Zaskakujące cechy charakteru u psów

Niebezpieczne rasy psów – które psy mają agresywne skłonności?

W przypadku czworonogów znajdujących się na tej liście zaobserwowano większe predyspozycje do agresywnego zachowania. Nie oznacza to jednak, że te psy nie nadają się do życia z człowiekiem.

Niebezpieczne rasy psów

Rasy psów uznane za agresywne

Charakter

Amerykański pit bull terrier

Są to psy silne psychicznie i fizycznie. Dawniej były wykorzystywane do walk psów na arenach i poskramiania bydła.

Pies z Majorki (perro de presa mallorquin)

Te psy są dobrymi obrońcami, ponieważ są podatne na szkolenia, odważne i silne. Dawniej walczyły z bykami.

Buldog amerykański

Są to psy bardzo silne, które odpowiednio prowadzone będą posłuszne. Dawniej walczyły z bykami.

Dog argentyński

Te psy szybko się uczą, a do tego są lojalne i opanowanie. Rasa powstała po to, aby polować na dużą zwierzynę.

Dog kanaryjski (perro de presa canario)

Są to psy inteligentne, które mocno przywiązują się do opiekuna. W sytuacji zagrożenia będą bronić właściciela. Dawniej służy do polowań, pilnowania domu oraz ujarzmiania bydła.

Tosa inu

Te psy są przede wszystkim oddane rodzinie i w każdej chwili są gotowe na jej obronę. Rasa została wyhodowana do walk psów.

Rottweiler

Są to psy, które przejawiają chęć dominowania nad właścicielem. Ta rasa dawniej wykorzystywana była do stróżowania oraz ciągnięcia zaprzęgów.

Akbash dog

Te psy idealnie nadają się na stróża. Warto jednak wiedzieć, że choć są spokojne, to sprowokowane mogą stać się nieobliczalne.

Anatolian karabash

Są to psy, które bardzo dobrze radzą sobie ze stróżowaniem.

Moskiewski stróżujący

Te psy są nieufne wobec obcych (ludzi i psów). Jeśli zostaną sprowokowane, walczą zaciekle i się nie poddają.

Owczarek kaukaski

Są to psy, które są niezależne i czujne. Nadają się jako psy pasterskie i stróżujące.

Chcąc przygarnąć pod swój dach psy, które znajdują się na tym wykazie, najpierw trzeba zgłosić to do gminy, a potem poczekać na zezwolenie. To samo tyczy się prowadzenia hodowli tych psów. Przyznane zezwolenie może zostać cofnięte, jeśli okaże się, że pies stanowi zagrożenie dla ludzi lub zwierząt.

Na to, czy dany pies będzie agresywny w stosunku do ludzi i zwierząt, wpływa wiele czynników. Jednak decydując się na psa z tej listy, trzeba zachować większą ostrożność i czujność niż w przypadku innych ras. Te psy nie nadają się dla każdego, ponieważ wymagają odpowiedniego treningu i podejścia.

Agresywne skłonności amstaffa – czy ten pies naprawdę jest niebezpieczny?

American staffordshire terrier (amstaff) bardzo często nazywany jest niebezpiecznym psem, który powinien trafić do wykazu agresywnych ras. Dzieje się tak sprawą mediów, które mocno nagłaśniają jakiekolwiek zdarzenia z amstaffami. Stąd też przeświadczenie, że są to psy agresywne i problematyczne.

Amstaff jest zdeterminowany, energiczny i odważny. Ma świetnie rozwinięty zmysł węchu i chętnie podąża za różnymi tropami. Tego psa nie zmęczy się kilkuminutową zabawą. Jeśli nie zapewni się mu odpowiedniego zajęcia, pies szybko stanie się małym niszczycielem. Przy amstaffie niezwykłe ważne są codzienne spacery i ćwiczenia umysłowe.

Teriery są z natury niezależne i uparte, przez co ich szkolenie jest trudne. Przy tych psach należy wykazać się ogromnymi pokładami cierpliwości. Codziennie należy im powtarzać, jakie zachowanie jest akceptowane, a jakie nie jest (aczkolwiek, jeśli ktoś nauczył amstaffa, żeby ten nie skakał, to powinien dostać medal). A choć te psy mają naprawdę silny, nieustępliwy charakter, to jednak z natury są bardzo wrażliwe. Jakakolwiek agresja wymierzona w ich stronę sprawi, że przyjazne uosobienie zostanie stłamszone. Amstaff nie będzie stał bezczynnie, gdy ktoś robi mu krzywdę – będzie starał się bronić. Ten pies dobrze zapamięta raz wyrządzoną krzywdę. Sprawdź także ten artykuł na temat amstaffa amerykańskiego.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Mężczyzna bawi się z amstafem, amstaf gryzie patyk, który trzyma mężczyzna w dresie, wskazówki jak wychować psa, czy zwierze z natury jest dobre, czy amstafy są bardzo groźne i jak je wyszkolić
Każda rasa posiada unikalne cechy charakteru, czy warto szkolić upartego psa, jak wychować i ułożyć czworonoga

Każda rasa psa ma przypisane cechy charakteru. Oznacza to, że konkretny pies może wykazywać wskazane skłonności, ale to, czy taki będzie, zależy od wielu rzeczy. Ważne jest nie tylko to, jakie podejście do psa ma jego właściciel. Przede wszystkim istotna jest odpowiednia tresura zwierzaka.

Wychowanie psów – informacje, wskazówki

Jaką rolę w życiu psa odgrywa szkolenie?

Zwierzę nie jest z natury złe. To, w jakich warunkach żyje pies i w jaki sposób jest prowadzony, ma ogromne znaczenie. Właśnie w ten sposób można ukształtować charakter psa.

Jest to szczególnie ważne przy rasach wskazanych jako agresywne. Właściciel psa z tej listy musi być konsekwentny i musi stale pilnować raz ustalonych zasad, ale przenigdy nie może zareagować agresją w stronę pupila. W przeciwnym razie pies może zacząć stanowić zagrożenie nie tylko dla innych zwierząt, ale także dla opiekuna i całej rodziny.

Szczeniaki powinny brać udział w zajęciach z psiego przedszkola. Dla niektórych może się to wydawać niedorzeczne, ale to naprawdę działa. Młode psy poznają nawzajem swoje granice i uczą się obcować z innymi czworonogami. Psy nie są świadome tego, jak mocno gryzą, ale przez zabawę z innymi szczeniaki odkrywają to oraz zapamiętują, na co mogą sobie pozwolić.

Problematyczne zachowanie psów – co robić?

Dla niektórych zaskakujące jest to, że wychowany pies zaatakował innego psa lub człowieka. Niestety, takie sytuacje się zdarzają. Niekiedy są wynikiem wcześniejszych doświadczeń. Pies odebrany z miejsca, w którym był zastraszany i bity, po trafieniu do nowej rodziny i przejściu odpowiedniego szkolenia, przez wiele lat może nie wykazywać agresywnego zachowania. Istnieje jednak możliwość, że zareaguje nerwowo na coś, co nagle przypomni mu o jego poprzednim domu.

Szczeniaki to osobna kwestia. Młode psy przez długi czas badają, na co mogą sobie pozwolić, co chwilę przeciągając granicę. Nie są to jednak rzeczy, których nie dałoby się wypracować. Przede wszystkim odpowiednie wychowanie nie może wzmacniać w psie negatywnych zachowań. Jeśli pies jest nagradzany za coś, czego w gruncie rzeczy właściciel nie pochwala, to później będzie to robić. Taki piesek nie jest złośliwy – zachowuje się tak, ponieważ chce dostać nagrodę.

Warto mieć na uwadze to, że psy to zwierzęta, więc w każdej chwili może zdarzyć się jakieś dziwne, nietypowe zachowanie z ich strony. Nawet najlepsze szkolenie nie da człowiekowi 100% pewności, że pies nigdy nie zaatakuje. Dotyczy to nie tylko ras wskazanych jako agresywne, ale wszystkich psów – tych rasowych i tych bez rodowodu.

ikona podziel się Przekaż dalej