Co decyduje, a co powinno decydować o wyborze psa

Dlaczego te, a nie inne psy rasowe

„Dojrzeliśmy” do decyzji o sprawieniu sobie psa. Pora zastanowić się nad rasą. Wybór jest naprawdę bardzo duży. Większość przyszłych właścicieli kieruje się jednak czynnikami, które niewiele mają wspólnego ze zdrowym rozsądkiem. Jak to wygląda w praktyce?

  • Właściwie nie mamy pojęcia, jaka rasa byłaby najlepsza. Ale od czego jest Internet? Wpisujemy w wyszukiwarkę „szczeniaki na sprzedaż” i oczom naszym ukazuje się kilkanaście linków do serwisów ogłoszeniowych.
  • Na zdjęciach szczeniaki np. popularnej rasy psów obronnych wyglądają uroczo, więc decydujemy się na tego, który prezentuje się najsympatyczniej. Będzie dobry dla dzieci. Dzwonimy pod wskazany numer i słyszymy, że malce są rodowodowe, samodzielne, zadbane, odrobaczone i szczepione. Cena atrakcyjna, umawiamy się i jedziemy
  • Odbieramy szczeniaka, nawet z książeczką zdrowia. Jest nieco przestraszony, ale przecież widzi nas po raz pierwszy w życiu. Regulujemy opłatę i wracamy do domu. W domu kładziemy małemu kocyk, wydobyty z domowych zakamarków, i… już
  • Po kilku dniach okazuje się, że szczeniak jest osowiały, nie chce jeść ani się bawić. Dzwonimy do hodowcy. Ten albo nie odbiera telefonu, albo ostatecznie odsyła nas do lekarza weterynarii. Lekarz diagnozuje nosówkę, a my się dziwimy: jak to, przecież ma książeczkę z potwierdzonym szczepieniem… W najlepszym wypadku udaje się szczeniaka wyleczyć, a koszt całej kuracji przekracza cenę, jaką za niego zapłaciliśmy.

Oczywiście hodowca umywa ręce, przecież wydał zdrowe szczenię, więc to, co je spotkało, z pewnością jest z naszej winy. Niestety, takie sytuacje zdarzają się nader często, a właściciele wyciągają wnioski zbyt późno.

Czym kierować się przy wyborze psa

Wybór odpowiedniej rasy powinien być poprzedzony dokładnym przemyśleniem wielu aspektów, przede wszystkim:

  • Warunki mieszkaniowe. Czy mieszkamy w domu z ogrodem, czy w bloku na czwartym piętrze bez windy. Czy będziemy mieć wystarczająco dużo czasu, żeby zapewnić mu jeden dłuższy spacer w ciągu dnia oprócz wyjść na zwykłe załatwienie potrzeb, czy będziemy w stanie zapewnić mu odpowiednie szkolenie
  • Rodzina. Nie wszystkie psy nadają się dla każdego. Np. border collie będzie się męczyć z domownikami, którzy nie lubią aktywnego wypoczynku, psy bardzo małe (np. chihuahua), choć bardzo popularne, nie nadają się do domu z równie bardzo małymi dziećmi, rasy psów obronnych (doberman) nie powinny mieszkać z osobami, które nie będą ich szkolić, choćby w zakresie posłuszeństwa, itp.
  • Charakter psa. Czy będziemy w stanie zapanować nad temperamentem np. teriera, „własnym zdaniem” jamnika, instynktem łowieckim wyżła? Np. rasy psów niebezpiecznych (bulterier, amstaff) potrzebują konsekwencji w wychowaniu i poświęcenia codziennie minimum godziny (z przerwami) na naukę posłuszeństwa
  • Pochodzenie. Szczeniak powinien pochodzić z hodowli zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce. Jest to gwarancja, że jego przodkowie są rasowi, otrzymali uprawnienia hodowlane (wystawy, testy psychiczne, prześwietlenie stawów biodrowych, badanie oczu – różne wymagania w różnych rasach), a szczenię jest naprawdę odrobaczone i szczepione – jest to warunek konieczny wydania metryk.

Przy tej okazji warto obalić mit, na który daje się nabrać wielu nowych właścicieli. Otóż nie ma czegoś takiego, jak „siódmy z miotu, dlatego nie dostał metryki”. Regulamin Hodowli Psów Rasowych ZKwP stanowi, że do otrzymania metryk uprawnione są WSZYSTKIE szczenięta z miotu, niezależnie od ich liczby, nawet wadliwe.

Najpopularniejsze rasy psów w Polsce i na świecie

Najczęściej kupowane szczeniaki w Polsce

Według różnych rankingów najpopularniejsze rasy psów w Polsce w 2019 roku to:

10. Golden retriever – to chyba psy rasowe najbardziej znane i popularne z ras, nadających się dla dzieci. Całkowicie pozbawione agresji, doskonałe do układania i pojętne, do tego pracowite. Nie są dobrymi stróżami, bowiem z radością witają nie tylko domowników, ale i gości, nawet jeżeli widzą ich po raz pierwszy. Kochają wodę i pływanie, niezależnie od pory roku.

9. Buldog francuski. Podobnie jak golden, jest doskonałym towarzyszem dzieci i uwielbia się z nimi bawić. Chętnie wykonuje polecenia, a za smakołyk zrobi wszystko. Lubi być głaskany i chwalony, jest pieszczochem, nie wolno od niego egzekwować niczego siłą lub krzykiem. W sezonie 2019 najmodniejsze psy w Polsce.

8. Sznaucer miniaturowy. Jest to psiak pełen temperamentu, nadaje się na towarzysza starszych dzieci. Niegdyś był naszą specjalnością hodowlaną – to właśnie w Polsce przyszedł na świat pierwszy na świecie miot sznaucerów miniaturowych białych, następnie uznanych przez FCI za odrębną rasę.

7. Husky syberyjski. Te najbardziej znane psy zaprzęgowe najlepiej się czują w towarzystwie człowieka, nie znoszą samotności. Husky nie będzie zatem dobrym wyborem dla kogoś, kto mieszka sam, a do tego pracuje od rana do wieczora.

6. American staffordshire terier. Jedna z czterech ras terierów typu bull, uznanych przez FCI. Powszechnie nazywany amstaffem. Silny, atletycznej budowy, mocny pies, przeznaczony dla doświadczonego opiekuna. Jest psem inteligentnym i przywiązanym do swoich domowników, ale wymaga umiejętnego prowadzenia, gdyż może stać się nieobliczalny. Wraz z bulterierem są to tzw. rasy psów agresywnych, a niektórzy uważają je nawet za rasy psów niebezpiecznych.

5. West highland white terier. Popularne “westie” to małe, białe pieski, chętnie kupowane do towarzystwa dla całych rodzin, doskonale się w tym sprawdzają. Mają, jak to teriery, spory temperament i kochają zabawę, stąd ich zamiłowanie do mini agility, gdzie odnoszą sukcesy w zawodach.

4. Berneński pies pasterski. Berneńczyk to wspaniała, rodzinna rasa, doskonały stróż, choć ma bardzo łagodne usposobienie. Duży, masywny, bardzo kochający domowników, przepada za dziećmi. Niestety, rasa ta ma predyspozycje do chorób (zwłaszcza nowotworowych), dlatego berneńczyki żyją krótko – maksymalnie 9-10 lat.

3. Yorkshire terier. Mimo „maskotkowatego” wyglądu jest to z krwi i kości terier, zadziorny, czupurny, odważny i pełen energii. Jest pieszczochem i uparciuchem. Uwaga: york nie ma włosów zamiast sierści! Każdy pies ma sierść, tylko niektóre rasy są pozbawione podszerstka, mają jedynie włos okrywowy. Ale nie są to włosy jak u człowieka.

2. Labrador retriever. Choć apogeum jego popularności – jak się wydaje – mamy już za sobą, to wciąż labradory są modne i chętnie kupowane. Do niedawna były to najmodniejsze psy i na wystawy zgłaszano ich nawet ponad setkę. Labrador łatwo się szkoli, jest pojętny, dzięki czemu jest to najczęściej wybierana rasa psa do pracy, zwłaszcza jako przewodnik niewidomych, a także poszukiwacz narkotyków. Kocha wodę i jest doskonałym towarzyszem myśliwego.

1. Owczarek niemiecki. Są to najbardziej znane psy na świecie, zawsze modne i chętnie kupowane. Popularny „onek” jest symbolem psiego oddania i wierności, ale rasa ta z pewnością jest najbardziej wszechstronna użytkowo. Owczarki pracują w wojsku, policji, są doskonałymi ratownikami i tropicielami, pracują też jako psy obronne przewodnicy niewidomych. Bardzo łatwe do ułożenia.

Najpopularniejsze rasy psów według rankingu światowego

Ranking światowy niewiele różni się od polskiego. Na pierwszym miejscu, podobnie jak u nas, znajduje się owczarek niemiecki. Jego popularność zdecydowanie wzrosła, kiedy po wielu latach starań FCI uznała jego odmianę długowłosą i nadała jej status odrębnej rasy.

Na świecie popularne są dwie rasy, których brakuje na liście polskiej:

  1. Beagle. zajmuje 9. miejsce pod względem popularności na świecie. Jest to nieduża rasa myśliwska, pełna temperamentu, inteligentna i ruchliwa. Należy do grupy psów gończych. Lubi być zajęty, w przeciwnym razie może z nudów „zająć się” gryzieniem np. domowych mebli
  2. Mops. Rasa ta została sklasyfikowana na 7. miejscu światowej listy popularności. Są to i u nas dość modne psy. Mops kocha wszystkich domowników, ale wybiera sobie jedną osobę z rodziny za przewodnika i to ta osoba jest jego oczkiem w głowie. Potrafi ukochanego pana lub pani nie odstępować na krok.

Na liście światowej zabrakło właśnie buldoga francuskiego i golden retrievera. Nieobecne są też rasy psów agresywnych. Pozostałe rasy są te same w obu rankingach, aczkolwiek różne są ich lokaty, poza owczarkiem niemieckim. Jest to zdecydowanie „rasa ras” i zapewne jeszcze długo taką pozostanie.