TOP 5 na dworze – jak fajnie bawić się z psem?

Niektóre rasy psów są duże nawet gdy są młode. Jednak nie oznacza to, że można bawić się z nimi tak samo. Pod uwagę należy brać także predyspozycje psa. Nie wszystkie psy nadają się do skakania za frisbee, ale za to chętnie będą nosić ten dysk w pyszczku.

Zabawy z psem na dworze to m.in.:

  • aportowanie – duża część psów lubi przynosić patyki czy piłki, ale niekiedy nauka tego może trochę zająć.
  • tor z przeszkodami – nie tylko psy biorące udział w agility mogą biegać po kłodach i przez tunele czy skakać przez płotki. Jeśli twojego psa rozpiera energia i nadaje się do takich ćwiczeń, jak najbardziej warto tego wypróbować.
  • wyścigi – psy uwielbiają biegać, więc możesz to robić razem z nimi. Gonienie za psem może się nie sprawdzić, ale uciekanie przed nim już tak. Kiedy cię dogodni, pochwal go. Jednak jeśli pies stanie się zbyt natarczywy i zacznie na ciebie skakać, przerwij zabawę.
  • zabawa w chowanego – niezbędna jest tutaj pomoc drugiej osoby, która przykuję uwagę psa, podczas gdy ty będziesz się chować. Gdy pies cię znajdzie, wręcz mu nagrodę.
  • przeciąganie liny, siłowanie się – w przypadku szczeniaka należy pamiętać, aby robić to delikatnie, ponieważ jego szczęka jeszcze się kształtuje. Może to być sznurek z piłką lub szarpak. Psy bardzo chętnie biorą udział w takich zawodach, ale jeśli twój pies zacznie gryźć cię po rękach, zakończ zabawę.

Plac zabaw to fajne miejsce na zabawę z psami. To właśnie tam można trafić na tor z przeszkodami oraz sporą przestrzeń do biegania. W takim miejscu możesz spuścić psa ze smyczy bez obaw, że gdzieś ucieknie, ponieważ plac powinien być ogrodzony, a także dobrze zabezpieczony. Bawiące się tam psy powinny być łagodne względem innych osobników. Zanim udasz się do takiego miejsca ze szczeniakiem, zadbaj o to, aby twój pies miał wykonane wszystkie niezbędne szczepienia i wytworzoną odporność poszczepienną.

TOP 5 w domu – najfajniejsze zabawy dla dużych psów

Zła pogoda nie zwalnia z obowiązku zabawy z czworonogiem. Psy to inteligentne stworzenia, więc umysłowe gry w ciągu dnia są tak samo niezbędne, jak wysiłek fizyczny. W domu możesz zadbać o jedno i drugie. Wszystko zależy od twoich chęci i dostępnego miejsca. Pamiętaj jednak, że zabawę zaczynasz i kończysz ty, a nie twój pies.

Polecane zabawy z psem w domu to np.:

  • ukrywanie przysmaków – intelektualne zmęczenie psa można osiągnąć na wiele sposób. Smakołyki możesz schować zarówno w macie węchowej, jak i w różnych częściach domu. Psy uwielbiają węszyć, więc takie zadanie jak najbardziej przypadnie im do gustu.
  • zabawa w chowanego – ta gra jest możliwa zarówno na dworze, jak i w domu.
  • domowy tor przeszkód – nie musisz tutaj stawiać płotków czy kłody, bo wystarczy odpowiednio ustawić krzesło lub poduszkę (a także wiele innych przedmiotów, które znajdziesz pod ręką).
  • zabawa z szarpakiem – nie zajmuje wiele miejsca, a jest to jedna z ulubionych zabaw psów.
  • nauka komend – można to robić na dworze, ale tam jest więcej rozpraszających bodźców. W przypadku upartych psów warto rozpocząć naukę przynajmniej niektórych komend w domu.
Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię pełnoporcjowych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Sprawdź!

Duży pies gryzący zabawkę, a także propozycje i pomysły na zabawy dla dużych psów.
Najfajniejsze zabawy dla dużych psów krok po kroku, czyli propozycje, pomysły w domu i na zewnątrz

Psy czują potrzebę gryzienia. Robiąc to, rozładowują emocje i stres. Niektóre psy chwytają zabawkę w pysk, gdy czymś bardzo się ekscytują (np. wizytą gości). Brak zabawek sprawi, że pies zacznie gryźć meble, ręce i nogi właściciela, swoje posłanie oraz wiele innych rzeczy. Jeśli planujesz zakupy dla swojego pupila, sprawdź także akcesoria dla psów w atrakcyjnych cenach.

Psie gry a akcesoria – jakie zabawki są najfajniejsze?

Dla szczeniaka (nawet dużego) zabawki powinny być miękkie. Z młodymi psami nie można zbyt długo ćwiczyć (należy unikać kilkugodzinnego wysiłku fizycznego) ani za mocno bawić się w przeciąganie (np. liny, szarpaka). Im piesek jest większy i starszy, zabawki należy wymieniać na te mocniejsze i o dużych gabarytach.

Zabawki polecane dla dużych psów to:

  • piłka – nie może być zbyt mała ani o słabej jakości. Na rynku dostępne są m.in. piłki gładkie i z wypustkami.
  • szarpak – powinien być w miarę duży. Ten rodzaj zabawki może być wykonany np. ze sznurka, z polaru, bawełny.
  • flyber – jest to latający dysk. Ta zabawka wykonana jest z miękkiego i bardzo wytrzymałego materiału. Nie rani dziąseł, nie rozrywa się, nie tonie w wodzie i nie pęka na mrozie.
  • zabawka przyklejana do podłogi – może to być piłka, którą uzupełnia się przysmakami. Ta zabawka jest mocowana do ziemi za pomocą przyssawki.
  • gryzak – naturalne gryzaki nie tylko zaspokajają potrzebę gryzienia, ale mogą być podawane psu w ramach nagrody.

Najfajniejsze zabawy dla dużych psów opierają się na gryzieniu, węszeniu, żuciu i lizaniu. Te inteligentne stworzenia szybko się nudzą, dlatego warto często zmieniać ich zabawki, a także zabierać w nowe miejsca czy uczyć kolejnych komend. Intelektualne zmęczenie sprawi, że pies będzie spokojny i odprężony. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zrobić zabawkę dla psa krok po kroku.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny