Charakterystyka rasy – thai ridgeback dog

Wygląd i zdrowie – co warto wiedzieć o tym psie?


W przypadku tej rasy idealna wysokość w kłębie dla samca to kwestia 56-61 cm, a dla suki jest to 51-56 cm. Dopuszczalne są odchylenia 2,5 cm (w górę i w dół). Wzorzec rasy nie określa waga. Thai ridgeback to piesek o gładkiej i krótkiej sierści. Przez jego grzbiet przebiega pręga, gdzie włosy rosną w drugą stronę. Powinna być symetryczna z każdej strony kręgosłupa i wyraźna. Tolerowane są różne długości pręgi, ale nie może zaczynać się wcześniej niż za kłębem i nie powinna kończyć się za biodrami. Może mieć różne kształty (m.in. liścia, siodła, lutni).

Dopuszczalne są odmiany z jednolitą szatą. Ten pies może być czarny, rudy, niebieski i bardzo jasno płowy (izabelowaty). Czarna maska jest pożądaną w przypadku rudej odmiany. Thai ridgeback dog nie może mieć tzw. red nose. To określenie dotyczy odmiany pitbulterriera.

Pielęgnacja psa tej rasy nie jest skomplikowana. Nie linieje zbyt dużo. Wystarczy wyczesywać go raz w tygodniu, aby oczyścić sierść i pozbyć się martwych włosów. Należy pamiętać o kontrolowaniu stanu uszu, oczu, zębów i pazurów.

Średnia długość życia thai ridgebacka to 12-13 lat. Ten pies jest wytrzymały, ale źle znosi zimno, ponieważ jego krótka sierść nie zapewnia mu odpowiedniej ochrony. Thai ridgeback może mieć dysplazje stawu biodrowego. W tej rasie zdarza się tzw. zatoka skórzasta. To choroba, która może przyczynić się do śmierci psa.

Thai ridgeback dog - jaki charakter ma ten tajski pies?

Thai ridgeback źle znosi samotność. Zwykle to suczki chętniej się przytulają, a samce częściej trzymają się na dystans. Thai nie faworyzuje jednej osoby, a mocno przywiązuje się do każdego domownika. Jest to pies lojalny wobec swojej rodziny. Nie ufa obcym, dlatego nadaje się na stróża. Nie jest nadmiernie szczekliwy.

Pomimo przywiązania do rodziny, thai jest psem o silnym instynkcie myśliwskim, więc kiedy złapie trop, nic go nie zatrzyma. Z tego powodu należy zadbać o zabezpieczenie ogrodu, a w czasie spacerów nie wolno spuszczać go ze smyczy na nieogrodzonych terenach. Powinien dogadać się z innym psem, ale koty może potraktować jako swoje potencjalne ofiary.

Thai ridgeback potrzebuje dużo ruchu. Jest skoczny i aktywny. Nie nadaje się do życia w małym mieszkanku. Można wystartować z nim w zawodach agility. W ciągu dnia trzeba zabierać go na długie spacery. Osoby o spokojnym i siedzącym trybie nie poradzą sobie z jego energią. Znudzony thai ma skłonność do niszczenia wszystkiego, co wpadnie mu w łapy.

Ten tajski pies ma silny charakter, a jego tresura nie jest łatwa. Można go wyszkolić, ale nie będzie całkowicie posłuszny. W czasie szkolenie należy być konsekwentnym, ale nie impulsywnym i agresywnym, ponieważ takie zachowanie sprawi, że pies będzie unikał kontaktu z człowiekiem. Jest polecany dla osób, które wcześniej miały psa i znają się na tresurze. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach do towarzystwa.

Żywienie – co powinien jeść pies rasy thai ridgeback?

Na rynku dostępne są gotowe karmy. Mogą być mokre lub suche. Te drugie są mniej polecane, ponieważ zawierają dużo wypełniaczy, a mało wody. Zanim zdecydujesz się na którąś z nich, sprawdź dokładnie jej skład. Na pierwszym miejscu zawsze powinno być mięso i nie może być go mniej niż 50%. Wszystko inne to właśnie wypełniacze. Niektóre są dobre, ale np. zboże (w tym kukurydza i ryż) są zbędne. W karmie mogą być warzywa i owoce (np. marchew, gruszka), ale przede wszystkim nie może zabraknąć różnych witamin oraz glukozaminy i tauryny.

Niektórzy właściciele decydują się na podawanie psu surowego mięsa i odpowiednio dobranych suplementów. Jest to tzw. dieta BARF. Przed tym, jak zdecydujesz się na ten sposób żywienia psa, musisz zdobyć odpowiednią wiedzę na ten temat. Nieodpowiedni dobór witamin może przyczynić się do złego stanu zdrowia psa.

Ten tajski pies nie ma tendencji do tycia, ale nie należy go przekarmiać. Odpowiednią dawkę pokarmu należy dobrać nie tylko pod kątem aktywności psa, ale także jego zdrowia, wieku i przebytych chorób.

Karmy dla psów o wymagającej sierści

Zależy mi na artykule mówiącym o karmach z rybami, konkretnie z łososiem, w którym będzie można zaprezentować ulepszoną odsłonę Brit Care Grain Free, linię karm opartą głównie na rybach.

Sprawdź!

Hodowla rasowych psów – informacje, cena

Ile kosztują szczeniaki thai ridgeback dog?

Cena jest ustalana indywidualnie pod szczeniaka. Na jej wysokość ma wpływ to, czy piesek jest obiecujący (nie posiada wyraźnych wad i wpasowuje się we wzorzec). Istotne jest to, czyje geny przekazuje. Osiągnięcia rodziców na wystawach (nie tylko Best of Breed, ale także inne) również są istotne. Znaczenie ma wiek psa, renoma hodowli oraz dostępność rasy w kraju.

Pies rasy thai ridgeback w lesie z profilu oraz jego opis, cena i wychowanie
Jaki charakter ma pies rasy thai ridgeback, czyli opis, porady, wychowanie

Australijski pies pasterski kosztuje ok. 2500 – 3500 zł. Podobnie gryfonik brukselski. Rodezjan jest od nich nieco droższy, bo zazwyczaj można go kupić za 3500 – 4500 zł. Cena thai ridgebacka może być większa. Za tego psa trzeba zapłacić od 3000 do 5000 zł, a niekiedy jeszcze więcej. W przypadku dorosłych osobników różnych ras zwykle jest to kwestia 1000 – 1500 zł.

Jedni pseudohodowcy sprzedają swoje szczeniaki za 500 zł, a drudzy za 6000 zł. Niska kwota ma zachęcić do zakupu psa, który często nie jest rasowy, a tylko go przypomina. Zwykle w takiej hodowli jest dużo psów, a hodowcy chcą zminimalizować koszty ich utrzymania, dlatego wolą sprzedać taniej, ale szybko. Z kolei pieski sprzedawane droga często przedstawiane są jako „jedyne w swoim rodzaju”, „unikatowe” i „niepowtarzalne”, co oznacza, że tak naprawdę odbiegają od wzorca rasy i powinny być tańsze.

Jak nie zostać oszukanym przez pseudohodowcę?

To, że pies jest drogi, nie oznacza, że pochodzi z legalnego miejsca. Pseudohodowcy także potrafią zadbać o marketing i ciekawie przedstawić swoją hodowlę oraz psy. Można na nich trafić w praktycznie każdej rasie, ale większe prawdopodobieństwo jest przy rasach popularnych.

Ogłoszenie można znaleźć na różnych portalach (głównie olx.pl). Jego najważniejszą częścią jest opis. Zdjęcia nie zawsze przedstawiają to, w jakich warunkach żyją szczeniaki. Dopiero podczas spotkania w hodowli możesz się przekonać, jak jest naprawdę. Zwróć uwagę na to, aby opis zawierał organizację, w której zrzeszona jest hodowla. W Polsce obowiązuje ZKwP, który jest częścią FCI.

W ogłoszeniu powinny być zawarte informacje o tym m.in.: kiedy piesek się urodził, jaki jest jego charakter, jakie ma umaszczenie, kim są jego rodzice (ich osiągnięcia). Szczeniak może opuścić hodowlę, gdy ma 8 tygodni. Do tego czasu musi zostać dwa razy odrobaczony i raz zaszczepiony, a także musi mieć wszczepiony CHIP. Nowy właściciel otrzymuje jego metryczkę. Na jej podstawie może wyrobić rodowód.

Thai ridgeback to pies aktywny, który lubi długie spacery. Można brać z nim udział w różnych psich sportach. Nie jest polecany dla osób, które mają siedzący tryb życia. Ten tajski pies przywiązuje się do całej rodziny, a nie do jednej osoby. Jest czujny i nadaje się na stróża. Warto jednak pamiętać, że jego krótka sierść nie zapewnia mu ochrony w chłodne dni, więc nie może żyć w kojcu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny