TOP 5 na dworze – jak fajnie bawić się z psem?

Niektóre rasy psów są duże nawet gdy są młode. Jednak nie oznacza to, że można bawić się z nimi tak samo. Pod uwagę należy brać także predyspozycje psa. Nie wszystkie psy nadają się do skakania za frisbee, ale za to chętnie będą nosić ten dysk w pyszczku.

Zabawy z psem na dworze to m.in.:

 • aportowanie – duża część psów lubi przynosić patyki czy piłki, ale niekiedy nauka tego może trochę zająć.
 • tor z przeszkodami – nie tylko psy biorące udział w agility mogą biegać po kłodach i przez tunele czy skakać przez płotki. Jeśli twojego psa rozpiera energia i nadaje się do takich ćwiczeń, jak najbardziej warto tego wypróbować.
 • wyścigi – psy uwielbiają biegać, więc możesz to robić razem z nimi. Gonienie za psem może się nie sprawdzić, ale uciekanie przed nim już tak. Kiedy cię dogodni, pochwal go. Jednak jeśli pies stanie się zbyt natarczywy i zacznie na ciebie skakać, przerwij zabawę.
 • zabawa w chowanego – niezbędna jest tutaj pomoc drugiej osoby, która przykuję uwagę psa, podczas gdy ty będziesz się chować. Gdy pies cię znajdzie, wręcz mu nagrodę.
 • przeciąganie liny, siłowanie się – w przypadku szczeniaka należy pamiętać, aby robić to delikatnie, ponieważ jego szczęka jeszcze się kształtuje. Może to być sznurek z piłką lub szarpak. Psy bardzo chętnie biorą udział w takich zawodach, ale jeśli twój pies zacznie gryźć cię po rękach, zakończ zabawę.

Plac zabaw to fajne miejsce na zabawę z psami. To właśnie tam można trafić na tor z przeszkodami oraz sporą przestrzeń do biegania. W takim miejscu możesz spuścić psa ze smyczy bez obaw, że gdzieś ucieknie, ponieważ plac powinien być ogrodzony, a także dobrze zabezpieczony. Bawiące się tam psy powinny być łagodne względem innych osobników. Zanim udasz się do takiego miejsca ze szczeniakiem, zadbaj o to, aby twój pies miał wykonane wszystkie niezbędne szczepienia i wytworzoną odporność poszczepienną.

TOP 5 w domu – najfajniejsze zabawy dla dużych psów

Zła pogoda nie zwalnia z obowiązku zabawy z czworonogiem. Psy to inteligentne stworzenia, więc umysłowe gry w ciągu dnia są tak samo niezbędne, jak wysiłek fizyczny. W domu możesz zadbać o jedno i drugie. Wszystko zależy od twoich chęci i dostępnego miejsca. Pamiętaj jednak, że zabawę zaczynasz i kończysz ty, a nie twój pies.

Polecane zabawy z psem w domu to np.:

 • ukrywanie przysmaków – intelektualne zmęczenie psa można osiągnąć na wiele sposób. Smakołyki możesz schować zarówno w macie węchowej, jak i w różnych częściach domu. Psy uwielbiają węszyć, więc takie zadanie jak najbardziej przypadnie im do gustu.
 • zabawa w chowanego – ta gra jest możliwa zarówno na dworze, jak i w domu.
 • domowy tor przeszkód – nie musisz tutaj stawiać płotków czy kłody, bo wystarczy odpowiednio ustawić krzesło lub poduszkę (a także wiele innych przedmiotów, które znajdziesz pod ręką).
 • zabawa z szarpakiem – nie zajmuje wiele miejsca, a jest to jedna z ulubionych zabaw psów.
 • nauka komend – można to robić na dworze, ale tam jest więcej rozpraszających bodźców. W przypadku upartych psów warto rozpocząć naukę przynajmniej niektórych komend w domu.

Polecane akcesoria dla psów - sprawdź je!

Duży pies z ulubioną zabawką
Najfajniejsze zabawy dla dużych psów krok po kroku, czyli propozycje, pomysły w domu i na zewnątrz

Psy czują potrzebę gryzienia. Robiąc to, rozładowują emocje i stres. Niektóre psy chwytają zabawkę w pysk, gdy czymś bardzo się ekscytują (np. wizytą gości). Brak zabawek sprawi, że pies zacznie gryźć meble, ręce i nogi właściciela, swoje posłanie oraz wiele innych rzeczy. Jeśli planujesz zakupy dla swojego pupila, sprawdź także akcesoria dla psów w atrakcyjnych cenach.

Psie gry a akcesoria – jakie zabawki są najfajniejsze?

Dla szczeniaka (nawet dużego) zabawki powinny być miękkie. Z młodymi psami nie można zbyt długo ćwiczyć (należy unikać kilkugodzinnego wysiłku fizycznego) ani za mocno bawić się w przeciąganie (np. liny, szarpaka). Im piesek jest większy i starszy, zabawki należy wymieniać na te mocniejsze i o dużych gabarytach.

Zabawki polecane dla dużych psów to:

 • piłka – nie może być zbyt mała ani o słabej jakości. Na rynku dostępne są m.in. piłki gładkie i z wypustkami.
 • szarpak – powinien być w miarę duży. Ten rodzaj zabawki może być wykonany np. ze sznurka, z polaru, bawełny.
 • flyber – jest to latający dysk. Ta zabawka wykonana jest z miękkiego i bardzo wytrzymałego materiału. Nie rani dziąseł, nie rozrywa się, nie tonie w wodzie i nie pęka na mrozie.
 • zabawka przyklejana do podłogi – może to być piłka, którą uzupełnia się przysmakami. Ta zabawka jest mocowana do ziemi za pomocą przyssawki.
 • gryzak – naturalne gryzaki nie tylko zaspokajają potrzebę gryzienia, ale mogą być podawane psu w ramach nagrody.

Najfajniejsze zabawy dla dużych psów opierają się na gryzieniu, węszeniu, żuciu i lizaniu. Te inteligentne stworzenia szybko się nudzą, dlatego warto często zmieniać ich zabawki, a także zabierać w nowe miejsca czy uczyć kolejnych komend. Intelektualne zmęczenie sprawi, że pies będzie spokojny i odprężony. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zrobić zabawkę dla psa krok po kroku.

ikona podziel się Przekaż dalej