Mądre aforyzmy i piękne cytaty o zwierzętach

Cytaty o zwierzętach często dotyczą ich traktowania, czasem mogą być smutne, ale zawsze skłaniają do refleksji. Dużą popularnością cieszą się mądre aforyzmy o zaufaniu i przyjaźni. Dobrym przykładem mądrego cytatu o przyjaźni i zaufaniu słowa Jeana-Jacquesa Rousseau, w których czytamy:

„Wszystkie zwierzęta nie ufają człowiekowi i nie są całkowicie w błędzie, ale gdy są przekonane, że nie chce go skrzywdzić, ich zaufanie staje się tak wielkie, że trzeba być kimś więcej niż barbarzyńcą, aby go wykorzystać”.

Piękne sentencje i opisy powstawały już w czasach świetności filozofów. O pomaganiu zwierzętom, przyjaźni oraz pomaganiu zwierzętom wspominał sam Pitagoras. Jedną z jego najpopularniejszych sentencji są słowa:

„Dopóki człowiek nadal niszczy niższe żyjące istoty, nigdy nie zazna ani zdrowia, ani pokoju. Dopóki zabijają zwierzęta, ludzie będą się nawzajem zabijać. Ponieważ ci, którzy sieją zbrodnię i ból, nie mogą zbierać radości i miłości.”

Mądre opisy o ludziach, ich pomocy i przyjaźni ze zwierzętami, a także smutne i mądre sentencje odnajdziemy w twórczości Gerorga Orwella. To w jego poezji znajduje się znany cytat:

„Człowiek jest jedynym stworzeniem, które konsumuje bez produkcji. Nie daje mleka, nie znosi jaj, jest za słaby, żeby ciągnąć pług, nie potrafi biec na tyle szybko, żeby złapać króliki. A jednak jest królem wszystkich zwierząt.”

Cytaty o zwierzętach – miłość do zwierząt, znane sentencje i piękne wiersze

Mądre, a jednocześnie piękne cytaty, wiersze i aforyzmy, często dotyczą tematu przyjaźni i drzemiących w ludziach uczuć. Znane sentencje, które wyrażają miłość do zwierząt cieszą się niesłabnącą popularnością. Niektóre cytaty o zwierzętach mają wartość pouczającą. Dobrym przykładem są słowa Fiodora Dostojewskiego:

„Kochaj zwierzęta: Bóg dał im podstawy myślenia i niezakłóconą radość. Nie denerwujcie się nimi, nie krzywdźcie ich, nie pozbawiajcie ich radości, nie sprzeciwiajcie się boskiej myśli. Człowieku, nie chełp się wyższością nad zwierzętami: są one bez grzechu, podczas gdy ty całą swoją wielkością kalasz ziemię swoim wyglądem na niej i zostawiasz za sobą zgniły ślad; niestety dotyczy to prawie wszystkich z nas.”

Nie wszystkie sentencje i opisy niosą smutne przesłanie. Niektóre aforyzmy oraz wiersze to opisy przyjaźni. Dużą popularnością cieszy się cytat Arthura Schopenhauera, który opisuje drzemiącą w ludziach miłość do zwierząt:

Szukasz niezwykle aromatycznych i wysokomięsnych smakołyków dla psów?

Przetestuj, jak bardzo smakowite są przysmaki Carnilove Meat Jerky! Aż 90% zawartości mięsa, bez zbóż i zbędnych dodatków, a do tego z niezwykle wygodnym dzieleniem również na mniejsze kawałki, idealne do treningów i szkolenia!

Sprawdź!

„Miłość do zwierząt jest ściśle związana z dobrocią charakteru i można śmiało powiedzieć, że ci, którzy są okrutni wobec zwierząt, nie mogą być dobrymi ludźmi.”

Ważnym przesłaniem może być także nawiązanie do naturalnego porządku życia zwierząt. W ludziach często wykształca się pogoń za pracą, będąca wyrazem współczesnego społeczeństwa. Idealny opis i ocenę tego zachowania wskazał Konrad Lorenz w swojej sentencji:

„Same zwierzęta są tak cudownie leniwe: szalony głód pracy współczesnego człowieka jest zupełnie obcy zwierzęciu, któremu brakuje nawet czasu na rozwinięcie prawdziwej kultury. Nawet pszczoły i mrówki, te personifikacje pracowitości, spędzają większość dnia pogrążone w bezczynności.”

Kobieta leżąca na łóżku z psem i czytająca książkę, miłość zwierząt i ludzi w mądrych aforyzmach
Mądre aforyzmy o zaufaniu i przyjaźni zwierzęcia z człowiekiem, czyli jakie są najpiękniejsze cytaty o pupilach

Niektóre wiersze i cytaty traktują także o pomaganiu zwierzętom. Pomoc nie dotyczy tu wyłącznie pupili domowych, a często także zwierząt dzikich, które żyją obok człowieka. Dobrym przykładem tekstów o pomaganiu zwierzętom są wiersze S. Suchowej, a w tym mądre opisy z wiersza pod tytułem Kto pamięta o zwierzętach.

„ Leśnik sarnom wyniósł siano i sól do solniczki,

a wiewiórka chowa w dziupli swoje smakołyczki.

Lis futerko kupił nowe, wróble zaś zmieniły piórka.

W sen zapadły jeże, żaby, śpi już nawet mała pszczółka.

Cisza w lesie coraz głębsza, pochowały się zwierzęta.

Co też zimą będą jadły? Czy też o nich ktoś pamięta?

Pan leśniczy dba o sarny w swej leśnej zagrodzie.

My o ptaki dbać musimy, lecz w naszym ogrodzie”.

Jeśli szukasz więcej ciekawostek, sprawdź także ten artykuł z TOP 10 ras psów znanych z filmów i książek.

Cytaty o pomaganiu zwierzętom i piosenki o psach

Według wielu opinii, pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Nic zatem dziwnego w tym, ze to właśnie psy stają się przedmiotem wielu wierszy i utworów muzycznych, w tym także tekstom o niesieniu pomocy pieskom i kotkom.

Najpopularniejsze wiersze o pieskach to chociażby nieco smutne dzieło „Psy” Krzysztofa Kamina Baczyńskiego, skłaniający do refleksji utwór „Pies z kulawą nogą” autorstwa Franciszka Klimka oraz wiersze Ludwika Jerzego Kerna, na przykład „To tylko pies”.

Młode osoby chętnie słuchają piosenki o psach, które często dotyczą takich kwestii jak pomoc i relacje między ludźmi, a zwierzętami. Popularne piosenki o psach to na przykład „I Love My Dog” – Sublime, „Atomic Dog” Georga Clintona. Dużą popularnością cieszą się także śmieszne piosenki o psach, takie jak „I Think I Might Be a Dog” – Daddy a Go-Go. 0 pieskach wspomina także Gilda Radner, która pisze:

"Myślę, że psy są najbardziej niesamowitymi stworzeniami; dają bezwarunkową miłość. Są dla mnie wzorem do naśladowania".

Znany i ceniony aforyzm o pieskach to także tekst Rogera A. Carasa, który wskazał:

"Psy dały nam absolutne wszystko. Jesteśmy centrum ich wszechświata. Jesteśmy w centrum ich miłości, wiary i zaufania. Służą nam w zamian za resztki jedzenia. To bez wątpienia najlepsza oferta, jaką kiedykolwiek miał człowiek".

Niektóre sentencje o ludziach i zwierzętach mają też bardziej humorystyczny wydźwięk. Dużą popularnością wśród miłośników czworonogów cieszy się sentencja należąca do D. Bruce:

„Aby mieć właściwe spojrzenie na własną pozycję w życiu, człowiek powinien posiadać psa, który będzie go uwielbiał, i kota, który będzie go ignorował".

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny