Psie gry – jak bawić się z psem na dworze?

Szczeniaki bawią się inaczej niż dorosłe osobniki. W przypadku młodych psów wszystko jest nowe, ciekawe i niezbadane. Na tym etapie rozwoju bardzo duże znaczenie ma socjalizacja, w której dużą rolę ogrywają psie gry. Jednak nie tylko ze szczeniakiem należy bawić się każdego dnia. Trzeba zadbać o intelektualne zmęczenie psa, bo w ten sposób zwierzak staje się spokojniejszy.

Do zabaw z psem na dworze zaliczają się:

 • bieganie (berek) – nie musisz biegać szybko, a po prostu zachęcać psa do podążania za sobą. Gdy cię dogoni, wręczaj mu przysmak.
 • przeciąganie liny – może to być piłka ze sznurem, którą pies może wygodnie chwycić. W trakcie tej zabawy należy być delikatnym, zwłaszcza u szczeniąt.
 • rzucanie piłką, patykiem lub dyskiem – niektóre małe pieski lubią tego typu zabawy, ale nie każdy pies może skakać za frisbee. Warto wziąć pod uwagę predyspozycje psa i jego możliwości.
 • zabawa w chowanego – jedna osoba zajmuje psa, a druga się chowa. Gdy pies ją znajdzie, należy go pochwalić lub wręczyć przysmak.
 • tor z przeszkodami – przeszkody należy dobrać proporcjonalnie do wielkości psa. Jeśli masz ogród, możesz pozwolić sobie na płotki, tunel lub kłodę.

Te inteligentne stworzenia szybko się nudzą. Monotonia nie jest wskazana, dlatego warto co jakiś czas wymyślać nowe zabawy, nowe komendy lub zabierać psa w nowe miejsca. W niektórych rejonach Polski mieszczą się specjalnie przygotowane tereny do zabawy z psami. Plac zabaw dla szczeniąt i dorosłych psów pozwala na swobodną zabawę z pupilem. Teren powinien być odgrodzony i dobrze zabezpieczony. Jednak ważne jest to, aby bawiące się tam psy nie wykazywały agresji do innych czworonogów.

Szczeniaka można zabierać na taki plac zabaw, ale piesek musi mieć wykonane wszystkie niezbędne szczepienia, a po nich trzeba nieco odczekać (musi wytworzyć się odporność poszczepienna), w przeciwnym razie piesek jest narażony na zarażenie się chorobami zakaźnymi.

Najfajniejsze zabawy dla małych psów w domu

Gdy pogoda nie dopisuje, zabawę z psem trzeba przenieść do domu. Wbrew pozorom mogą to być nie tylko zabawy umysłowe, ale też fizyczne. Rodzaj zabawy zależy od tego, jak wiele masz miejsca, a także chęci.

Fajne zabawy z psem w mieszkaniu to:

 • tor przeszkód – może to być cokolwiek, np. krzesło, poduszka. Mniejsze pieski zmieszczą się w tunelach (np. dla kotów) dostępnych w sklepach zoologicznych, a te nie zajmują wiele miejsca.
 • zabawa w chowanego – jest oparta na tym samym schemacie, jak w przypadku zabawy w chowanego na dworze.
 • ukrywanie smakołyków – mogą być schowane w macie węchowej, w specjalnej kuli (np. z przyssawką do ziemi) lub poukrywane w różnych częściach domu.
 • nauka nowych i utrwalanie starych komend – każdy moment jest dobry na naukę czegoś nowego, a w przypadku wielu psów warto utrwalać to, co te już zdążyły się nauczyć.
 • zabawa z szarpakiem – psy uwielbiają się siłować, ale w przypadku młodych psów należy robić to delikatnie, ponieważ ich szczęka nie jest jeszcze dobrze ukształtowana. Zabawa z polarowym szarpakiem jest polecana wtedy, gdy piesek ma problem z pozbyciem się jakieś mlecznego zęba.

Polecane akcesoria dla psów - sprawdź je!

Niektóre szczeniaki nie są małe, a dorosłe osobniki nie są duże. Przy młodych psach należy wziąć pod uwagę to, że pies jeszcze się uczy i testuje wiele rzeczy (np. granice, jakie pozwoli mu przekroczyć właściciel), więc w ich przypadku trzeba wykazać się większą stanowczością. Szczeniaków nie należy zmuszać do długiej aktywności fizycznej (np. biegania przy rowerze). Jeśli planujesz zakupy dla swojego pupila, sprawdź także akcesoria dla psów w atrakcyjnych cenach.

Fajne akcesoria – jakie zabawki będą dobre dla małych psów?

Zabawki dla psów mają różne rozmiary. Jeśli masz szczeniaka dużej rasy, dość szybko może okazać się konieczne wymienienie zabawek na większe. Zbyt małe i niskiej jakości przedmioty mogą być przez takiego psa szybko zniszczone i połknięte.

Mały pies bawiący się zabawką, a także zabawki, zabawy dla małych psów, pomysły i propozycje
Najfajniejsze zabawy dla małych psów, czyli propozycje, pomysły, działania, potrzeby psów

Dobre zabawki dla małych psów to:

 • piłka – w przypadku niektórych psów nie sprawdzają się piłki ażurowe, ale istnieje wiele różnych modelu (m.in. z wypustkami, gładkie).
 • mata węchowa – przysmaki należy umieścić pomiędzy polarowymi frędzlami. Zabawka pobudza zmysł węchu u psa.
 • stick z wypustkami – jest to rodzaj gumowej zabawki, która często ma w sobie ukrytą piszczałkę. Gdy pies ją gryzie, zabawka masuje jego dziąsła.
 • kong – jest to zabawka wykonana z kauczuku. Do jej wnętrza daje się specjalną pastę, którą pies potem wylizuje.
 • pluszak – zazwyczaj jest lekki, więc nawet mały pies może go swobodnie przenosić z kąta w kąt. Nadaje się do gryzienia i szarpania, ale zabawka nie powinna zostawać bez nadzoru. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zrobić zabawkę dla psa krok po kroku.

Najfajniejsze zabawy dla dużych kotów opierają się na schemacie łowieckim kota i potrzebie zaspokojenia jego instynktu łowieckiego. Z psami jest nieco inaczej. Najfajniejsze zabawy dla małych psów polegają na węszeniu, gryzieniu, lizaniu, szarpaniu i żuciu. Zabawki pomagają rozładować emocje (stres, frustracje), a intelektualne zmęczenie sprawia, że pies jest spokojniejszy.

ikona podziel się Przekaż dalej