Mądre aforyzmy i piękne cytaty o zwierzętach


Cytaty o zwierzętach często dotyczą ich traktowania, czasem mogą być smutne, ale zawsze skłaniają do refleksji. Dużą popularnością cieszą się mądre aforyzmy o zaufaniu i przyjaźni. Dobrym przykładem mądrego cytatu o przyjaźni i zaufaniu słowa Jeana-Jacquesa Rousseau, w których czytamy:

„Wszystkie zwierzęta nie ufają człowiekowi i nie są całkowicie w błędzie, ale gdy są przekonane, że nie chce go skrzywdzić, ich zaufanie staje się tak wielkie, że trzeba być kimś więcej niż barbarzyńcą, aby go wykorzystać”.

Piękne sentencje i opisy powstawały już w czasach świetności filozofów. O pomaganiu zwierzętom, przyjaźni oraz pomaganiu zwierzętom wspominał sam Pitagoras. Jedną z jego najpopularniejszych sentencji są słowa:

„Dopóki człowiek nadal niszczy niższe żyjące istoty, nigdy nie zazna ani zdrowia, ani pokoju. Dopóki zabijają zwierzęta, ludzie będą się nawzajem zabijać. Ponieważ ci, którzy sieją zbrodnię i ból, nie mogą zbierać radości i miłości.”

Mądre opisy o ludziach, ich pomocy i przyjaźni ze zwierzętami, a także smutne i mądre sentencje odnajdziemy w twórczości Gerorga Orwella. To w jego poezji znajduje się znany cytat:

„Człowiek jest jedynym stworzeniem, które konsumuje bez produkcji. Nie daje mleka, nie znosi jaj, jest za słaby, żeby ciągnąć pług, nie potrafi biec na tyle szybko, żeby złapać króliki. A jednak jest królem wszystkich zwierząt.”

Cytaty o zwierzętach – miłość do zwierząt, znane sentencje i piękne wiersze

Mądre, a jednocześnie piękne cytaty, wiersze i aforyzmy, często dotyczą tematu przyjaźni i drzemiących w ludziach uczuć. Znane sentencje, które wyrażają miłość do zwierząt cieszą się niesłabnącą popularnością. Niektóre cytaty o zwierzętach mają wartość pouczającą. Dobrym przykładem są słowa Fiodora Dostojewskiego:

„Kochaj zwierzęta: Bóg dał im podstawy myślenia i niezakłóconą radość. Nie denerwujcie się nimi, nie krzywdźcie ich, nie pozbawiajcie ich radości, nie sprzeciwiajcie się boskiej myśli. Człowieku, nie chełp się wyższością nad zwierzętami: są one bez grzechu, podczas gdy ty całą swoją wielkością kalasz ziemię swoim wyglądem na niej i zostawiasz za sobą zgniły ślad; niestety dotyczy to prawie wszystkich z nas.”

Nie wszystkie sentencje i opisy niosą smutne przesłanie. Niektóre aforyzmy oraz wiersze to opisy przyjaźni. Dużą popularnością cieszy się cytat Arthura Schopenhauera, który opisuje drzemiącą w ludziach miłość do zwierząt:

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Dowiedz się więcej!

„Miłość do zwierząt jest ściśle związana z dobrocią charakteru i można śmiało powiedzieć, że ci, którzy są okrutni wobec zwierząt, nie mogą być dobrymi ludźmi.”

Ważnym przesłaniem może być także nawiązanie do naturalnego porządku życia zwierząt. W ludziach często wykształca się pogoń za pracą, będąca wyrazem współczesnego społeczeństwa. Idealny opis i ocenę tego zachowania wskazał Konrad Lorenz w swojej sentencji:

„Same zwierzęta są tak cudownie leniwe: szalony głód pracy współczesnego człowieka jest zupełnie obcy zwierzęciu, któremu brakuje nawet czasu na rozwinięcie prawdziwej kultury. Nawet pszczoły i mrówki, te personifikacje pracowitości, spędzają większość dnia pogrążone w bezczynności.”

Kobieta leżąca na łóżku z psem i czytająca książkę, miłość zwierząt i ludzi w mądrych aforyzmach
Mądre aforyzmy o zaufaniu i przyjaźni zwierzęcia z człowiekiem, czyli jakie są najpiękniejsze cytaty o pupilach

Niektóre wiersze i cytaty traktują także o pomaganiu zwierzętom. Pomoc nie dotyczy tu wyłącznie pupili domowych, a często także zwierząt dzikich, które żyją obok człowieka. Dobrym przykładem tekstów o pomaganiu zwierzętom są wiersze S. Suchowej, a w tym mądre opisy z wiersza pod tytułem Kto pamięta o zwierzętach.

„ Leśnik sarnom wyniósł siano i sól do solniczki,

a wiewiórka chowa w dziupli swoje smakołyczki.

Lis futerko kupił nowe, wróble zaś zmieniły piórka.

W sen zapadły jeże, żaby, śpi już nawet mała pszczółka.

Cisza w lesie coraz głębsza, pochowały się zwierzęta.

Co też zimą będą jadły? Czy też o nich ktoś pamięta?

Pan leśniczy dba o sarny w swej leśnej zagrodzie.

My o ptaki dbać musimy, lecz w naszym ogrodzie”.

Jeśli szukasz więcej ciekawostek, sprawdź także ten artykuł z TOP 10 ras psów znanych z filmów i książek.

Cytaty o pomaganiu zwierzętom i piosenki o psach

Według wielu opinii, pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Nic zatem dziwnego w tym, ze to właśnie psy stają się przedmiotem wielu wierszy i utworów muzycznych, w tym także tekstom o niesieniu pomocy pieskom i kotkom.

Najpopularniejsze wiersze o pieskach to chociażby nieco smutne dzieło „Psy” Krzysztofa Kamina Baczyńskiego, skłaniający do refleksji utwór „Pies z kulawą nogą” autorstwa Franciszka Klimka oraz wiersze Ludwika Jerzego Kerna, na przykład „To tylko pies”.

Młode osoby chętnie słuchają piosenki o psach, które często dotyczą takich kwestii jak pomoc i relacje między ludźmi, a zwierzętami. Popularne piosenki o psach to na przykład „I Love My Dog” – Sublime, „Atomic Dog” Georga Clintona. Dużą popularnością cieszą się także śmieszne piosenki o psach, takie jak „I Think I Might Be a Dog” – Daddy a Go-Go. 0 pieskach wspomina także Gilda Radner, która pisze:

"Myślę, że psy są najbardziej niesamowitymi stworzeniami; dają bezwarunkową miłość. Są dla mnie wzorem do naśladowania".

Znany i ceniony aforyzm o pieskach to także tekst Rogera A. Carasa, który wskazał:

"Psy dały nam absolutne wszystko. Jesteśmy centrum ich wszechświata. Jesteśmy w centrum ich miłości, wiary i zaufania. Służą nam w zamian za resztki jedzenia. To bez wątpienia najlepsza oferta, jaką kiedykolwiek miał człowiek".

Niektóre sentencje o ludziach i zwierzętach mają też bardziej humorystyczny wydźwięk. Dużą popularnością wśród miłośników czworonogów cieszy się sentencja należąca do D. Bruce:

„Aby mieć właściwe spojrzenie na własną pozycję w życiu, człowiek powinien posiadać psa, który będzie go uwielbiał, i kota, który będzie go ignorował".

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny