Hodowla teriera walijskiego na świecie i w Polsce


Wybierając rasę psa rodzinnego zastanawiamy się takimi rasami jak foksterier czy sznaucer, kiedyś bardzo popularne, teraz odeszły w zapomnienie. Co ciekawe na psa rodzinnego nadaje się zarówno wielki turecki pies pasterski jak i mały gryfonik brabancki. Zwolennicy ras ozdobnych stają przed wyborem lhasa apso a shih tzu. Bardzo ciekawą rasą, choć nie dla każdego, jest terier walijski.

Terier walijski był kiedyś częściej widywany w Polsce niż obecnie. Ten aktywny pies myśliwski, sprawdza się w roli psa rodzinnego, jednak wymaga nieco doświadczenia, gdyż jest to żywiołowy i niezależny pies, który potrafi wejść na głowę. Niemniej jednak warto się tą rasą zainteresować.

Podobnie jak foksterier, terier walijski był kiedyś psem myśliwskim na lisy. Niektórzy specjaliści twierdzą, że jest to najstarsza rasa na Wyspach Brytyjskich. Rasa ta pochodzi od dawnych terierów staroangielskich, znanych już w XIII wieku. Psy te służyły niegdyś jako psy myśliwskie oraz do tępienia gryzoni na farmach. Hodowla tych psów nastawiona była głównie na psy użytkowe.

XIX wiek był okresem, kiedy to wzrosło zainteresowanie profesjonalną hodowlą psów zarówno użytkowych jak i do towarzystwa. Wtedy to hodowcy postanowili zadbać o wygląd teriera walijskiego, aby stał się on psem bardziej atrakcyjnym wizualnie. Wcześniej hodowla welsh terriera nakierowana była na psa użytkowego do polowań, dlatego też nie zwracano uwagi na jego wygląd. Do poprawienia wyglądu tej rasy wykorzystany został foksterier szorstkowłosy. Dzięki temu terier walijski zyskał masywniejszą budowę i ładniejszą szatę.

W Polsce istnieją hodowle tej rasy i szczeniaki z rodowodem można zakupić bez trudu. Cena szczeniaka z rodowodem FCI wynosi około 2000 zł. Cena najlepszych szczeniąt dochodzi do 3000 zł. Jak widać szczeniaki rasowego teriera walijskiego nie nie kosztują zbyt wiele. Dla porównania sznaucer kosztuje od 1500 do 4000 zł, zaś kangal turecki od 3500 do 4000 zł.

Jak wygląda terier walijski - opis i zdjęcia

Opis rasy i zdjęcia

Terier walijskie jest psem średniej wielkości. Jego wzrost sięga 39 cm, zaś waga do 9 kg. Sylwetka jego wpisuje się w kwadrat. Wyglądem pies ten bardzo przypomina foksteriera szorstkowłosego. Różni się przede wszystkim kolorem.

Nie występuje miniaturka tej rasy. Rasa ta straciła na popularności, dlatego też psy te są często mylone z innymi rasami. Gryfonik brukselski może wyglądać jak miniaturka teriera walijskiego, lecz jest to zupełnie inna rasa. Pieski podobnych ras często się mylą. Na przykład lhasa apso a shih tzu? Nieprawdaż, że są do siebie podobne? Mylą się także gryfoniki, jako że gryfonik belgijski jest czarny, zaś gryfonik brabancki krótkowłosy. Jedno jest pewne, miniaturka teriera walijskiego nie występuje.

Z terierem walijskim mylone są takie rasy jak airedale terrier czy lakeland terrier, lub też terier irlandzki. Szczeniak airedale teriera wygląda podobnie jak dorosły terier walijski. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o angielskich rasach psów.

Wzorzec rasy określa kolor tej rasy jako czarny podpalany lub szaro-czarny podpalany. Biały terier walijski nie występuje. Wzorzec rasy wyklucza również białe znaczenia. Sierść teriera walijskiego jest półdługa, szorstka i twarda. Szata składa się z twardego włosa okrywowego i miękkiego podszerstka.

Pies rasy terier walijski z profilu na trawniku, a także jego usposobienie, wychowanie i cena
Jaki charaker ma pies rasy terier walijski, czyli opis, usposobienie i hodowla

Opis rasy:

  • kraj pochodzenia: Wielka Brytania,
  • wysokość: do 39 cm
  • waga: około 9 kg,
  • długość życia: 12 - 15 lat,
  • sierść: obfita, szorstka i twarda,
  • umaszczenie: czarny podpalany (biały welsh nie występuje).

Pielęgnacja i zdrowie teriera walijskiego

Pielęgnacja sierści teriera walijskiego wymaga szczotkowania kilka razy w tygodniu oraz trymowania od czasu do czasu. Psów tej rasy nie należy strzyc, gdyż strzyżenie pogarsza strukturę i barwę sierści. Pies tej rasy prawie nie linieje. Jeśli jest regularnie trymowany, praktycznie nie znajdujemy włosów w mieszkaniu.

Pies ten cieszy się dobrym zdrowiem i dość długim życiem. Do późnej starości jest aktywny. Pojawiają się opinie, że psy te prawie nie starzeją się fizycznie, zaś mentalnie wcale. Pies ten bardzo rzadko cierpi na jakieś schorzenia lub wady genetyczne. Dzięki gęstemu podszerstkowi może mieszkać zarówno w mieszkaniu jak i na zewnątrz. Choć w czasie dużych mrozów należy pozwolić mu spać w mieszkaniu. Terier walijski jest bardziej wrażliwy na upały i nie należy zbyt długo wystawiać go na palące słońce.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Dowiedz się więcej!

Jaki charakter ma terier walijski

Walijski terier - opinie o rasie

Terier walijski to pies wierny i przyjacielski, a także ogromny pieszczoch. Jest pewny siebie i rzadko bywa bojaźliwy. Przeważające opinie o tej rasie podkreślają jego żywiołowość i energię. Spokój nie leży w naturze tego psa. Terier walijski jest energiczny i wesoły zarówno jako szczeniak jak i pies dorosły. W parze z dość niezależnym charakterem daje to prawdziwy wulkan energii i aktywności. Terier walijski zawsze chętnie bierze udział w zabawie, lubi także sporty, na przykład agility, i zadania do wykonania jak polowanie, spacery, sporty.

Dwa psy rasy terier walijski na łonie natury, a także charkter, szczeniaki i cena
Pies rasy terier walijski i jego usposobienie, czyli charakter, hodowola i cena za szczeniaki

Pies ten jest nad wyraz inteligentny i szybko się uczy. Jednak podczas szkolenia wychodzi jego uparty charakter. Pies szybko się nudzi. Dlatego też szkolenie tej rasy wymaga doświadczenia, konsekwencji, stanowczości i umiejętności zastosowanie pozytywnych metod. Należy szybko ustalić hierarchię i zasady postępowania w domu, tak aby pies wiedział, gdzie jest jego miejsce.

Terier walijski ma trochę wad. Wadą jest jego nerwowy i porywczy charakter. Nie znosi samotności i pozostawiony sam w domu może demolować mieszkanie. Jako pies myśliwski może złapać trop i pognać za zdobyczą. Dlatego psa można spuszczać ze smyczy tylko w miejscach bezpiecznych.

Czy terier walijski to pies dla ciebie

Nie jest to pies do mieszkania w blokach. Potrzebuje dużo przestrzeni do biegania lub domu z ogrodem, gdzie może wychodzić, kiedy chce. Przystosuje się do małego mieszkania tylko wtedy, gdy opiekun zapewni mu dużo ruchu, zabawy, wspólnych zadań i sportów.

Terier walijski świetnie nadaje się na stróża. Mimo małej wielkości jest w stanie odstraszyć intruza. Pies ten ma donośny głos i jego szczekanie może irytować sąsiadów.

Dobrze sprawdza się jako pies rodzinny, jeśli tylko dzieci umieją uszanować prywatność psa. Niestety pies ten nie da się dzieciom bezkarnie tarmosić i może pogonić zbyt napastliwe dziecko. Z uwagi na dużą aktywność, pies ten nie sprawdzi się jako towarzysz osób starszych prowadzących siedzący tryb życia.

Trudny i uparty charakter tego psa, sprawiają, że nie każdy opiekun sobie z nim poradzi. Z tego powodu psy te są często zwracane do hodowli. Opiekun tego psa musi mieć doświadczenie w szkoleniu psów, tak aby umiał go odpowiednio ułożyć.

Pies ten nie ma zbyt dobrych relacji z innymi zwierzętami. Nie jest towarzyski wobec innych psów, zaś małe zwierzęta domowe jak koty i gryzonie może potraktować jako obiekt polowania. Walijski terier to rasa warta wyboru.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny