale może próbować je zaganiać. To samo tyczy się dzieci.

Pudel o białej sierści i charakterystycznym cięciu na trawie w parku, a także TOP 15 najbardziej inteligentnych ras psów
Najinteligentniejsze rasy psów, czyli te rasy, które mają bardzo dużą inteligencję, TOP 15 ras psów

Pudel bardzo lubi dzieci i chętnie się z nimi bawi. Ten pies będzie pasować do każdego, jeśli tylko jego właściciel zadba o to, aby jego potrzeby były zaspokojone (nie tylko towarzyskie, ale też fizyczne i węchowe). Mocno przywiązuje się do opiekuna i niechętnie się z nim rozstaje. Łatwo się przystosowuje. Może żyć zarówno w domku z ogródkiem, jak i w bloku. Lubi leżeć na kanapie, ale też ma dużo energii, którą trzeba rozładować na spacerach i zabawie. Uwielbia wszystkie stworzenia. Zarówno koty, jak i inne psy traktuje jak swoje stado. Uczy się bardzo szybko i chętnie wykonuje polecenia właściciela. Sprawdź także ten artykuł z TOP 10 ras psów znanych z filmów i książek.

Owczarek niemiecki odpoczywający po bieganiu w parku, a także TOP 15 najbardziej inteligentnych ras psów
TOP 15 ras psów, które wyróżniają się dużą inteligencją, czyli ranking najinteligentniejszych ras psów

Owczarek niemiecki potrzebuje dużo ruchu i ćwiczeń umysłowych. Warto zabierać go na wycieczki w różne miejsca, aby mógł sobie powęszyć. Jest mocno zżyty z opiekunem. Nie może żyć w kojcu, ponieważ wtedy bardzo szybko zdziczeje. Owczarek niemiecki jest lojalny i czuły wobec właściciela, ale nie ufa obcym, więc nadaje się jako stróż i obrońca. Może być przewodnikiem lub asystentem dla osób niepełnosprawnych. Nadaje się na ratownika wodnego, ale potrafi też odnajdywać osoby zaginione i uwięzione pod gruzem. Policja i wojsko wykorzystują owczarki niemiecki w poszukiwaniu narkotyków i materiałów wybuchowych.

Szukasz holistycznej karmy dla psów o wysokiej zawartości mięsa?

Dowiedz się więcej na temat linii karm Brit Fresh dla psów! Każdy smak zawiera zarówno suche, jak i świeże mięso, dzięki czemu trafia w gusta wybrednych zwierząt. Brit Fresh to także bogactwo warzyw, owoców i ziół bez dodatku zbędnych składników.

Sprawdź!
Golden Retriver biegający z zabawką w pysku po lesie, a także TOP 15 najbardziej inteligentnych ras psów
TOP 15 ras psów, czyli rasy psów, które najszybciej się uczą i mają najwyższą inteligencję

Golden retriever to pies pozbawiony agresji. Łapie świetnym kontakt z każdym (nawet ze złodziejem). Nie należy izolować go od rodziny. To przyjacielski, towarzyski i wesoły pies, który bardzo dobrze dochodzi do porozumienia z dziećmi. Uwielbia pływać, ale też biegać. Na co dzień rozpiera go energia, więc należy pamiętać o długich i interesujących go spacerach. Może mieć tendencje do noszenia różnych rzeczy w pyszczku. Sprawdza się w dogoterapii, ale też jako pies ratowniczy, asystujący i tropiący.

Czarny doberman na tle jesiennych liści w lesie, a także TOP 15 najbardziej inteligentnych ras psów
Najinteligentniejsze rasy psów - TOP 15 najbardziej inteligentnych i najszybciej uczących się ras psów

Doberman potrzebuje odpowiedniej tresury, inaczej może być agresywny. Czasami bywa uparty i może się nie słuchać, dlaczego należy wykazać się cierpliwością. Bardzo dobrze radzi sobie w roli obrońcy, ponieważ jest odważny i nie waha się przed zaatakowaniem napastnika. Jest także bardzo dobrym stróżem, dlatego pomaga przy ochronie terenów. Nie należy go izolować, bo brak kontaktu z właścicielem sprawi, że będzie trudny do opanowania. Inne domowe zwierzęta powinien zaakceptować, ale obce może zaatakować.

Czy najmądrzejszy, ale znudzony pies będzie demolować dom?

Nawet te najgrzeczniejsze osobniki w pewnym momencie mogą zacząć niszczyć rzeczy właściciela. Znudzony pies musi na czymś wyładować swoją frustrację, więc jeśli nie poświęcisz mu wystarczająco dużo czasu i nie zadbasz o jego potrzeby, nawet ułożony pies przestanie być grzeczny. I nie zacznie gryźć butów dlatego, że nagle przestał być mądry. Inteligentny piesek potrzebuje urozmaiconych treningów, ponieważ monotonne bardzo szybko mu się nudzą, więc właściciel takiego psa musi wykazać się kreatywnością oraz stawiać przed nim nowe i coraz trudniejsze wyzwania.

Ta lista psów poparta jest badaniami Stanleya Corena, ale psy niewymienione w tym artykule wcale nie są głupie. Znaczenie ma nie tylko to, jakiej rasy jest pies, ale też jego wychowanie (w tym zdobyte doświadczenia) oraz indywidualne cechy. Szkoląc psa, ma się wpływ na jego rozwój, niezależnie od tego, czy to będzie dalmatyńczyk, akita, jamnik, chart czy mops. Taki piesek może rozumieć więcej niż np. owczarek niemiecki pozostawiony sam sobie w kojcu.

Kwestia inteligencji psów jest bardzo złożona. Znaczenie ma to, jak szybko pies uczy się nowych komend (inteligencja użytkowa), ale też zdolność adaptacji do nowych warunków (inteligencja adaptacyjna) i umiejętności uwarunkowane genetycznie (inteligencja instynktowna). Biorąc pod uwagę to wszystko, najmądrzejsza rasa psa to border collie, ale inne domowe pieski również mogą wykazywać się dużą inteligencją, jeśli tylko zadba się o ich prawidłowy rozwój.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny