Rasy psów o małych rozmiarach

Top 1 - Yorkshire Terrier

Omawiając popularne rodzaje psów rasowych, nie można pominąć niewielkich yorków. Są to bardzo popularne i dobrze znane psy, które świetnie radzą sobie w warunkach domowych. Wszystkie rasowe yorki nie posiadają podszerstka, dzięki czemu nie gubią swojego futra. Są to typowe psy z długą sierścią, co znaczy, że wymagają regularnego strzyżenia (bez względu na odmiany koloru umaszczenia).

Zdjęcia rasowych yorków przedstawiają nam urocze, małe kulki. Jednak york należy do rodziny terierów i czasem potrafi pokazać swój zawzięty charakter. Teriery to rasy psów o silnej osobowości, dlatego wymagają osoby doświadczonej, która poświęci im dostatecznie dużo czasu.

Wszystkie yorki mogą mieć też tendencję do szczekliwości. Jest to jedna z cech sprawiających, że posiadają dość zróżnicowane opinie. Jednocześnie są to psy bardzo pojętne i z chęcią wykonują wszystkie zadania. Odpowiednio zadbane i prowadzone psy mogą stać się idealnymi towarzyszami dla całej rodziny. Jeśli szukasz więcej inspiracji na rasy psów niewielkich rozmiarów, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuł o małych psach.

Top 2 - Pies rasy Shih Tzu

Wśród różnych ras psów miniaturowych wyróżniamy także shih tzu (czyli po polsku lwi piesek). Są to bardzo popularne psy, idealne do warunków domowych. Shih tzu charakteryzuje się łagodnym i radosnym usposobieniem. Nie jest to pies szczekliwy ani wymagający dużej ilości ruchu. Dobrze czuje się na kanapie, o ile znajduje się w pobliżu swojego właściciela.

Pies rasy shih tzu podczas spaceru, a także inne znane rasy psów domowych
Rasy psów, czyli rodzaje psów, które są popularne i ich usposobienie

Wszystkie shih tzu posiadają gęstą okrywę włosową. Są to psy z długą sierścią, wymagające regularnej pielęgnacji. Zdjęcia imponujących fryzur mogą uzmysłowić nam, że pielęgnacja tej rasy często okazuje się dość czasochłonna. Mimo to, shih tzu posiada bardzo dobre opinie wśród miłośników psów. Wszystko za sprawą łagodnego i zrównoważonego temperamentu. Psy tej rasy dobrze sprawdzą się też dla rodzin z większymi dziećmi.

Top 3 popularne rasy psów małych – miniaturowa Chihuahua

Niektóre gatunki zwierząt posiadają mniejsze wymagania pielęgnacyjne. Dotyczy to także psów ras miniaturowych. Dobrym przykładem jest chihuahua, który od lat cieszy się dużą popularnością. Jest to rasa miniaturowa o wadze do 3 kg, jednocześnie posiada dość odważny charakter.

Chihuahua to pies pewny siebie, lojalny i łagodny w kontaktach z domownikami. Jak niemal wszystkie rasy miniaturowe, uwielbia spędzać czas w domowych warunkach. Jest zawsze pełen energii i gotowy do zabawy. Odpowiednio socjalizowany dobrze radzi sobie w kontaktach z innymi psami, a czasem także polubi inne gatunki zwierząt domowych.

Na świecie znajdziemy różne odmiany ras chihuahua, z czego wszystkie posiadają dobre opinie. Dostępne w Internecie opisy wskazują na fakt, że chihuahua krótkowłosa posiada najmniejsze wymagania pielęgnacyjne. Rasy psów małych o długiej sierści są już nieco bardziej kłopotliwe, jednak nadrabiają atrakcyjnym wyglądem. Warto także dodać, że małe chihuahua należą do rasowych, najbardziej delikatnych psów. Dlatego nie sprawdzą się u rodzin z małymi dziećmi, które niechcący mogłyby zrobić im krzywdę.

Pies rasy chihuahua na białym tle, a także rasy psów domowych
Popularne rasy psów i ich krótka charakterystyka

Znane rasy psów średnich

Top 4 - Jack Russel terrier, pies dla aktywnej rodziny

Kolejna propozycja popularnych, rasowych pupili to psy o średniej wielkości. Są to chętnie wybierane odmiany zwierząt domowych. Jedną z nich z pewnością są jack russel terriery (na świecie znane pod skrótej JRT, a po polsku w skrócie jack terrier). Niegdyś były to rasy psów, które wykorzystywano do polowań. Dlatego jack russel terriery posiadają silny instynkt łowczy i ogromne zasoby energii. Co więcej, inne gatunki zwierząt nie zawsze są przez nich akceptowane.

Z pewnością znajdziemy tu różne rodzaje usposobienia, jednak niemal każdy JRT to pies odważny i pewny siebie. Jest to też pupil o dużym temperamencie i chęci do zabawy. Świetnie sprawdzi się dla osób aktywnych, uprawiających sporty. Jest to pies, który chętnie towarzyszy w różnego typu aktywności. Ze względu na silny instynkt łowczy jack russell terrier posiada dość zróżnicowane opinie. Z pewnością nie jest to rasa dla osób zapracowanych lub lubiących spędzać czas na oglądaniu telewizji.

Pies rasy Jack Russel Terrier w czasie spaceru i inne rasy psów domowych
Rasy psów i ich charakter, a także usposobienie i wychowanie

Top 5 – sznaucer miniaturowy

Wśród ras średnich dużą popularnością cieszy się też sznaucer miniaturowy. Są to psy, które z łatwością rozpoznamy po charakterystycznej brodzie i wąsach. Cechą charakterystyczną tej rasy jest także szaro brązowe zabarwienie futra, co zobaczymy przeglądając zdjęcia tej rasy.

Sznaucer miniaturowy jest popularny zarówno w Polsce, jak i na świecie. Opisy rasy wskazują na to, że jest to pies odważny, czujny i pewny siebie. Pomimo średnich rozmiarów dobrze radzi sobie w roli psa stróżującego i z chęcią broni różnych zasobów. Jednocześnie są to rasy psów, które silnie przywiązują się do właścicieli, wymagając od nich regularnych pieszczot oraz zabaw.

Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!

Pies tej rasy posiada łagodne usposobienie w kontaktach z dziećmi oraz osobami dorosłymi. Jest zrównoważony i niezależny, odpowiednio prowadzony zaakceptuje inne gatunki zwierząt. Opisy właścicieli wskazują też na fakt, iż sznaucer najlepiej sprawdzi się dla osób aktywnych, posiadających pewne doświadczenie szkoleniowe. Pozostawiony sam sobie, nieodpowiednio prowadzony może okazać się głośny i problematyczny.

Pies rasy sznaucer miniaturowy podczas biegania w czasie spaceru i inne rasy psów domowych
Popularne rasy psów domowych i nie tylko oraz ich opis

Top 6 – rodzinny cavalier king charles spaniel

Znane na świecie i w kraju rasy psów to także cavalier king charles spaniel. Jest to pies o łagodnym usposobieniu, bardzo efektownym wyglądzie oraz bardzo rodzinnym podejściu. Występują jedne rodzaje umaszczenia, co sprawia, że cavalier king charles spaniel (czy po polsku po prostu cavalier) jest łatwo rozpoznawalny. Z pewnością rozpoznamy go przeglądając zdjęcia, a bogata galeria fotografii w Internecie przykuje naszą uwagę.

Cavalier nie jest psem na pokaz. Jego dużą zaletą okazuje się wysoki stopień uległości i posłuszeństwa. Co prawda spotkamy różne rodzaje usposobienia, jednak większość przedstawicieli tej rasy chętnie podporządkowuje się domownikom. Cavalier to pies łagodny, który zaakceptuje też inne gatunki zwierząt.

Pies rasy spaniel na tle pola, a także najbardziej znane rasy psów domowych
Jakie są popularne rasy psów dowmowych i co warto o nich wiedzieć

Opisy rasy wskazują na to, że cavaliery nie mają szczególnych wymagań dotyczących pielęgnacji. Trzeba przy tym pamiętać, że pies silnie przywiązuje się do właścicieli i wymaga dużo uwagi. Co ważne, są to rasy psów, które wykazują duży stopień tolerancji wobec dzieci. Dlatego dobrze sprawdzają się w roli pupili rodzinnych.

Rasy psów dużych i olbrzymich

Top 7 – owczarek niemiecki

W gronie popularnych ras o średnich rozmiarach wyróżniamy owczarki niemieckie. Są to bardzo popularne odmiany psów rasowych, występujących w różnych długościach futra (owczarek długowłosy, owczarek krótkowłosy). Psy tej rasy rozpoznamy po charakterystycznej budowie ciała (nieco obniżony tył) oraz po charakterystycznym umaszczeniu, obejmującym barwy od jasnego brązu, aż do czerni.

Opis rasy wskazuje na to, że owczarek jest psem bardzo lojalnym i oddanym swojemu właścicielowi. Przeważnie pełni rolę psa stróżującego, co odpowiada cechom jego charakteru (odwaga, pewność siebie, nieufność w stosunku do obcych). Jest to duży, niezależny pies, który jednocześnie wykazuje wysoki stopień posłuszeństwa.

Warto także pamiętać, że owczarki posiadają wysoki iloraz inteligencji. Chętnie uczą się nowych sztuczek, a ich duża aktywność sprawia, że sprawdzają się także w roli psów ratowniczych. Pies nie lubi się nudzić, wymaga odmiany i różnych bodźców, dlatego warto zapewnić mu możliwość większej aktywności umysłowej oraz fizycznej.

Owczarek niemiecki niosący w pysku patyk, a także popularne rasy psów
Znane rasy psów domowych, a także ich zdjęcia i opis

Top 8 – rasowe labradory retrievery

Chyba większość z nas słyszała takie nazwy jak labrador i retriever. Labradory to bardzo popularna rasa, która świetnie sprawdza się dla całej rodziny. Jest to pies uległy, łagodny, a jednocześnie inteligentny. Lubi dzieci, jeśli nie robią mu krzywdy, a jednocześnie wykazuje dużą inteligencję i wrażliwość. Przeglądając zdjęcia tej rasy zauważymy różne rodzaje umaszczenia, od biszkoptowej aż po ciemno brązową.

Labrador biegnący nad wodą, a także inne popularne i chętnie wybierane rasy psów
Rasy psów domowych, które warto znać, a także charakter psów

Opis rasy nie byłby pełny, gdybyśmy pominęli kwestię odżywiania. Golden rettriever to wieczny łakomczuch, który nigdy nie ma dość jedzenia. Z tego względu psy mają częstą tendencję do otyłości i wymagają racjonowania pokarmu. Co ważne, golden świetnie radzi sobie z wyłudzaniem jedzenia od swoich właścicieli. Dlatego najlepiej nie uczyć go podawania kąsków z naszego talerza.

Top 9 – Dog niemiecki

Dog niemiecki zajmuje wysokie miejsce w rankingach na największe rasy psów. Bez wątpienia jest to pupil o majestatycznym wyglądzie i większej masie, o czym przekonamy się oglądając zdjęcia. Jego waga dochodzi do 90 kg u samców, a wzrost to nawet ponad 80 cm wysokości w kłębie. Wyróżniamy różne rodzaje umaszczenia psów rasowych. Dużą popularnością cieszy się umaszczenie błękitne, płowe, pręgowane oraz arlekin.

Według nazwy, rasa wywodzi się z Niemiec. Wiele informacji o tych psach znajdziemy w prasie anglojęzycznej, jednak niektóre merytoryczne opracowania są też sporządzone po polsku.

Jak przystało na największe rasy psów, dog niemiecki jest często dość flegmatyczny i nie lubi nadmiernej aktywności fizycznej. Dobrze czuje się na kanapie, otoczony towarzystwem swojego właściciela. Jest to pupil posłuszny i zrównoważony, którego cechuje duże oddanie w stosunku do domowników. Dzięki łagodnemu usposobieniu, dog niemiecki posiada przychylne opinie. Pomimo większych gabarytów wcale nie wymaga ogromnej przestrzeni do życia. Wystarczy mu częste towarzystwo z rodziną, bowiem warto pamiętać, iż jest to pupil, który źle znosi samotność.

Pies rasy dog niemiecki siedzący na trawie, a także rasy psów domowych
Najbardziej znane rasy psów domowych, a także ich opis

Top 10 – mastif tybetański

Mastif należy do dużych, dość popularnych psów. Wykazuje wysoki stopień nieufności w stosunku do obcych i bez wahania broni swojego terenu. Czyni to z niego bardzo dobrego psa stróżującego.

Zdjęcia psa z wyjątkowo bujną sierścią z pewnością zwracają na siebie uwagę. Galeria internetowych fotografii przedstawia psy o bardzo majestatycznym wyglądzie, przypominającym lwa. Pies posiada opinie stworzenia trudnego w szkoleniu i jest w tym dużo prawdy, bowiem okazuje się z natury niezależny.

Decydując się na psa rasy mastif tybetański, należy poświecić dużo czasu na szkolenie. Jest to pies, który wymaga doświadczonego, dominującego, a jednocześnie konsekwentnego właściciela. Odpowiednie szkolenie sprawi, że pies może stać się oddanym pupilem. Jednak z pewnością nie jest to rasa do domu z małymi dziećmi czy dla osób niedoświadczonych.

Pies rasy Mastif podczas spaceru po trawie oraz rasy psów domowych
Rasy psów, które warto znać, czyli psy chętnie wybierane do domu

Powyżej opisaliśmy popularne rodzaje psów rasowych. Wszystkie zaprezentowane rasy cieszą się dużą popularnością w Polsce i na świecie. Przed zakupem szczenięcia warto poświecić czas na wybór dobrej hodowli. Dzięki temu zyskamy pewność, że nasz pupil będzie stabilnym psychicznie, zdrowym przedstawicielem swojej rasy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny