Psy średniego wzrostu, czyli jakie?

Nie istnieje jednoznaczne rozróżnienie pomiędzy rasami małymi, średnimi i dużymi. Możemy jednak przyjąć ogólne wytyczne. Małe psy z rodziny miniaturowych często ważą do 3-4 kg. Nieco większe pieski (z włosami czy sierścią) będą ważyły do około 6-8 kg.

Przyjmujemy też, że rasy psów średnich to pupile, których masa ciała wynosi około 8-40 kg. Często są to psy niewielkich rozmiarów o krępej budowie ciała. W dalszej kolejności wyróżniamy rasy dużych psów. Przyjmijmy, że ich waga wynosi około 40-70 kg.

Istnieją także rasy o znacznie większej wielkości. Przyjmijmy zatem, że waga powyżej 70 kg oznacza tak zwane psy giganty. Niektóre z ras mogą ważyć ponad 100 kg. Rekord Guinesa przypadł mastifowi angielskiemu imieniem Zorba. Pies ważył 155,6 kg i do dziś nosi miano najcięższego psa na świecie.

Top 10 rasy psów średnich

1 - Pies rasy border colie

Znamy już ogólne wytyczne dotyczące średniego wzrostu naszych pupili domowych. Możemy zatem wyróżnić top 10 popularnych ras o średniej wielkości. Pierwsze miejsce na naszej liście należy do border colie, który osiąga wagę 12 do 20 kg. Jest to pies o wysokim ilorazie inteligencji. Wymaga regularnych treningów, które zmęczą go zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym.

Border Colie to psy silnie przywiązane do właściciela. Są chętne do zabaw i łagodne w obyciu z domownikami. Świetnie sprawdzają się w różnego rodzaju psich sportach i dobrze czują się jako pupile domowe (nadają się też do mieszkania).  Zdjęcia tej rasy przedstawiają małe i średniej wielkości psiaki o różnorodnym umaszczeniu. Dominują barwy od bieli aż do ciemnego brązu.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

2 – Beagle

To bardzo popularne, małe pieski o wadze pomiędzy 9, a 12 kg. Niegdyś były to psy przeznaczone do polowań, a dziś świetnie odpowiadają im domowe warunki. Pies rasy beagle jest z natury bardzo żywiołowy i uwielbia zabawy. Jest pewny siebie, lojalny i łatwo nawiązuje relacje z innymi zwierzętami.

Beagle i inne średnie psy
Rasy psów średnich, które warto znać, a także ich usposobienie

Wszystkie beagle mają silny instynkt łowczy, dlatego zbierają zróżnicowane opinie wśród swoich właścicieli. Opis ich usposobienia wskazuje na to, że potencjalny właściciel może spodziewać się problemów na spacerach. Pies myśliwski może pogonić za szybko poruszającymi się obiektami. Co więcej, rasy psów beagle nie lubią samotności i wymagają sporo uwagi od właściciela.

3 – myśliwski cocker spaniel

Trzecie miejsce na naszej liście zajmuje średniej wielkości pies myśliwski rasy cocer spaniel. Niegdyś były to małe psy, które uczestniczyły w polowaniach. Dziś świetnie pasują im domowe warunki. Cocker spaniele posiadają bardzo łagodny charakter i wykazują dużą tolerancję dla dzieci. Ich średnia waga wynosi 12 do 16 kg.

Pies rasy cocker spaniel wyróżnia się eleganckim umaszczeniem, co zauważymy przeglądając zdjęcia. Zazwyczaj nie sprawia problemów i dobrze nadaje się do mieszkania w bloku. Jak wszystkie rasy psów średnich, wymaga odpowiedniej aktywności fizycznej. Są to psy, które chętnie towarzyszą w spacerach z całą rodziną.

Cocker spaniel śpi w koszyku
Popularne rasy psów średnich, które są polecane także dla dzieci

4 – owczarek szkocki colie

To kolejny, średniego wzrostu pies, który świetnie sprawdzi się do mieszkania i polubi domowe warunki. Są to pieski o wadze 12-20 kg. Jak wszystkie rasy z rodziny colie, cechuje je wysoki poziom inteligencji i łagodności w stosunku do człowieka. Podobnie jak niektóre rasy dużych psów, szkocki border colie lubi domowe zabawy, ale najlepiej czuje się podczas aktywności na świeżym powietrzu.

Owczarek szkocki colie w pokoju
Znane rasy psów średnich, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie

Co prawda owczarek szkocki colie nie jest psem z włosami, jednak charakteryzuje się bardzo gęstym futrem. Przekonamy się o tym przeglądając zdjęcia owej rasy psów. Nasze średniej wielkości psy są też sprytne i wyjątkowo żywiołowe. Niemal wszystkie osobniki posiadają ogromną ilość energii, dlatego świetnie sprawdzą się dla osób aktywnych.

5 – buldog angielski, przedstawiciel rasy psów krótkowłosych

Wiele osób interesują rasy psów krótkowłosych. Zazwyczaj są to pupile, które nie wymagają tak skomplikowanej pielęgnacji jak rasy pupili długowłosych. Jednym z przedstawicieli jest buldog angielski, ważący między 18-25 kg.

Buldog angielski to obecnie pies o łagodnym usposobieniu. Mimo dużych gabarytów i budzącej respekt postury, rzadko wdaje się w konflikty z innymi zwierzętami. Jest pogodny, a jednocześnie bardzo lubi kontakt z ludźmi. Sprawdzi się do mieszkania i polubi domowe warunki. Co więcej, jest to też pies, który może sprawdzić się dla dzieci. Nasz przedstawiciel krótkowłosych wymaga spacerów o umiarkowanej intensywności. Nie posiada dużych wymogów dotyczących żywienia, jednak może mieć tendencję do otyłości.

Średnie psy bawiące się razem
Wybrane rasy psów średnich i ich krótka charakterystyka

6 – shar pei

Shar pei to kolejny przedstawiciel psów krótkowłosych. Jego waga waha się pomiędzy 18, a 30 kg. Są to bardzo charakterystyczne pieski, posiadające bardzo widoczne fałdy. Bez trudu rozpoznamy te psy przeglądając zdjęcia dużych i małych psów krótkowłosych.

Shar pei to nie pies myśliwski, lecz pupil, którego niegdyś wykorzystywano do walk. Dziś jego charakter został w dużym stopniu złagodzony, dzięki czemu dobrze odnajduje się w warunkach domowych. Jest lojalny w stosunku do domowników, a dobrze szkolony nadaje się dla dzieci. Nie jest tak problematyczny jak psy z włosami i nie posiada dużych wymagań żywieniowych. Psy tej rasy muszą mieć zapewnioną większą dawkę ruchu, zaleca się też konsekwentne szkolenie.

Shar pei na białym tle
Rasy psów średnich, czyli jakie mają usposobienie i co warto wiedzieć

7 – chow chow, czyli rasy psów średnich z włosami

Chow chow cieszy się dużą popularnością wśród ras długowłosych średniego wzrostu. Są to piękne psy o dużych rozmiarach i majestatycznym wyglądzie. Jak przystało na przedstawicieli ras długowłosych, posiadają gęste, imponujące futro. Zdjęcia psów nie oddają ich rozmiarów, są to psy ważące pomiędzy 20 a 30 kg, jednak gęsta okrywa długowłosych sprawia, że wydają się znacznie większe.

Jak wszystkie rasy dużych psów z rodziny szpiców i psów pierwotnych, chow chow wykazuje dużą dozę niezależności. Może sprawdzić się do mieszkania lub domowych warunków, jednak często stwarza niemałe problemy. Pomimo swojej lojalności i oddania nie jest najlepszym rozwiązaniem dla dzieci w młodszym wieku. Jako rasa psów długowłosych będzie też wymagał systematycznej pielęgnacji. Sprawdź także ten artykuł o rasach psów z włosami.

Chow chow na trawie
Jakie są znane rasy psów średnich i co warto o nich wiedzieć

8 – owczarek niemiecki długowłosy, czyli najpopularniejsze, niemieckie rasy psów

Niemieckie rasy psów cieszą się dość dużym zainteresowaniem. Dobrym przykładem są owczarki (zarówno wśród psów z włosami średniej jak i małej długości), które od lat towarzyszą wielu miłośnikom czworonogów. Owczarek niemiecki to pies bardzo inteligentny i podatny na szkolenie. Wykazuje duży stopień posłuszeństwa i jest znacznie bardziej uległy niż pies myśliwski.

Jak przystało na niemieckie rasy psów, owczarek długowłosy charakteryzuje się gęstą sierścią. Małe pieski wyglądają jak niewielkich rozmiarów kuleczki, jednak wyrastają na efektowne zwierzęta średniego wzrostu. Owczarek świetnie sprawdzi się jako pupil dla całej rodziny, może sprawdzić się też w roli kompana dla dzieci w starszym wieku. Pieski (jak niemal wszystkie niemieckie rasy) wymagają większej aktywności fizycznej i dobrze radzą sobie z zajęciami edukacyjnymi.

9 - doberman reprezentujący niemieckie rasy psów krótkowłosych

Doberman jest często wyróżniany w rankingach prezentujących rasy dużych psów i pupili o średniej wielkości. Są to stworzenia nadające się do mieszkania, a także do domowych warunków z podwórkiem. Doberman posiada ciemne umaszczenie i bardzo charakterystyczny wygląd (co potwierdzają wszystkie zdjęcia owej rasy psów.) Średnia waga dorosłych czworonogów waha się pomiędzy 32 a 45 kg. Są to zatem średniej wielkości, niemieckie rasy psów o silnej osobowości i nieugiętym charakterze. Niemal wszystkie dobermany to psy pewne siebie, łagodne w kontaktach z właścicielem, a jednocześnie nieufne wobec obcych.

Podobnie jak niektóre rasy dużych psów, sprawdzają się jako pieski stróżujące. Doberman nie będzie najlepszym rozwiązaniem dla dzieci. Jego nieugięty charakter i niezależność sprawiają, że podobnie jak inne, niemieckie rasy psów, wymaga odpowiedzialnego oraz doświadczonego opiekuna. Szkolenie powinno obejmować już małe szczenięta.

Owczarek niemiecki na brązowym tle
Polecane rasy psów średnich dla dzieci i nie tylko oraz ich wychowanie

10 – samojed

Omawiając popularne rasy psów średnich, nie sposób pominąć samojedów. Są to charakterystyczne psiaki o średniej wadze 16-30 kg. Rozpoznamy je po dużych ilościach śnieżnobiałego futra. Jest to pupil należący do rodziny długowłosych średniego wzrostu.

Nasz biały pupil dobrze sprawdzi się do mieszkania, a także odnajdzie się w domowych warunkach. Jest bardzo łagodny i z łatwością nawiązuje kontakty z ludźmi oraz zwierzętami. Niegdyś były to psy, które pomagały w zaganianiu reniferów i towarzyszyły dzieciom. Są bardzo oddane i pozbawione agresji, dlatego nie sprawdzają się w roli pupili stróżujących. Podobnie jak niektóre rasy dużych psów myśliwskich, wymagają większej aktywności fizycznej. Są przy tym podatne na szkolenie i chętnie się uczą. Ich gęste futro sprawia, że właściciel może mieć problemy z włosami, które zalegają na kanapach i dywanach.

Doberman i inne średnie rasy
Najpopularniejsze rasy psów średnich, które warto poznać oraz ich opis
ikona podziel się Przekaż dalej